Premier League: νίκες και 4άδα για Άρσεναλ και Τότεναμ

Μόνη 3η στην Premier League η Άρσεναλ Reuters / Stefan Wermuth Livepic

Τότεναμ και Άρσεναλ μπήκαν με το δεξλι στο 2017 καθώς νίκησαν τους αντιπάλους τους στα πρώτα ματς του νέου χρόνου και βρέθηκαν στην 4άδα της Premier League στο φινάλε του πρώτου γύρου.

Πρώτη η Τότεναμ διέλυσε εκτός έδρας την Γουότφορντ με 4-1 με τρία γκολ στο ημίχρονο. Τα δύο ο Χάρι Κέιν (27-33) φτάνοντας μάλιστα τα 59 τέρματα σε 100 αγώνες στην Premier. Αντίστοιχη επίδοση είχε να επιδείξει μόνον ο Τιερί Ανρί.

2017 01 01T140214Z 126280934 MT1ACI14715528 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND WAT TOT

(Δύο γκολ και ρεκόρ ο Κέιν - Πηγή: Reuters / Eddie Keogh Livepic)

Στο 41 ο Ντέλε Άλι έκανε το 0-3, ενώ έβαλε και αυτός δεύτερο τέρμα με το ξεκίνημα του β μέρους, με το σκορ απλά να κλείνει στις καθυστερήσεις ο Καμπούλ.

2017 01 01T144042Z 126283242 MT1ACI14715569 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND WAT TOT

(Πηγή: Action Images via Reuters / Paul Childs Livepic)

Λίγο μετά η Άρσεναλ δεν στραβοπάτησε στο Λονδρέζικο ντέρμπυ με την Κρίσταλ Πάλας, νικώντας 2-0 και ανοίγοντας το σκορ στο 17 με ένα καταπληκτικό γκολ του Ολιβιέ Ζιρού με το τακουνάκι και «κτύπημα σκορπιού».

2017 01 01T162307Z 126289387 MT1ACI14715680 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND ARS CRY

(Πηγή: Reuters / Stefan Wermuth Livepic)

Ο Ιβόμπι στο 56 κλείδωσε το τρίποντο, που φέρνει τους «κανονιέρηδες» μόνους τρίτους ενώ οι «πετεινοί» πέταξαν από την 4άδα την Μάντσεστερ Σίτυ με καλύτερη διαφορά τερμάτων και περιμένουν την Τσέλσι την Τετάρτη σε κομβικό ματς.

2017 01 01T171430Z 126292470 MT1ACI14715744 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND ARS CRY

(Ο Ιβόμπι (ν.17) σκοράρει το 2ο γκολ της Άρσεναλ - Πηγή: Action Images via Reuters / John Sibley Livepic)

Το πρόγραμμα της Boxing Day συνεχίζεται και το επόμενο 48ωρο, και μετά από αυτά τα ματς οι ομάδες, που έχουν παίκτες, που θα αγωνιστούν στο Κόπα Άφρικα θα πρέπει να τους αποχαιρετήσουν.