Euroleague: νίκη στο φινάλε για τον Παναθηναϊκό επί της Μπασκόνια

EUROKINISSI / ICONPRESS /ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ

Σε μια κακή βραδιά, με μεγάλη αστοχία, ο Παναθηναϊκός Superfoods έδειξε χαρακτήρα και κέρδισε την Μπασκόνια με 69-68, στηριζόμενος στην εξαιρετική του άμυνα. Μετά την 9η νίκη του σκαρφάλωσε στην 2η θέση της βαθμολογίας (5πλη ισοβαθμία), μια αγωνιστική πριν τη λήξη του α' γύρου της Euroleague.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε λίγο μουδιασμένα στο ξεκίνημα, δεχόμενος ένα 0-6 από τη Μπασκόνια, όμως βρήκε σιγά σιγά ρυθμό, μέσα από την άμυνα του και με γρήγορο παιχνίδι, κατά διαστήματα, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 με 19 πόντους (!) από τον Σίνγκλετον (3/4 τρίποντα).

4001903

(Ο Σίνγκλετον - Πηγή: EUROKINISSI / ICONPRESS / ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΟΥΜΗΣ)

Η εικόνα όμως ήταν αντίστροφη στο β δεκάλεπτο, αφού η Μπασκόνια τον μπλόκαρε στην επίθεση,ενώ βρήκε τις λύσεις κοντά στο καλάθι του και πέρασε μπροστά σκορ. Οι «πράσινοι» ήταν άστοχοι και από μακριά (4/15 τρ.), αλλά ακόμη και σε εύκολα λέι-απ (8/20 διπ.), με την μπάλα κάποιες στιγμές να μην τους κάνει το χατίρι.

Και μετά την ανάπαυλα η εικόνα δεν άλλαξε, με τους παίκτες του Πασκουάλ εκνευριστικά άστοχους, δίνοντας την ευκαιρία στη Μπασκόνια να φύγει και με +9. Μέσα από σκληρή άμυνα του Νίκολς και του Σίνγκλετον (που συνέχισε να είναι ο μόνος με επαφή στο καλάθι) η διαφορά πήγε στο καλάθι (49-51), που κόστισε όμως το 4ο φάουλ και για τους δύο Αμερικανούς.

Παρότι η ισπανική ομάδα ξέφυγε εκ νέου (σουτάροντας μάλιστα ελάχιστα από την περιφέρεια, αφού έβρισκε λύσεις από κοντινή και μέση απόσταση), η είσοδος του Μπουρούση και ένα εύστοχο τρίποντο του Καλάθη έδωσε τη λύση.

4001917

(Προσπάθεια του Μπουρούση - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Με όπλο την άμυνα (για 7 λεπτά η Μπασκόνια έβαλε 4 πόντους), ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά με 67-63 και τον Τζέιμς να βάζει πόντους πριν την αντίδραση της Μπασκόνια, που πήγε το ματς στον πόντο.

Με 69-68 στα 15’’ ο Παναθηναϊκός έχασε την επίθεση, ο Σίνγκλετον έκανε φάουλ (πιθανότατα λάθος απόφαση των διαιτητών), αλλά μια ακόμη καταπληκτική άμυνα του Καλάθη στην τελευταία φάση στον Μπομπουά, διατήρησε τη νίκη του «τριφυλλιού».

4001944

(Πηγή: EUROKINISSI / ICONPRESS / ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΟΥΜΗΣ)

Πίσω από τους 23 πόντους του Σίνγκλετον, ο Τζέιμς είχε 16, αλλά ο καθοριστικός ήταν και πάλι ο Καλάθης με 14 πόντους, 6 ασσίστς, 7 ριμπάουντς, 4 κλεψίματα και βέβαια την άμυνα στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 37-41 (10-23), 55-59 (18-18), 69-68 (14-9)

(Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά του αγώνα)

Πριν το ματς οι οπαδοί του Παναθηναϊκού αποθέωσαν και το νέο απόκτημα της ομάδας, Αλεσσάντρο Τζεντίλε, που καθόταν μαζί με τον Τζέιμς Γκιστ. Μάλιστα ο Ιταλός δηλώθηκε στην Α1 και πιθανότατα θα αγωνιστεί την Δευτέρα (18.00) στο ματς με το Ρέθυμνο.

4001947

(Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

Το «παρών» στο γήπεδο έδωσε και ο Γιώργος Καραγκούνης.

4001935

Στο άλλο ντέρμπυ της βραδιάς, η Εφές έφυγε νικήτρια από την Μόσχα, παρότι η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε δύο φορές με 12 και 13 πόντους, ενώ ήταν πίσω με 75-72 στην τελευταία επίθεση του αγώνα. Ο Ντίξον με καλάθι και φάουλ ισοφάρισε και στην παράταση το 75-75 έγινε 79-95 (!) με ένα επιθετικό κρεσέντο του Αμερικανού (12 από τους 23 πόντους του) και την πρωταθλήτρια Ευρώπης του Ιτούδη να υποχρεώνεται στην 2η ήττα της σεζόν. Οι 16 πόντοι διαφορά που πήρε η Φενέρ του Ομπράντοβιτς στην παράταση, είναι ρεκόρ διοργάνωσης.

Όγδοη νίκη και για τη Νταρουσάφακα, που παρότι ήταν πίσω στο σκορ από την Μακάμπι στην έδρα της (-17 στο ημίχρονο) γύρισε το ματς στο τέλος.

Παρασκευή 23/12

ΤΣΣΚΑ Μ.-Φενέρ 79-95 (75-75 καν. διάρκεια)

16. Γαλατά 4-10 (-104)

*Στα ματς που κρίθηκαν στην παράταση μετράνε οι βαθμοί αλλά όχι η τελική διαφορά