Superleague: σαρωτικός ΠΑΟΚ στην Κέρκυρα, 2η η Ξάνθη

EUROKINISSI SPORTS

Πλούσιο θέαμα επεφύλασσε η πρώτη δόση της 15ης αγωνιστικής με τον ΠΑΟΚ καταιγιστικό, να περνά με 5 γκολ από την έδρα της Κέρκυρας, τον Πλατανιά να φιλοδωρεί με 3 τέρματα τον αναιμικό Ατρόμητο και την σούπερ Ξάνθη να συνεχίζει το σερί της νικώντας 4-0 στη Βέροια και να είναι στη 2η θέση.

Το πρώτο 45λεπτο στην Κέρκυρα ήταν εφιαλτικό για τους γηπεδούχους, που ξεκίνησαν με απίθανο αυτογκόλ του Ανδρεόπουλο (προσπάθησε να διώξει σέντρα από το ύψος της περιοχής, στέλνοντας τη μπάλα στο γάμα) πριν καν συμπληρωθεί το λεπτό και στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ σφυροκοπούσε την εστία του Κουτζιαβασίλη.

3996131

(Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Ολοκλήρωσε το ημίχρονο με διψήφιες τελικές (12) και έβαλε δύο γκολ ακόμη με τον Μπίσεσβαρ (είχε και άλλο σουτ στο δοκάρι λίγο μετά) και τον Κάμπος (πήρε το ριμπάουντ σε απόκρουση του τερματοφύλακα της Κέρκυρας σε πέναλτυ του Αθανασιάδη).

3996152

Κάπως προσπάθησε να αντιδράσει η Κέρκυρα στο ξεκίνημα του β μέρους όμως ο ΠΑΟΚ δεν σταμάτησε, βάζοντας και 2ο γκολ ο Κάμπος (τα πρώτα του στο πρωτάθλημα, έχει άλλα δύο στην Ευρώπη), αλλά και ο Μάτος με κεφαλιά σε κόρνερ (και την μπάλα να βρίσκει και στον Ιωάννου και να αλλάζει πορεία).

3996161

Ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια, αν και δεν έλειψαν και άλλες τελικές του ΠΑΟΚ (στο 91 ο Κουτζιαβασίλης σταμάτησε από τα 2 μέτρα κεφαλιά ψαράκι του Περέιρα, που είχε μπει αλλαγή και ήθελε να σκοράρει), με την ομάδα του Ίβιτς να φτάνει τους 17 πόντους, όσους έχει ο ΠΑΣ και ο Ατρόμητος. Ο Δικέφαλος είχε να νικήσει με 5-0 εκτός έδρας στο πρωτάθλημα από τις 17/5/1998 επί του Αθηναϊκού, ενώ το 0-5 είναι η πιο βαριά εντός έδρας ήττα στην ιστορία της Κέρκυρας στην Α εθνική (0-4 από ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό η προηγούμενη).

Ασταμάτητη η Ξάνθη

Η εκπληκτική Ξάνθη πέρασε μόνη στην 2η θέση με 22 βαθμούς (28 έχει ο Ολυμπιακός, 21 ο Παναθηναϊκός και 19 η ΑΕΚ), με άνετη νίκη στη Βέροια, ανοίγοντας το σκορ με κεφαλιά του Λισγάρα στο 20λεπτο.

3995753

(Ο Γιουνές (ν.9) έκανε χατ τρικ για την Ξάνθη με δύο πέναλτυ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Μεγάλος πρωταγωνιστής όμως ήταν ο φορ Γιουνές με 3 γκολ σε 8 λεπτά και δύο εύστοχα πέναλτυ στο β μέρος, φτάνοντας τα 8 γκολ στο πρωτάθλημα (ένα λιγότερο από τον Ιντέγιε του Ολυμπιακού) και διαμορφώνοντας το ευρύ 0-4, που διατήρησε την Ξάνθη αήττητη για 10ο ματς, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ της σεζόν 2011-12 με προπονητή τον Ουζουνίδη.

Τον σκόρπισε ο Πλατανιάς

Ο Ατρόμητος του Κορακάκη κατέβηκε για το Χ στην Κρήτη και δεν είχε σχέδιο αντίδρασης στην καλά στημένη ομάδα του Παράσχου για 90 λεπτά, ολοκληρώνοντας χωρίς τελική στην εστία.

3996075

(Ο Γιακουμάκης μόλις έχει βάλει το 2ο γκολ του - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Αντίθετα ο Γιώργος Παράσχος που επίσης είδε την ομάδα του να μπλοκάρεται στα πρώτα 45 λεπτά από το στήσιμο του Ατρόμητου, επιδίωξε επιθετικό παιχνίδι. Και δικαιώθηκε μετά την είσοδο του Ντίνα, που είχε συμμετοχή και στα 3 γκολ, με τον βοηθό να υποδεικνύει ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή του τέρματος στην κεφαλιά του Καρυπίδη και τον Γιώργο Γιακουμάκη να εκθέτει την άμυνα των Περιστεριωτών άλλες 2 φορές για το τελικό 3-0 του Πλατανιά.