Euroleague: "διπλό" του Ολυμπιακού, τραυματίστηκε ο Πρίντεζης

EUROKINISSI SPORTS

Η 12η αγωνιστική ανήκει στον Ολυμπιακό που κέρδισε στο Κάουνας 88-75 τη Ζαλγκίρις (με καταπληκτική άμυνα στο τέλος) και έπιασε τη Ρεάλ Μαδρίτης και τη Μπασκόνια την 3η θέση με ρεκόρ 8-4, αλλά αγωνιά για τον τραυματισμό του Γιώργου Πρίντεζη λίγο πριν το τέλος του αγώνα. Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη εκτός έδρας των ερυθρόλευκων και συνολικά τέταρτη στην διοργάνωση.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ελέγχοντας τα αμυντικά ριμπάουντς, στερώντας από τη Ζαλγκίρις τους πόντους από το παιχνίδι μετά από δεύτερες επιθέσεις και ήταν μπροστά στο σκορ. Όμως στο τελευταίο λεπτό οι Λιθουανοί ανέβασαν τον ρυθμό και με 3 μαζεμένα τρίποντα πήραν κεφάλι στο σκορ.

3994503

(Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Ο Ολυμπιακός με καλές άμυνες και κάποια καθοριστικά καλάθια έκλεισε εκείνος το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με ένα καλάθι (δέχθηκε λέι απ από τον Μότουμ στα 2 δευτερόλεπτα) και τον Πρίντεζη να οδηγεί στο σκοράρισμα με 10 πόντους.

3994556

Ο εκ των αρχηγών του Ολυμπιακού συνέχισε, αλλά πλέον είχε συμπαραστάτες στο σκοράρισμα τον εκπληκτικό Παπανικολάου και τον σταθερό Λοτζέσκι, που του έδωσαν τη δυνατότητα να ξεφύγει και με 5 πόντους (50-55), αλλά την Ζαλγκίρις να επιστρέφει με εύστοχα τρίποντα.

Στην 4η περίοδο έπαιξε καταπληκτική άμυνα, με τον Παπανικολάου να σκοράρει κατά ριπάς, όμως είδε τον Πρίντεζη να τραυματίζεται στο γόνατο 3 λεπτά πριν το τέλος (θα κάνει μαγνητική απόψε στο Κάουνας ή άυριο στη Θεσσαλονίκη που πετάει ο Ολυμπιακός για το ματς με τον ΠΑΟΚ) με το σκορ στο 62-72 και την Ζαλγκίρις να επιχειρεί μια τελευταία αντεπίθεση δίχως αντίκρυσμα.

3994863

Έξι παίκτες του Ολυμπιακού είχαν διψήφιο αριθμό πόντων με Παπανικολάου και Λοτζέσκι να βάζουν από 16. Στα αποδυτήρια υπήρξε φραστική επίθεση του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους στον Γιαννη Σφαιρόπουλο για το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός έχοντας εξασφαλίσει την διαφορά, έκανε επίθεση στα τελευταία δευτερόλεπτα με τον Παπανικολάου για την διαφορά στο σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 40-42 (17-21), 60-63 (20-21), 75-88 (15-25)

3994844

Μεγάλη νίκη έκανε η Μπασκόνια στο Καζάν παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με τρίποντο των γηπεδούχων 2’’ πριν το τέλος, αφού κατάφερε να πετύχει καλάθι στην τελευταία φάση. Σπουδαία και η νίκη της Νταρουσάφακα επί της Ρεάλ Μαδρίτης, που πλέον έχει ρεκόρ 8-4, όπως και οι Βάσκοι αλλά και ο Ολυμπιακός.