Α1 μπάσκετ: καλύτερος ο Παναθηναϊκός νίκησε στο φινάλε την ΑΕΚ

Με κορυφαίους Φελντέιν, Μπουρούση ο Παναθηναϊκός κέρδισε την ΑΕΚ EUROKINISSI / ICONPRESS / ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ

Έστω και στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός Superfoods πήρε τη νίκη από την ΑΕΚ με 77-68 στο ντέρμπυ της 2ης θέσης, βγάζοντας στο παρκέ την ποιότητα του στο ρόστερ (και πλέον μόνος πίσω από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό), ενώ και η ΑΕΚ ήταν απόλυτα ανταγωνιστική σε σχέση με το πρόσφατο ντέρμπυ με τον Ολυμπιακό, αλλά όχι ακόμη έτοιμη να κοντράρει τους "αιώνιους" στην έδρα τους. Ανησυχία στον Παναθηναϊκό για τον τραυματισμό του Κέι Σι Ρίβερς.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε χτυπώντας στην επιλογή της ΑΕΚ να παίζει άμυνα στο 3 με κοντύτερο παίκτη και προηγήθηκε άνετα με 19-10 στο ματς, βγάζοντας εκτός αγώνα και τον Ντίξον (ο Φελντέιν του έβαλε 7 πόντους, ενώ ο Αμερικανός της Ένωσης δεν σκόραρε). Όταν όμως μπήκε στο ματς ο Μαυροειδής, άλλαξε η εικόνα και η ΑΕΚ προηγήθηκε (με σερί από τον Σάκοτα) με 19-20 πριν δεχθεί τρίποντο του Φώτση στην εκπνοή του 10λεπτου.

3990640

(Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Το ημίχρονο έκλεισε με εναλλαγή στο σκορ των δύο ομάδων, δίχως κάποια να παίρνει προβάδισμα μεγάλο, αφού η ΑΕΚ είχε παραπάνω κατοχές (από επιθετικά ριμπάουντς και λιγότερα λάθη), αλλά ήταν άστοχη, ενώ και οι «πράσινοι» εγκλωβίστηκαν στο αργό τέμπο και δεν είχαν περιφερειακό σκορ (και 9/16 στις βολές).

3990679

Μια ακόμη άσχημη είδηση για τον Πασκουάλ ήταν ο μυϊκός τραυματισμός του Κει Σι Ρίβερς στον προσαγωγό (αύριο θα εκτιμηθεί το διάστημα της απουσίας του).

3990637

Με όπλο την άμυνα ο Παναθηναϊκός πίεσε και πήρε μια μικρή διαφορά στο σκορ και τους Νίκολς-Φελντέιν να τον οδηγούν, όμως ο Δικέφαλος βρήκε και πάλι απάντηση μέσα από τα επιθετικά ριμπάουντς και παρότι συνέχισε να σπαταλά τις παραπάνω επιθέσεις του, μπήκε στην τελική ευθεία ισόπαλος στο σκορ.

3990690

(Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

Εκεί όμως μίλησε η εμπειρία του Μπουρούση που δημιουργούσε και εκτελούσε, καθώς και η ορμή του Χαραλαμπόπουλου την ώρα, που ο κορυφαίος της ΑΕΚ Ούκιτς κουράστηκε και έκανε λάθη, ενώ ο Ντίξον ήταν εκτός παιχνιδιού.

3990609

(Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Φελντέιν (20 π.) και Νίκολς (16 π.) οδήγησαν στο σκοράρισμα, αλλά ήταν η καθοριστική συμβολή Μπουρούση-Χαραλαμπόπουλου στο τέλος που έκρινε και το ματς. Ο Ούκιτς με 19 πόντους όσο ήταν ξεκούραστος κρατούσε την ΑΕΚ, ενώ πολύ μεστό παιχνίδι σε άμυνα και επίθεση έκανε ο Λαρεντζάκης.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 39-39 (17-19), 56-56 (17-17), 77-68 (21-12)

3990726

Ο Ολυμπιακός παρέμεινε στην κορυφή της Α1 νικώντας 83-58 του Ρεθύμνου στο ΣΕΦ, και κάνοντας μία καλή προπόνηση ενόψει του αγώνα της Πέμπτης με την Ζαλγκίρις στην Euroleague.

Εκτός από μια χαλάρωση στο φινάλε της 3ης περιόδου από τους ερυθρόλευκους, που έδωσε την δυνατότητα στους Κρητικούς να μειώσουν στο -12 η ομάδα του Σφαιρόπουλου (που πήρε ταιμ άουτ σε εκείνο το σημείο και για 1.30 λεπτό απλά κοιτούσε τους παίκτες του ώστε να καταλάβουν πως έπρεπε να παίξουν στη συνέχεια) δεν είχε κανένα πρόβλημα για το 10 στα 10.

3990175

Ο Παπαπέτρου ήταν πρώτος σκόρερ με 13 πόντους, προφυλάχθηκε ο Μάντζαρης (ενοχλήσεις στον προσαγωγό), νεώ τη θέση του τραυματία Χάκετ πήρε ο Τολιόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 31-18, 50-28, 63-46, 83-58.