NBA: ήττα του Μιλγουόκι με μέτριο Αντετοκούνμπο, ρεκόρ Λεμπρόν και Γουέστμπρουκ

ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / ERIK S. LESSER

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο φορτώθηκε νωρίς με φάουλ και δεν μπόρεσε να βοηθήσει το Μιλγουόκι που έχασε προβάδισμα 20 πόντων και ηττήθηκε από την Ατλάντα με 114-110. Το χθεσινό  βράδυ πάντως είχε δύο ιστορικά ρεκόρ από τον Λεμπρόν Τζέιμς και τον Ράσελ Γουέστμπρουκ.

Στο Μιλγουόκι το ημίχρονο βρήκε τα "ελάφια" μπροστά με 64-44 των "γερακιών". Όμως, το πρόβλημα με φάουλ του Γιάννη Αντετοκούνμπο και το ρεκόρ καριέρας του Ντένις Σρέντερ με 33 πόντους έφεραν την ανατροπή. Ο Giannis έχασε το ρυθμό του και τελείωσε το ματς με 14 πόντους (3/4 βολές, 4/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα), 6 ριμπάουντς, 1 ασσίστ, 1 κόψιμο και 6 λάθη σε μόλις 23 αγωνιστικά λεπτά, αφού χρεώθηκε το πέμπτο του φάουλ 4:27 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Το Μιλγουόκι δέχτηκε 40 πόντους στο τρίτο δωδεκάλεπτο και έχασε με 114-110.

Οι Μπακς έπεσαν στο 11-10 και στην 7η θέση της Ανατολής και αγωνίζονται πάλι ξημερώματα Κυριακής (02.00) στην Ουάσινγκτον με τους Ουίζαρντς.

Ρεκόρ ο Λεμπρόν και ο Γουέστμπρουκ

Η βραδιά πάντως είχε δύο μεγάλα ρεκόρ. Ο Λεμπρόν Τζέιμς στο 114-84 των Κάβαλιερς επί του Μαϊάμι σημείωσε 27 πόντους και έφτασε τους 27.315 πόντους στην καριέρα του ξεπερνώντας τον Έλβιν Χέιζ. Πλέον είναι στην 9η θέση των σκόρερς όλων των εποχών και επόμενος στην λίστα είναι ο Χακιμ Ολάζουον με 27.409.

Ο Ράσελ Γουέστμπρουκ με 27 πόντους, 10 ριμπάουντς και 10 ασσίστς ισοφάρισε το ρεκόρ του Μάικλ Τζόρνταν με επτά σερί triple-double από το 1989. Πάντως οι Θάντερ έχασαν στην Οκλαχόμα από τους Ρόκετς με 102-99.