Premier League: κυνηγά την Τσέλσι η Λίβερπουλ με εύκολη νίκη επί της Στόουκ

Reuters / Darren Staples Livepic

Επιστροφή στην 2η θέση της Premier League για την Λίβερπουλ, που κέρδισε εύκολα 4-1 την Στόουκ Σίτυ στο Άνφιλντ, στο πλαίσιο της Boxing Day.

Το ματς δεν ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τη Λίβερπουλ, καθώς η Στόουκ Σίτυ προηγήθηκε με κεφαλιά του Γουόλτερς στο 12' και έξι λεπτά αργότερα χρειάστηκε να κάνει μια σπουδαία επέμβαση με τα πόδια ο Μινιολέ και να κρατήσει την ομάδα του στο παιχνίδι.

2016 12 27T172953Z 125861393 MT1ACI14711868 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND LIV STK

(Η κεφαλιά γκολ του Γουόλτερς - Πηγή: Action Images via Reuters / Carl Recine Livepic)

Ήταν η 4η φορά που η Λίβερπουλ έπρεπε να γυρίσει σκορ και τα κατάφερε για 3η φορά, ξεκινώντας από την ισοφάριση του Λαλάνα (7ο γκολ στην σεζόν) στο 35, με σουτ από δύσκολη θέση πλάγια, στην γωνία του τέρματος, και εξαιρετικό σουτ του Φιρμίνο στο 44 με την μπάλα να κτυπά και στα δύο κάθετα δοκάρια για το 6ο γκολ του Βραζιλιάνου, που συνελήφθη την παραμονή των Χριστουγέννων να οδηγά μεθυσμένος στην πόλη.

2016 12 27T180145Z 125863305 MT1ACI14711924 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND LIV STK

(Επιστροφή στα γκολ για τον Φιρμίνο - Πηγή: Reuters / Darren Staples Livepic)

Το β ημίχρονο ήταν παράσταση για έναν ρόλο, με τον Οριγκί να σεντράρει από τα αριστερά στο 60 και τον Ιμπουλά με προβολή να σκοράρει στην εστία του (με τον Μανέ κολλημένο δίπλα του να στερείται ένα σίγουρο γκολ), και τον Στάριτζ μπαίνοντας αλλαγή να βάζει το πρώτο του γκολ στην Premier, περνώντας και τον τερματοφύλακα για το τελικό 4-1.

2016 12 27T184718Z 125866038 MT1ACI14711966 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND LIV STK

(Το ιστορικό γκολ του Στάριτζ - Πηγή: Action Images via Reuters / Carl Recine Livepic)

Αυτό ήταν το 100ο γκολ της Λίβερπουλ στην εποχή Κλοπ, που πανηγύριζε με τον γνωστό εκδηλωτικό του τρόπο την ανατροπή, που έφερε την ομάδα του στους 40 βαθμούς, έξι πίσω από την Τσέλσι, που είναι στην κορυφή και έναν πάνω από την Σίτυ.

2016 12 27T161204Z 125856724 MT1ACI14711783 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND LIV STK

(Πηγή: Action Images via Reuters / Carl Recine Livepic)

Μάλιστα στις κερκίδες του Άνφιλντ ήταν και ο Πεπ Γκουαρντιόλα για να δει την προσεχή αντίπαλο της Μάντσεστερ το Σάββατο στις 19.30, στο ντέρμπυ της 19ης αγωνιστικής, θέλονατς να διευρύνει το σερί 16 αγώνων αήττητη στην έδρα της.