Euroleague: καλή εμφάνιση και νίκη επί της Γαλατά του Παναθηναϊκού Superfoods

EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ

Δίχως σοβαρό πρόβλημα ο Παναθηναϊκός Superfoods έφτασε το 6-5 στην Euroleague νικώντας άνετα την Γαλατά με 85-58 στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων για την 11η αγωνιστική.

Με όπλο του την άμυνα και στην επίθεση με τον Καλάθη να ευστοχεί από μέση απόσταση σκοράροντας 10 πόντους, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλά τον αγώνα με την Γαλατά παίρνοντας μια καλή διαφορά. Μοναδικό αρνητικό στοιχείο στην πρώτη περίοδο τα άστοχα και πάλι τρίποντα (0/6).

3987609

(Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Στο β δεκάλεπτο όμως η Γαλατά βρήκε τις λύσεις και πλησίασε ακόμη και στον πόντο, αφού ο Παναθηναϊκός είχε πολλά λάθη (8) ενώ συνέχισε να είναι άστοχος από μακριά (1/9 στο ημίχρονο με τον Ρίβερς μόνο να ευστοχεί), αλλά με συγκέντρωση στο τέλος πήγε στα αποδυτήρια με την διαφορά των 8 πόντων.

3987561

Βγαίνοντας από τα αποδυτήρια οι «πράσινοι» βρήκαν σκορ και από άλλους παίκτες, πρόσθεσαν δύο ακόμη τρίποντα με τους Γκέιμπριελ και Νίκολς, ενώ τρυπούσαν την Τουρκική άμυνα και με διεισδύσεις, αλλά και με σουτ από μέση απόσταση ή αιφνιδιασμούς και πήγαν την διαφορά ακόμη και στο +21 (64-43), «καθαρίζοντας» ουσιαστικά το ματς.

3987610

Διαδικαστικό χαρακτήρα είχε η τελευταία περίοδος της αναμέτρησης με τον Πασκουάλ να δίνει εντολή στον Τζέιμς να πάρει επιθέσεις για να βρει ρυθμό, αλλά και τους υπόλοιπους παίκτες να βρίσκουν την ευκαιρία για σκορ και θέαμα.

3987613

(Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Από 14 πόντους είχαν Καλάθης, Γκέιμπριελ και Ρίβερς, και 13 Σίνγκλετον και Τζέιμς.

Τα 10λεπτα: 20-13, 39-31 (19-18), 64-45 (25-14), 85-58 (21-13)

(Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά του αγώνα)

Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται την Κυριακή την ΑΕΚ για την Α1 του μπάσκετ και την επόμενη εβδομάδα τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς και τη Φενέρ.

16. Γαλατά 3-8 (-84)

*Στα ματς που κρίθηκαν στην παράταση μετράνε οι βαθμοί αλλά όχι η τελική διαφορά