Euroleague: δίκαιη επικράτηση του Παναθηναϊκού επί της Φενέρ του Ομπράντοβιτς

EUROKINISSI / ICONPRESS /ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ

Πολύ μεγάλη νίκη του Παναθηναϊκού Superfoods επί της Φενέρ στο ΟΑΚΑ με (ένα ακόμη ματς που ο Ομπράντοβιτς δεν μπορεί να κερδίσει την πρώην του ομάδα), που στηρίχθηκε στην εξαιρετική άμυνα του και περιόρισε τα επιθετικά ατού της Τουρκικής ομάδας, έχοντας ένα εξαιρετικό Νικ Καλάθη. Με τη νίκη οι "πράσινοι" σταθεροποιούνται στην 6η θέση με 7-5 και πλέον κυνηγά με αξιώσεις να βρεθεί μαζί με το γκρουπ των 4 ομάδων (Φενέρ, Ρεάλ Μ., Ολυμπιακό και Μπασκόνια), που είναι στο 8-4, πίσω από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, που δεν χάνει λογικά την πρωτιά στην κανονική περίοδο της Euroleague.

Εκπληκτικό ξεκίνημα του Παναθηναϊκού με ενέργεια σε άμυνα και επίθεση, κτυπώντας στον «ανοιχτό γήπεδο» τη Φενέρ και σωστές επιλογές, και δεν επέτρεψε εύκολα σουτ στην Τουρκική ομάδα, παίρνοντας έτσι μια διαφορά 9 πόντων στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

3995310

(Πηγή: EUROKINISSI / ICONPRESS / ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Την σκυτάλη από τον Καλάθη που είχε 7 πόντους πήραν και άλλοι παίκτες του τριφυλλιού με τη διαφορά να εκτοξεύεται και στο +15 δύο φορές, όμως η Φενέρ μπόρεσε και μάζεψε αφού ο τραυματισμός του Μπουρούση στο γόνατο στο 15 (έπεσε κατά λάθος πάνω του ο Άντιτς και κάθισε στον πάγκο βάζοντας πάγο), χάλασε την συγκέντρωση της ομάδας.

3995364

(Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Ο Έλληνας σέντερ επέστρεψε στο παρκέ σφίγγοντας τα δόντια για ένα λεπτό και ο Παναθηναϊκός να πήγε στα αποδυτήρια μόνο με 4 πόντους, αφού μέτρησε εμπρόθεσμο μεν αλλά από βήματα, καλάθι του Νάναλι. Ο Ομπράντοβιτς διαμαρτυρήθηκε έντονα πριν κατακυρωθεί το καλάθι μέσω βίντεο και χρεώθηκε με τεχνική ποινή, που εκτελέστηκε στο ξεκίνημα του β ημιχρόνου.

3995333

Με τον Καλάθη να μοιράζει και το Νίκολς να εκτελεί στη γ περίοδο ο Παναθηναϊκός μπόρεσε να ξεφύγει ακόμη και με 10 πόντους, όμως ουσιαστικά έχασε τον Σίνγκλετον με 2 φάουλ (ένα στο ξεκίνημα και ένα στο φινάλε), που έφτασε τα 4, «αναγκάζοντας» τον Μπουρούση να παίξει πολλή ώρα με δεμένο γόνατο και διάταση έσω πλαγίου.

3995382

(Ξέσπασμα του Νίκολς - Πηγή: EUROKINISSI / ICONPRESS / ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Παρότι ο Παναθηναϊκός είδε τον Μπουρούση να φτάνει στο ξεκίνημα του 4ου δεκάλεπτου τα 4 φάουλ και το Νίκολς να αποβάλλεται στο 35, είχε ένα εκπληκτικό Καλάθη και μπόρεσε να φτάσει την διαφορά και στο +14 (71-57), που έπρεπε να υπερασπιστεί στο τελευταίο 5λεπτο, παίζοντας πια με χαμηλό σχήμα.

3995405

(Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

Παρότι οι Τούρκοι με το Νάναλι να πηγαίνει και πάλι πάνω από τους 20 πόντους και τον Σλούκα να καθοδηγεί το παιχνίδι έφτασαν στο -7, ένα τρίποντο του Φελντέιν έδωσε ανάσα 10 πόντων 1.12 πριν το φινάλε, που δεν μπόρεσε να καλύψει πλέον η Φενέρ.

Καταπληκτικό ματς από τον Καλάθη, που άγγιξε το triple double (16 π., 11 ασσίστς, 8 ριμπ., 5 κλεψίματα και ρεκόρ στο ranking με 34), ο Νίκολς με 14 πόντους ήταν επιθετικό εργαλείο, ενώ ο Μπουρούσης παίζοντας με δεμένο γόνατο ήταν καθοριστικός για την άμυνα.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 41-37 (18-23), 61-52 (20-15), 81-70 (20-18)

Δημήτρης Γιαννακόπουλος: ο Παναθηναϊκός δεν έχει να φοβηθεί κανέναν

Πολύ χαρούμενος και από τη νίκη αλλά και από την εμφάνιση της ομάδας ήταν ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος μετά το τέλος του ματς. «Σήμερα ο Παναθηναϊκός έδειξε απέναντι σε έναν μεγάλο αντίπαλο ότι δεν έχει να φοβηθεί τίποτα και κανέναν στην Ευρώπη. Συγχαρητήρια σε όλους» ήταν τα λόγια του.

3995450

Στην είσοδο του στο ΟΑΚΑ, αλλά και στο τέλος του ματς, ο Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς αποθεώθηκε για μια ακόμη φορά από τον κόσμο του Παναθηναϊκού, ανταποδίδοντας, ενώ είχε και θερμό εναγκαλισμό με τον Τσάβι Πασκουάλ.

3995314

Στο γήπεδο και τα επίσημα ήταν για πρώτη φορά και ο Δημήτρης Διαμαντίδης, ενώ το ματς του Παναθηναϊκού με τη Φενέρ είδε και ο πρώην Ομοσπονδιακός τεχνικός Παναγιώτης Γιαννάκης.