Παγκόσμιο Συλλόγων: στην παράταση νίκησε η Ρεάλ Μ. την Κασίμα

Reuters / Kim Kyung-Hoon Livepic

Η Ρεάλ Μαδρίτης αναδείχθηκε πρωταθλήτρια κόσμου στην Ιαπωνία αλλά χρειάστηκε την παράταση και χατ τρικ από τον Κριστιάνο Ρονάλντο για να κάμψει με 4-2 την αντίσταση της φιναλίστ Κασίμα Άντλερς, που την κοίταξε στα μάτια.

Με τον Μπενζεμά να ανοίγει το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό του τελικού, όλοι πίστεψαν ότι το φαβορί του τελικού θα έκανε υγιεινό περίπατο. Όμως οι ψυχωμένοι πρωταθλητές Ιαπωνίας είχαν διαφορετική άποψη.

2016 12 18T105045Z 125059845 MT1ACI14706953 RTRMADP 3 SOCCER CLUBFINAL

(Πηγή: Reuters / Kim Kyung-Hoon Livepic)

Ο 25χρονος διεθνής Ιάπωνας μέσος Γκάκου Σιμπασάκι έκλεψε για λίγο τα φώτα της δημοσιότητας από τον Κριστιάνο Ρονάλντο, με δύο υπέροχα γκολ στο 44 και στο 52 (με καταπληκτικό σουτ από μακριά), βάζοντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ και δίνοντας δραματικό τόνο στην αναμέτρηση.

2016 12 18T114649Z 125063209 MT1ACI14707002 RTRMADP 3 SOCCER CLUBFINAL

(Πηγή: Reuters / Toru Hanai Livepic)

Η Ρεάλ Μαδρίτης ανέβασε στροφές και ισοφάρισε 2-2 με πέναλτυ του Κριστιάνο Ρονάλντο στο 60, και στη συνέχεια έχασε πολλές ευκαιρίες για να «καθαρίσει» τον τελικό.

2016 12 18T115402Z 125063642 MT1ACI14707022 RTRMADP 3 SOCCER CLUBFINAL

(Πηγή: Reuters / Issei Kato Livepic)

Η Κασίμα άντεξε και μάλιστα στο τελευταίο 5λεπτο είχε τρεις πολύ μεγάλες ευκαιρίες για την ολοκληρωτική έκπληξη, ενώ και ο ρέφερι από την Ζάμπια χάρισε την 2η κίτρινη στον Σέρχιο Ράμος στο 90, με το ματς να πηγαίνει στην παράταση.

2016 12 18T122622Z 125065582 MT1ACI14707076 RTRMADP 3 SOCCER CLUBFINAL

Εκεί ήταν η ώρα να μιλήσει ο κορυφαίος παίκτης του 2016 και ο Κριστιάνο με δύο πολύ όμορφα τελειώματα (98, 104) έκανε χατ τρικ και έδωσε το τρόπαιο στην Ρεάλ Μ., αν και η Κασίμα θα μπορούσε να ισοφαρίσει ενδιάμεσα με την κεφαλιά του Σουζούκι να σταματά στο δοκάρι.

2016 12 18T123626Z 125066186 MT1ACI14707090 RTRMADP 3 SOCCER CLUBFINAL

Η Ρεάλ Μαδρίτης επέστρεψε στην κορυφή του κόσμου μετά το 2014 (πέρυσι το τρόπαιο είχε κερδίσει η Μπαρτσελόνα), ενώ η Κασίμα Άντλερς έτσι κι αλλιώς έγραψε ιστορία με την παρθενική εμφάνιση σε τελικό ομάδας της Ασίας και βέβαια της Ιαπωνίας.

2016 12 18T142623Z 125072783 MT1ACI14707274 RTRMADP 3 SOCCER CLUBFINAL

(Δείτε εδώ τα στιγμιότυπα του αγώνα από το επίσημο κανάλι της FIFA στο You Tube)

3η η Ατλέτικο Νασιονάλ

2-2 έληξε και ο μικρός τελικός ανάμεσα στην Ατλέτικο Νασιονάλ και την Αμέρικα (6 αυτ. Σαμούδιο, 26 Γκουέρα / 38 Αρόγιο, 66 πεν. Περάλτα), όμως η ομάδα της Κολομβίας ήταν πιο ψύχραιμη στα πέναλτυ (δεν υπάρχει παράταση στον μικρό τελικό) και με 4-3 κατετάγη 3η.

2016 12 18T092001Z 615412220 RC1860EB9EB0 RTRMADP 3 SOCCER CLUB

(Πηγή: Reuters / Kim Kyung-Hoon)

(Δείτε εδώ τα στιγμιότυπα του μικρού τελικού από το επίσημο κανάλι της FIFA στο You Tube)