Euroleague: ο Ολυμπιακός επικράτησε άνετα της Ούνιξ

EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ

Με όπλο την άμυνα και το γρήγορο παιχνίδι, ο Ολυμπιακός επικράτησε πολύ εύκολα της Ούνιξ 88-59 στο ΣΕΦ (η πιο βαριά ήττα στην ιστορία του ρωσικού συλλόγου στη διοργάνωση) και έφτασε το ρεκόρ του στο 7-4 μετά από 11 αγωνιστικές στη Euroleague. Οι οπαδοί του Ολυμπιακού χειροκρότησαν την ομάδα τους, αλλά και τον Κώστα Καϊμακόγλου (παρά το "πράσινο" παρελθόν του), που σημείωσε δύο υπέροχα καλάθια.

Με όπλο του την άμυνα, ο Ολυμπιακός έχτισε από νωρίς μια ικανοποιητική διαφορά απέναντι στην Ούνιξ (στα πρώτα 5 λεπτά είχε μόλις ένα καλάθι), που έμεινε στο ματς χάρις στο επιθετικό κρεσέντο του Λάνγκφορντ, ο οποίος σημείωσε τους 11 από τους 16 πόντους της ομάδας του στο πρώτο δεκάλεπτο.

3987768

(Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΡΟΥΚΑΣ)

Στην β περίοδο οι ερυθρόλευκοι «κόλλησαν» για λίγο στο σκορ δίνοντας την δυνατότητα στην Ούνιξ να πλησιάσει αλλά η είσοδος του Μπιρτς, έδωσε όγκο στην άμυνα και τρέξιμο στην επίθεση με τον Ολυμπιακό να ανοίγει την διαφορά σε διψήφιο αριθμό, με την αντίπαλο του να έχει 0 επιθετικά ριμπάουντ, 8 λάθη (!) και τον Λάνγκφορντ να μένει στους 11 πόντους από το ξεκίνημα.

3987771

Βγαίνοντας από τα αποδυτήρια οι ερυθρόλευκοι παρέσυραν στο γρήγορο τέμπο την Ούνιξ και εκτόξευσαν την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους παίζοντας και θεαματικό μπάσκετ, με τον Λάνγκφορντ να μένει στον πάγκο.

3987804

(Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΖΩΝΤΑΝΟΣ)

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έκανε και το απαραίτητο ροτέισον δίχως η ομάδα του να χάσει την ενέργεια και τον επιθετικό πλουραλισμό (έφτασε και στο +35 με το 80-45), που της έδωσε την 7η νίκη στην σεζόν. Πάντως υπήρχαν και άσχημα από το ματς με τον τραυματισμό του Χάκετ 1 λεπτό πριν το τέλος σε ένα γλίστρημα, που τον ανάγκασε να πάει υποβασταζόμενος στα αποδυτήρια (θλάση στο δικέφαλο) και θα απουσιάσει για αρκετό διάστημα.

3987893

(Άτυχος ο Χάκετ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΡΟΥΚΑΣ)

Γκριν και Λοτζέσκι είχαν από 15 πόντους, 12 ο Παπανικολάου, ενώ ξεκουράστηκε ο Σπανούλης. Σκόραραν οι 11 από τους 12 παίκτες που έπαιξαν με τον Αθηναίου που δεν βρήκε στόχο να έχει όμως 1 ασσίστ, 1 κλέψιμο και πολύ καλές άμυνες στα 8 λεπτά που αγωνίστηκε.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 43-28 (19-12), 68-42 (25-14), 88-59 (20-17)

Οι ερυθρόλευκοι την Κυριακή θα παίξουν με το Ρέθυμνο για την Α1 και την άλλη Πέμπτη ταξιδεύουν στο Κάουνας για το ματς με τη Ζαλγκίρις.

3987827

(Χειροκροτήθηκε ο Καϊμακόγλου - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΡΟΥΚΑΣ)

16. Γαλατά 3-8 (-84)

*Στα ματς που κρίθηκαν στην παράταση μετράνε οι βαθμοί αλλά όχι η τελική διαφορά