Α1 μπάσκετ: νίκη του Ολυμπιακού στην έδρα του ΠΑΟΚ

EUROKINISSI / MOTION TEAM

ΟΟλυμπιακός διατήρησε το αήττητο μετά την 11η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ με τη νίκη του 89-84 στην Πυλαία επί του ΠΑΟΚ, σε ένα ματς που πάντως ήταν ντέρμπυ μέχρι το τέλος.

Χωρίς Σπανούλη, Πρίντεζη και βέβαια τον Χάκετ, ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις στην πρώτη περίοδο από τον Παπανικολάου, που με 13 πόντους κράτησε τους ερυθρόλευκους στο ματς, στο καλό διάστημα του ΠΑΟΚ.

Στο β δεκάλεπτο όμως πήρε μπροστά ο Λοτζέσκι, που με 15 πόντους (είχε μόλις έναν μέχρι εκείνη τη στιγμή) έδωσε την δυνατότητα στον Ολυμπιακό να πάει στα αποδυτήρια με σαφές προβάδισμα (43-52) ενώ είχε προηγηθεί και με +14 (34-48).

3997162

(Ο Λοτζέσκι σε δράση - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM)

Ο Βελγοαμερικανός ήταν το ίδιο εύστοχος και στην γ περίοδο (έβαλε άλλους 12 πόντους) και ο Ολυμπιακός υποχρεώνοντας τον Δικέφαλο σε 12 λάθη, κρατήθηκε μπροστά, μπαίνοντας στην τελική ευθεία του αγώνα.

Όμως ο ΠΑΟΚ έδειξε μεγάλα ψυχικά αποθέματα και με σκληρή άμυνα πίεσε τον Ολυμπιακό ισοφαρίζοντας σε 75-75 για ένα συναρπαστικό τελευταίο 6λεπτο.

3997159

(Μονομαχία Κλάντον και Γιανγκ - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM)

Παρότι κατάφερε να προηγηθεί με 84-83 έκανε λάθος σε όλες τις τελευταίες επιθέσεις, ενώ ο Γιανγκ ήταν ο καθοριστικός καθώς με δικό του καλάθι και 3 εύστοχες βολές (πρόσθεσε άλλη μία και ο Μάντζαρης) έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό.

Ο Λοτζέσκι με 28 (αναδείχθηκε MVP της αγωνιστικής) και ο Παπανικολάου με 19 κάλυψαν το κενό επιθετικά των Σπανούλη και Πρίντεζη, ενώ ο Κλάντον φόρτωσε με 18 πόντους το καλάθι του Ολυμπιακού και τρεις ακόμη παίκτες του Δικέφαλου ήταν με διψήφιο αριθμό πόντων.