Euroleague: πολύτιμη νίκη του Ολυμπιακού επί της Φενέρ

EUROKINISSI / ICONPRESS / ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ

Ο Ολυμπιακός κέρδισε τη Φενέρ με 71-62 και παρέμεινε 2ος στην βαθμολογία της Euroleague μαζί με την Ρεάλ Μ. και την Μπασκόνια και ρεκόρ 10-5 (φινάλε α γύρου), αφήνοντας την ομάδα του Ομπράντοβιτς στο 9-6. Κλειδί της επιτυχίας ήταν η καταπληκτική άμυνα των παικτών του Σφαιρόπουλου στα 3/4 του αγώνα, που έχτισαν διαφορά, την οποία η Φενέρ δεν μπόρεσε να καλύψει.

Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε σε χαμηλό σκορ, αλλά ο Ολυμπιακός έπαιξε καταπληκτική άμυνα, υποχρεώνοντας τη Φενέρ να είναι απελπιστικά άστοχη (3/1 δ., 1/7 τρ.) και να μένει στους 9 πόντους (!), ενώ οι ψηλοί του (Μπιρτς και Γκριν) σκόραραν.

4004597

(Καλάθι του Γιανγκ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Η άμυνα παρέμεινε το ίδιο καλή στο περιφερειακό σουτ της Φενέρ, όμως ο Ολυμπιακός «πήρε φωτιά» εκείνος από το τρίποντο και με μπροστάρη τον Γκριν, που ξεκίνησε με 3/3 τρίποντα άρχισε να ανοίγει την διαφορά, φτάνοντας την στο +21 (40-19), ενώ μόνον ο Βέσελι (14 πόντοι) απειλούσε το ερυθρόλευκο καλάθι.

Η κακή είδηση υπήρχε πάντως στο α ημίχρονο, με τον Σπανούλη να αποχωρεί νωρίτερα για τα αποδυτήρια με ενοχλήσεις στους προσαγωγούς, αλλά βγήκε κανονικά στην 5άδα για το β μέρος.

4004593

(Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Η διαφορά πάντως δεν έκλεισε ούτε στο γ δεκάλεπτο (πήγε και στο +23), με τον Μπιρτς να συνεχίζει την καταπληκτική του εμφάνιση κάτω από τα καλάθια και τον Ολυμπιακό να παίρνει από την άμυνα του αυτό που ήθελε στο ματς. Η Φενέρ πάντως κλείνοντας το δεκάλεπτο, έμοιαζε να βρίσκει κάπως ρυθμό στην επίθεση, με Σλουκά και Ντίξον να είναι μαζί στην 5άδα.

4004591

(10 πόντοι και 6 ασσίστ από τον Σλούκα - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΡΟΥΚΑΣ)

Το φινάλε του αγώνα βρήκε τον Ολυμπιακό να κολλάει στους 65 πόντους για πολύ ώρα και τη Φενέρ να φτάνει στους 61, κάνοντας το ματς ντέρμπυ. Εκεί μίλησε ο Βασίλης Σπανούλης με ένα καλάθι και μία ασσίστ στον Λοτζέσκι, που καθάρισαν το ματς.

Ο Λοτζέσκι ήταν πρώτος σκόρερ με 14 πόντους (τους περισσότερους στο τέλος, που κρίθηκε το ματς), αλλά εκπληκτική δουλειά από τους 3 ψηλούς του Ολυμπιακού: ο Μπιρτς 10 πόντους και 13 ριμπάουντς, ο Παπαπέτρου 12/2 και ο Γιανγκ 6/7.

4004693

(Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΡΟΥΚΑΣ)

Τα δεκάλεπτα: 18-9, 40-21 (22-12), 58-40 (18-19), 71-62 (13-22)

Πριν το ματς τιμήθηκαν ο Σλούκας και ο Άντιτς για την προσφορά τους στον Ολυμπιακό, με τον Έλληνα άσσο πάντως να ακούει και αποδοκιμασίες από μερίδα οπαδών.

4004617

Στο γήπεδο με την κόκκινη φόρμα για πρώτη φορά, ήταν και ο νέος Αμερικανός της ομάδας, Ντόμινικ Γουότερς, δίπλα στους τραυματίες Πρίντεζη και Αγραβάνη.

4004534

Στα άλλα ματς του ομίλου, το μπαμ έγινε στο Βελιγράδι, όπου ο εκπληκτικός Ερυθρός Αστέρας νίκησε την ΤΣΣΚΑ Μ. και την υποχρέωσε στην 3η της ήττα. 16 πόντους έβαλε ο Κούζμιτς και 14 ο Σιμόνοβιτς, ενώ στα ρηχά έμειναν για την πρωταθλήτρια Ευρώπης Ντε Κολό και Τεόντοσιτς.

H Ρεάλ Μαδρίτης παρότι έπαιξε χωρίς τον Γιουλ, έφυγε νικήτρια από την έδρα της Εφές, με τάπα του Αγιόν στον Ερτέλ στην τελευταία επίθεση των Τούρκων και τον Ντόντσιτς να βάζει 17 πόντους, παίζοντας και για τον απόντα αρχηγό της «βασίλισσας».