Euroleague: Η Μπάμπεργκ κέρδισε εύκολα τον Ολυμπιακό

EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να ξορκίσει τον «κακό δαίμονα» του (3η συνεχόμενη ήττα του), την γερμανική Μπάμπεργκ και με την ήττα του 82-68 έχασε την ευκαιρία να βρεθεί μόνος 2ος στην βαθμολογία μετά την ήττα της Ρεάλ στο Βελιγράδι, στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής της Euroleague.

Οι ερυθρόλευκοι εμφανίστηκαν χωρίς ενέργεια, παίζοντας άμυνα μόνο στο γ δεκάλεπτο, και με μεγάλο επιθετικό πρόβλημα, αφού τα καλάθια έμπαιναν με δυσκολία, την ώρα που η Μπάμπεργκ είχε αφήσει το ματς με την Ρεάλ την Τρίτη, για να επικεντρωθεί στο αποψινό ματς. Οι ήττες του Ολυμπιακού και της Ρεάλ δίνουν την δυνατότητα στον Παναθηναϊκό Superfoods να βρεθεί μαζί τους, κερδίζοντας αύριο την Μπασκόνια, στο 9-5.

4001243

(Προσπάθεια του Ζήση (αρ.) με τον Αγραβάνη - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Πολύ κακό το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο Μπάμπεργκ με τους ερυθρόλευκους να σκοράρουν μετά από 4.30 λεπτά και αφού δέχτηκαν ένα σερί 11-0, που διαμόρφωσε και την διαφορά. Παρότι μείωσαν στους 4, η Μπάμπεργκ έκανε την διψήφια διαφορά, καθώς ούτε η ερυθρόλευκη άμυνα βρήκε λύση στο δίδυμο Μίλερ-Μέλι, ενώ στην επίθεση με 3/13 σουτ (1/6 διπ, 2/7 τριπ), 5/10 βολές και 4 λάθη δεν μπορούσε να έχει τύχη.

Το ίδιο καταστροφικό ήταν και το β δεκάλεπτο με την Μπάμπεργκ να ξεφεύγει με 18 πόντους (31-13) και παρά ένα σύντομο ξέσπασμα και 8-0 του Ολυμπιακού, η άμυνα των ερυθρόλευκων δεν υπήρχε και η διαφορά έφτασε ακόμη και στο +21 (48-27) με τον Κοζέρ να βάζει 17 πόντους, με τις διεισδύσεις του να μην έχουν απάντηση.

Βγαίνοντας από τα αποδυτήρια ο Ολυμπιακός έπαιξε «σκυλίσια άμυνα» που του επέτρεψε να μαζέψει τη μισή διαφορά, και θα μπορούσε να είναι και πιο κοντά στο σκορ, αν ο Σπανούλης είχε βοήθεια στο σκοράρισμα από τους υπόλοιπους.

Όμως η αντεπίθεση δεν είχε συνέχεια, με τον Μίλερ να πυροβολεί από το τρίποντο και την διαφορά να ξαναπηγαίνει στο 75-58, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος και τον Ολυμπιακό απλά να προσπαθεί να μαζέψει το σκορ για τις ισοβαθμίες.

4001330

(Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Κοζέρ (17 π.) και Μίλερ (20 π.) «εκτέλεσαν» τον Ολυμπιακό, που είδε μόνον τους Σπανούλη και Παπανικολάου να απειλούν κάπως το αντίπαλο καλάθι.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 48-30 (25-17), 59-50 (11-20), 82-68 (23-18)

Στα άλλα ματς της βραδιάς ο Ερυθρός Αστέρας έκανε τη μεγάλη νίκη επί της Ρεάλ Μαδρίτης (έμεινε στο 9-5), η Εφές κέρδισε στον Τουρκικό εμφύλιο την Γαλατά, ενώ η Ούνιξ έφυγε νικήτρια από το Κάουνας.