Super League: τρίποντο του Ολυμπιακού στην έδρα του ΠΑΣ

EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ

Με το πρώτο γκολ του Καρντόσο στο πρωτάθλημα, από ασσίστ του Σεμπά, που έβαλε το 2ο τέρμα, ο Ολυμπιακός πέρασε από τους Ζωσιμάδες και νικώντας τον ΠΑΣ 2-0 διατήρησε την διαφορά των 7 βαθμών από τον Παναθηναϊκό μετά τα ματς της 14ης αγωνιστικής. Οι γηπεδούχοι έχουν παράπονα για την αποβολή του Λίλα, ενώ ο Ολυμπιακός διαμαρτύρεται για ένα πέναλτυ, που δεν του δόθηκε.

Το ματς στους Ζωσιμάδες «ζεστάθηκε» με το «καλημέρα» καθώς ο Φορτούνης σούταρε πριν συμπληρωθεί το 1ο λεπτό πάνω στην αγκαλιά του Περιστερίδη, ενώ στο 4 και σε απίθανο τετ α τετ του Μαμπουλού με τον Λεάλι ο επιθετικός του ΠΑΣ πλάσαρε άουτ.

3991580

(Η ευκαιρία του Μαμπουλού - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΜΠΑΚΟΛΑΣ)

Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια είχε την κατοχή και έβγαλε φάσεις με τον Περιστερίδη να σταματά εντυπωσιακά κεφαλιά του Καρντόσο στην καλύτερη από αυτές στο 13.

Μέσα σε ένα δίλεπτο έγιναν δύο καθοριστικές για την αναμέτρηση φάσεις με πρωταγωνιστή τον Λίλα: στο 38 προσπάθησε με το κεφάλι να κερδίσει την μπάλα από τον Μιλιβόγιεβιτς που σήκωσε ψηλά το πόδι του και ο διαιτητής Παπαπέτρου θεώρησε λανθασμένα ότι υπήρξε φάουλ εις βάρος του Αλβανού μέσου και του έδωσε και κίτρινη κάρτα.

3991544

(Η φάση της ανατροπής του Φορτούνη - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Δύο λεπτά μετά ο Φορτούνης ανατράπηκε από τον Λίλα στο όριο της περιοχής με τον διαιτητή να αποφασίζει ότι ήταν εκατοστά από την γραμμή και όχι πέναλτυ αλλά φάουλ (σε μια απόλυτα οριακή φάση) και να δίνει 2η κίτρινη (σωστή αυτή) στον παίκτη του ΠΑΣ.

3991537

(Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Στο φάουλ η μπάλα κόντραρε στο τείχος αλλά και πάλι ο Περιστερίδης πεσμένος, απλώνοντας το πόδι του διατήρησε το μηδέν με τους γηπεδούχους όμως να καλούνται να παίξουν με 10 παίκτες το β ημίχρονο.

3991550

(Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΝΙΚΟΣ ΜΗΤΣΟΥΡΑΣ)

Το πρώτο 20λεπτο κύλησε πιο εύκολα για τον ΠΑΣ, που έκλεισε σωστά στους χώρους (σε έναν αγωνιστικό χώρο πολύ βαρύ πια) αφήνοντας μόνο σέντρες στους παίκτες του Ολυμπιακού, με τον Μπέντο να αποφασίζει στο 65 να βγάλει το Φορτούνη και να βάλει και τον Ιντέγιε δίπλα στον Καρντόσο.

3991585

Τρία λεπτά αργότερα ήρθε το γκολ από σέντρα του Σεμπά και ο Παραγουανός βρέθηκε ξεχασμένος και με προβολή από τα δύο μέτρα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

3991605

Ο Ολυμπιακός μέχρι το τέλος προσπάθησε να διαχειριστεί το σκορ και ο ΠΑΣ έκανε δύο σημαντικές φάσεις στο 88 και το 91 με τον Κόντε (δεν βγήκε η επιλογή του Πετράκη να κρατήσει τον πρώτο σκόρερ της ομάδας στον πάγκο αντί του Ζάιρο) να βιάζεται να σουτάρει (παρότι ήταν μόνος του) πάνω στον Λεάλι.

3991634

(Ο Σεμπά το 2ο γκολ του Ολυμπιακού - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Σεμπά πρόλαβε την λάθος έξοδο του Περιστερίδη (νωρίτερα είχε βγάλει προβολή του Ιντέγιε πάνω στη γραμμή) για το τελικό 0-2.