Α1 μπάσκετ: Εύκολες νίκες Ολυμπιακού-ΠΑΟ, έχασε στη Ρόδο η ΑΕΚ

EUROKINISSI / ICON PRESS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΙΝΕΤΑΣ

Εύκολες νίκες για Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό Superfoods στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής της Α1 Basket League, ενώ η έκπληξη έγινε στη Ρόδο με τον Κολοσσό να υποχρεώνει την ΑΕΚ σε μια εκτός προγράμματός της ήττα.

Νίκησε Προμηθέα, βλέπει Φενέρ

Ο Ολυμπιακός παρέμεινε αήττητος πρώτος με το 90-63 επί του Προμηθέα, παίρνοντας ψυχολογική ώθηση μετά την ήττα από την Μπάμπεργκ, ενόψει του ντέρμπυ με την Φενέρ στην Euroleague.

4002981

(Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ο Αθηναίου - Πηγή: EUROKINISSI / ICONPRESS / ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Οι Πατρινοί έμειναν στην αρχή κοντά στο σκορ, φέρνοντας την μπάλα στη ρακέτα, αλλά όταν οι ερυθρόλευκοι βρήκαν λύσεις, ξέφυγαν στο σκορ και το ματς τελείωσε νωρίς. Αυτό που προβληματίζει τον Γιάννη Σφαιρόπουλο, ήταν το κτύπημα στον ώμο του Αγραβάνη, που αποχώρησε από το παρκέ στο 25.

4003072

(Ο Αγραβάνης στον πάγκο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Οι βασικοί ξεκουράστηκαν και πρώτος σκόρερ ήταν ο Αθηναίου με 13, ενώ 11 είχε προλάβει να βάλει ο Αγραβάνης στα 13 λεπτά που έπαιξε.

4002952

(Στο ΣΕΦ και ο Ντούσαν Ίβκοβιτς - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Ντεμπούτο Τζεντίλε με σαρωτική νίκη

Στο κλειστό «Νίκος Γκάλης» του ΟΑΚΑ, το Ρέθυμνο έκανε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο απέναντι στον Παναθηναϊκό Superfoods πηγαίνοντας στα αποδυτήρια μόλις με ένα καλάθι διαφορά (46-44).

4003033

(Ο Νικ Καλάθης - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

Όμως οι «πράσινοι» βγήκαν μεταμορφωμένοι στο β μέρος, με τον Καλάθη να δίνει το τέμπο (15 π. / 7 ασσ.) και τον Μπουρούση να φορτώνει το καλάθι (23 π.) και με επί μέρους σκορ στην γ περίοδο 37-8 (!) ο Εξάστερος έδωσε τέλος στην όποια αμφισβήτηση, φτάνοντας στο τελικό 116-83.

4003042

(23 πόντους ο Μπουρούσης - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

Ντεμπούτο με τα πράσινα έκανε και ο Αλεσσάντρο Τζεντίλε φορώντας το νούμερο 25 κάνοντας μόνον μία εύστοχη προσπάθεια σε δίποντο, προτιμώντας να πασάρει (5 ασίστ) και να συμμετέχει στο ομαδικό παιχνίδι (1 ρ. / 1 κλ. / 2 λ.) μέχρι να μάθει τη νέα του ομάδα.

4003051

(Ντεμπούτο για Τζεντίλε - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

Γιαννακόπουλος: «έτοιμη για μεγάλα πράγματα η ομάδα»

Γραπτή δήλωση έκανε μετά το ματς και ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος, απευθυνόμενος στους φιλάθλους του Παναθηναϊκού Superfoods: «Συγχαρητήρια στην ομάδα και το τεχνικό επιτελείο για τη νίκη σήμερα. Η ομάδα δείχνει ότι είναι έτοιμη για μεγάλα πράγματα. Μπαίνοντας στο 2017, η οικογένειά μου και εγώ κλείνουμε τριάντα χρόνια στο μπασκετικό τμήμα του Παναθηναϊκού. Άλλοτε σε καλύτερες οικονομικά συνθήκες, άλλοτε σε όχι και τόσο καλές έχουμε, προσπαθήσει να κρατήσουμε ψηλά το Παναθηναϊκό φρόνημα.

2620028

(Πηγή: EUROKINISSI / ICONPRESS / ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Η αγάπη και η καθημερινή στήριξη του απλού Παναθηναϊκού φιλάθλου είναι αυτή που κρατάει τη φλόγα ζωντανή και αποτελεί την μονή επιβράβευση. Όταν προσπαθείς σίγουρα θα κάνεις και λάθη, αλλά το σημαντικό είναι τελικά το πρόσημο να είναι θετικό, κάτι που στην ΚΑΕ Παναθηναϊκός έχουμε καταφέρει να αναγνωρίζει όλη η Ευρώπη.

Καλή Χρονιά σε όλο τον κόσμο!

Δ.Π.Γ.».

Ήττα της ΑΕΚ στη Ρόδο

Ο Κολοσσός δικαιολόγησε το όνομα του και πήρε μια μεγάλη νίκη επί της ΑΕΚ με 86-73, μπαίνοντας από νωρίς μπροστά στο σκορ και μέχρι τέλους δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα (μόνον δύο φορές ισοφάρισε ο Δικέφαλος).

4002861

(Καταπληκτικές άμυνες του Βασιλόπουλου (δ) - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Η τριάδα Ρέλερφορντ (19 π.), Βασιλόπουλος (11 π. / 12 ρ.) και Ρέντικ (13 π. / 11 ρ.) κυριάρχησε στο γήπεδο, έχοντας σωστές επιλογές στην επίθεση και πολύ καλή άμυνα, απέναντι σε μια ΑΕΚ, που δεν είχε συγκέντρωση. Τώρα ο Δικέφαλος καλείται να κερδίσει τον Άρη στο πρώτο ντέρμπυ του 2017 για να ανοίξει πάλι την διαφορά στις 2 νίκες.

(Τα πλήρη στατιστικά του αγώνα)

4002992

(Οι παίκτες του Κολοσσού πανηγυρίζουν - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Στα άλλα ματς ο Κόροιβος έχασε και πάλι στις λεπτομέρειες, όπως με τον Άρη και από τον ΠΑΟΚ, ενώ τη νίκη της ημέρας στην μάχη της παραμονής έκαναν τα Τρίκαλα στην Λευκάδα.