Super League: σπουδαία νίκη του Παναθηναϊκού στην έδρα του Ατρόμητου

EUROKINISSI / ICONPRESS /ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ

Ο Παναθηναϊκός του Μαρίνου Ουζουνίδη είναι αποτελεσματικός και κατέγραψε την 2η νίκη του, αυτή τη φορά στη δύσκολη έδρα του Ατρόμητου (έστω και χωρίς κόσμο λόγω της τιμωρίας) δίκαια με 1-0 και σταθεροποιήθηκε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας και στο -4 από το τον Ολυμπιακό που αγωνίζεται αύριο στα Ιωάννινα.

Ο Παναθηναϊκός ήταν βελτιωμένος στο α ημίχρονο στο δημιουργικό κομμάτι και πήγε στα αποδυτήρια με γκολ από τον Μπεργκ λίγο πριν την εκπνοή. Ο Σουηδός είχε μέχρι εκείνη τη στιγμή άλλες τέσσερις τελικές, ωστόσο είτε τον σταμάτησε ο Γκορμπούνοφ, είτε αστόχησε στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

3990442

(Ο Μπεργκ εκτελεί για το 1-0 του Παναθηναϊκού - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΡΟΥΚΑΣ)

Ο Ατρόμητος έχασε νωρίς (15) τον Λε Ταλέκ με τραυματισμό και είδε τους Τόνσο και Ούμπιντες να μην προσφέρουν δημιουργικά, ενώ οι δικές του τελικές προσπάθειες (λιγότερες από του Παναθηναϊκού) δεν βρήκαν στόχο.

3990418

(Στο 20 ο Βλαχοδήμος σταματά τον Παπαδόπουλο - Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Θα περίμενε κανείς στο β μέρος αντίδραση από τους γηπεδούχους, αλλά ήταν ο Παναθηναϊκός εκείνος που αμύνθηκε σωστά (παρά τα σημάδια κούρασης), αλλά και έχασε την ευκαιρία για 2ο γκολ στις αντεπιθέσεις (με Ιμπάρμπο, Μπεργκ και Μπουμάλ), ενώ ο Ατρόμητος κατέγραψε μία κεφαλιά άουτ του Λαζαρίδη στο 83 και ένα σουτ άουτ του Στόιτσεφ στο 92...

Καθάρισε στο τέλος ο ΠΑΟΚ

Ο Πλατανιάς έβαλε δύσκολα στον ΠΑΟΚ για ένα ημίχρονο, όμως τη λύση έδωσε ο Λέο Μάτος με 2 γκολ στην επανάληψη (αν και ενδιάμεσα ο Μανούσος έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει) και με τον αυτογκόλ του Μπανανά ο ΠΑΟΚ έδωσε συνέχεια στη πρόκρισή του στους 32 του Europa League, βάζοντας τέλος στην εσωστρέφεια του τελευταίου διαστήματος. Ο Πλατανιάς έχει πάντως παράπονα από την διαιτησία για τα πρώτα 2 γκολ.

3990132

(Δύο γκολ ο Μάτος (ν.3) για τον ΠΑΟΚ - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM)

Νίκες για Πανιώνιο και Παναιτωλικό

Στη Νέα Σμύρνη το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο ανάμεσα σε Πανιώνιο και Κέρκυρα με ευκαιρίες να σκοράρουν, κάτι όμως που έγινε στο β 45λεπτο με εξαιρετικό γκολ του Τασουλή για τους γηπεδούχους. Την ώρα που η Κέρκυρα δεν έκανε τελική, οι κυανέρυθροι δεν «κλείδωσαν» το τρίποντο στις φάσεις που τους παρουσιάστηκαν και γλύτωσαν την τιμωρία στο φινάλε, αφού 2 φορές ο Γεωργακόπουλος και κυρίως ο Ντουαλά από μισό μέτρο με κεφαλιά άουτ στο 94 δεν έκαναν το 1-1.

3990119

("Χρυσό γκολ" για τον Πανιώνιο από τον Τασουλή - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Στο πρώτο ματς της ημέρας στο Αγρίνιο, πρωταγωνιστής ήταν ο Κλέσιο με ένα γκολ και μια ασσίστ, αλλά και τον Κυριακίδη, που κράτησε το μηδέν στην εστία του με το σκορ στο 1-0 (μέχρι να σκοράρει ο Μαρκόφσκι) και ο Παναιτωλικός (με δύο δοκάρια από Κούσα στο 35 και Κλέσιο στο 89) πήρε το τρίποντο από τον πολύ μαχητικό Ηρακλή (δοκάρι ο Περόνε στο 45).