Κύπελλο Ελλάδας: νίκη-πρόκριση για Παναθηναϊκό στη Ριζούπολη

EUROKINISSI / ICONPRESS

Ο Παναθηναϊκός έσωσε την παρτίδα στην Ριζούπολη και παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο από τον Απόλλωνα με 2-0, γύρισε το ματς και προκρίθηκε στην ισοβαθμία με τον Ηρακλή, που έχασε στο Ηράκλειο από τον ΟΦΗ, έχοντας καλύτερη επίθεση σε σχέση με τον "γηραιό".

Ο Απόλλων ξεκίνησε πιο δυνατά από τον Παναθηναϊκό, που έπαιξε με πολλές αλλαγές και εκμεταλλεύτηκε το δώρο του Ιβανόφ στο 11 για να ανοίξει το σκορ με τον Σιατραβάνη, ενώ θα μπορούσε να βάλει 2ο γκολ.

3994407

(Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Μετά το 30 οι παίκτες του Ουζουνίδη κράτησαν την μπάλα και στο 31 ο Λέτο ανακόπηκε λανθασμένα ως οφσάιντ, και ένα λεπτό αργότερα τον πρόλαβαν οι αμυντικοί, πριν έρθει η δεύτερη ψυχρολουσία με τον Σιατραβάνη να βάζει το 2ο γκολ στο 43 από λάθος της άμυνας σε κόρνερ.

3994463

(Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS)

Οι 300 οπαδοί του Παναθηναϊκού αποδοκίμασαν τους παίκτες και αποχώρησαν (έμειναν περίπου 40) και ο Ουζουνίδης έριξε στο ματς Μπεργκ και Λουντ αντί των Βιγιαφάνιες και Λεντέσμα αλλάζοντας την εικόνα του Παναθηναϊκού.

Μέσα σε 20 λεπτά ήρθαν τρία γκολ από Μπεργκ, Εμποκού και Λέτο, για την πλήρη ανατροπή του σκορ, ενώ ο Σουηδός στο 72 έκανε το γύρισμα οδηγώντας τον Ντάσιο σε αυτογκόλ για το 2-4.

3994673

Όμως στο τελευταίο 15λεπτο έγινε το ματς γκραν γκινιόλ με το πέναλτυ που έκανε ο Ρέις βλέποντας κόκκινη κάρτα και τον Απόλλωνα να πιέζει αυτός για ανατροπή μετά το 3-4 του Σιατραβάνη και τον Κονέ να έχει δοκάρι στο 83!

Ο Παναθηναϊκός πέρασε στην ισοβαθμία με τον Ηρακλή με τον οποίο είχε αναδειχθεί ισόπαλος 0-0, αλλά είχε περισσότερα γκολ στον όμιλο.

3994641

(Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Στην Κρήτη το Χ θα ευνοούσε και τον ΟΦΗ και τον Ηρακλή αν δεν νικούσε ο Απόλλωνας και όταν έγινε γνωστό το προβάδισμα του, προσπάθησαν και οι δύο για το τρίποντο με τον ΟΦΗ να σημειώνει πρώτος το γκολ με τον Όγκμποε και να σφραγίζει στο β μέρος την παρουσία του στους 16 με τον Βουό και μάλιστα πρώτος από τον όμιλο. Ο Λουκίνας με γκολ στο 91 έδωσε κάποιες ελπίδες στον Ηρακλή, που δεν πρόλαβε.

3994801

(Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ)

Η βαθμολογία του 3ου ομίλου

1. ΟΦΗ 6
2. Παναθηναϊκός 4 (γκολ 5-5)
-------------------------------
3. Ηρακλής 4 (4-2)
4. Απόλλων 3

Νωρίτερα ο ΠΑΣ σφράγισε και τυπικά την πρώτη θέση του 4ου ομίλου νικώντας με 3-1 την Καλλονή εκτός έδρας και μαζί με την Ξάνθη θα είναι στους 16 του Κυπέλλου Ελλάδας.

(Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

*Στις ισοβαθμίες σε αυτή την φάση (όπου δεν υπάρχουν εντός και εκτός έδρας αγώνες για όλες τις ομάδες) μετρούν τα μεταξύ τους αποτελέσματα, η διαφορά τερμάτων στα παιχνίδια των ομάδων που ισοβαθμούν και στη συνέχεια η καλύτερη επίθεση των ομάδων που ισοβαθμούς. 4ο κριτήριο η καλύτερη επίθεση συνολικά και 5ο η καλύτερη άμυνα συνολικά, ενώ ακολουθεί το μπαράζ.

Τα γκρουπ δυναμικότητας

ΙΣΧΥΡΟΙ

ΠΑΟΚ, Ολυμπιακός, ΟΦΗ , ΠΑΣ Γιάννινα, Αστέρας Τρ., ΑΕΚ, Ατρόμητος, Κισσαμικός.

ΑΔΥΝΑΜΟΙ

Τρίκαλα, Πλατανιάς, Παναθηναϊκός, Ξάνθη, Άρης, Λαμία, Παναιτωλικός, Λεβαδειακός.

Η κλήρωση των 16 θα γίνει στις 20/12 (11.00) και οι «ισχυροί» θα αντιμετωπίσουν τους «αδύνατους δεύτερους» στα νοκ-άουτ ματς, με το πλεονέκτημα της ρεβάνς στην έδρα τους.

3ος όμιλος
ΟΦΗ-Ηρακλής 2-1 (37 Ογκμπόε, 75 Βουό / 91 Λουκίνας)
Απόλλων-Παναθηναϊκός 3-4 (11, 43, 76 πεν. Σιατραβάνης / 54 Μπεργκ, 61 Εμποκού, 65 Λέτο, 72 Ντάσιος αυτ.)

4ος όμιλος
Αγροτικός Αστ.-Ξάνθη 1-1
Καλλονή-ΠΑΣ Γιάννινα 1-3 (83 Τριανταφύλλου / 4 Γιάκος, 42 Γαρουφαλιάς, 62 Σκόνδρας)