Premier League: πρωταθλήτρια χειμώνα η Τσέλσι

Ο Αντόνιο Κόντε πανηγυρίζει με τους παίκτες του Action Images via Reuters / Tony O'Brien Livepic

Στο Στάμφορντ Μπριτζ η Στόουκ έβαλε δύσκολα στους παίκτες του Κόντε, ισοφαρίζοντας δύο φορές με τους Ίντι και Κράουτς, όμως το 2ο γκολ του Γουίλιαν και ένα του Ντιέγκο Κόστα στο φινάλε διαμόρφωσαν την 13η σερί νίκη της Τσέλσι.

(Δύο γκολ ο Γουίλιαν - Πηγή: Reuters / Eddie Keogh Livepic)

Το τελικό 4-2 (34 Κέιχιλ, 57, 65 Γουίλιαν, 85 Ντιέγκο Κόστα / 46 Ίντι, 64 Κράουτς ) ισοφάρισε το αντίστοιχο ρεκόρ της Άρσεναλ από την σεζόν 2001-2002 και η Τσέλσι έχει μαξιλαράκι ασφάλειας 6 βαθμών από την 2η Λίβερπουλ, που κέρδισε την Σίτυ.

(Ο Ντιέγκο Κόστα "κλειδώνει" τη νίκη - Πηγή: Reuters / Eddie Keogh Livepic)

Η παράδοση τηρήθηκε στο Άνφιλντ και η Σίτυ δεν μπόρεσε να κερδίσει (τελευταία νίκη το 2003) καθώς η κεφαλιά του Βαϊνάλντουμ στο 8ο λεπτό ήταν αρκετή για να δώσει το τρίποντο στην Λίβερπουλ (που συνέχισε το αήττητο σερί της υπό τον Κλοπ στο γήπεδο της).

(Το γκολ της νίκης της Λίβερπουλ - Πηγή: Reuters / Phil Noble Livepic)

Χωρίς να είναι καλή η ομάδα του Κλοπ, κατάφερε να αμυνθεί καλά στην πίεση των παικτών του Γκουαρντιόλα, ιδιαίτερα στο β ημίχρονο, που ανήκε στην Σίτυ, αλλά δίχως την μεγάλη ευκαιρία (πέρα από κάποια σουτ) μένοντας τελικά 10 βαθμούς πίσω από την κορυφή.

(Πηγή: Action Images via Reuters / Carl Recine Livepic)

Σημάδια ανάκαμψης δείχνει και η Μάντσεστερ Γιουν., που έκανε 5 τις συνεχόμενες νίκες της με την Μίντλεσμπρο, παρότι κινδύνεψε με ήττα. Αφού έχασε σωρεία ευκαιριών στο α μέρος και της ακυρώθηκε και κανονικό γκολ του Ιμπραΐμοβιτς, ήρθε στο 67 ο Λιμπίντερ να κάνει το 0-1.

(Πηγή: Reuters / Andrew Yates Livepic)

Όμως η Γιουνάιτεντ πλέον έχει χαρακτήρα και μέσα σε δύο λεπτά με Μαρσιάλ (85) και Πογκμπά (86) πήρε το τρίποντο και είναι έναν βαθμό από την 4η Άρσεναλ, που παίζει αύριο Κυριακή.

(Το νικητήριο γκολ με κεφαλιά του Πογκμπά - Πηγή: Reuters / Andrew Yates Livepic)