Premier League: γκέλα η Λίβερπουλ, τρίποντο η Σίτυ

Γκέλα της Λίβερπουλ στο Σάντερλαντ Reuters / Russell Cheyne Livepic

Φανερά καταπονημένες από το μεταξύ τους ντέρμπυ, λιγότερο από 48 ώρες πριν, εμφανίστηκαν Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Σίτυ, που κυνηγούν την Τσέλσι στην μάχη του τίτλου της Premier League. Οι «κόκκινοι» είχαν απώλεια με την αδύναμη Σάντερλαντ, παραχωρώντας 2 πέναλτυ, ενώ οι «πολίτες» με παίκτη λιγότερο πήραν με το ζόρι τρίποντο από την Μπέρνλι. 6η συνεχόμενη νίκη για την Γιουνάιτεντ, που μπαίνει στο παιχνίδι.

Στο Stadium of Light η Λίβερπουλ ξεκίνησε με φόρα για 20 λεπτά βάζοντας και γκολ με τον Στάριτζ (19), όμως σταδιακά έμεινε από δυνάμεις. Η Σάντερλαντ ισοφάρισε με εύστοχο πέναλτυ του Ντεφόε (25), όμως η Λίβερπουλ κατάφερε να βάλει ένα ακόμη γκολ με τον Μανέ (71).

2017 01 02T163257Z 126376377 MT1ACI14716935 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND SUN LIV

(Ο Μανέ κάνει το 1-2 για την Λίβερπουλ - Πηγή: Reuters / Russell Cheyne Livepic)

Όμως ο Σενεγαλέζος επιθετικός στο τελευταίο ματς πριν φύγει για το Copa Africa έκανε ένα ανόητο πέναλτυ με χέρι στο τείχος, που ο Ντεφόε μετέτρεψε στο τελικό 2-2 (84). Ο Μανόνε στις καθυστερήσεις σταμάτησε εντυπωσιακά σουτ του Λαλάνα και η ομάδα του Κλοπ πλέον ελπίζει μόνο σε νίκη της Τότεναμ επί της Τσέλσι την Τετάρτη, ώστε να μην μεγαλώσει η διαφορά της από την κορυφή.

2017 01 02T165216Z 126377536 MT1ACI14717027 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND SUN LIV

(Εύστοχος και στα δύο πέναλτυ της Σάντερλαντ ο Ντεφόε - Πηγή: Reuters / Russell Cheyne Livepic)

Μετά από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο στο Μάντσεστερ, στο οποίο αποβλήθηκε για την ομάδα του Γκουαρντιόλα και ο Φερναντίνιο με κόκκινη στο 32, η Σίτυ με τους Κλισί (58) και Αγκουέρο (62) νίκησε με 2-1 την Μπέρνλι, παρότι οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Μι (70).

2017 01 02T161904Z 126375544 MT1ACI14716887 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND MCI BUR

(Πηγή: Action Images via Reuters / Jason Cairnduff Livepic)

Στο τελευταίο ματς στο Λονδίνο, η Γουέστ Χαμ έμεινε με 10 παίκτες από το 15 με τη τραβηγμένη αποβολή του Φεχουλί και παρά την προσπάθειά της έχασε από την Γιουνάιτεντ.

2017 01 02T181846Z 126382726 MT1ACI14717262 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND WHU MUN

(Η απόκρουση της χρονιάς από τον Ράντολφ - Πηγή: Reuters / Eddie Keogh Livepic)

Αφού στο 35 έγινε η απόκρουση του πρωταθλήματος από τον γκολκίπερ των γηπεδούχων Ράντολφ σε σουτ του Βαλένσια (ήταν πάντως ελάχιστα οφσάιντ) από τα 2 μέτρα (χρειάστηκε to goal line tech για να φανεί) και ο Λίνγκαρντ στην κενή εστία σημάδεψε το δοκάρι από το 1 μέτρο, και στο 60 ο Ντε Χέα σταμάτησε τον Αντόνι σε τετ α τετ, ήρθαν τα γκολ.

2017 01 02T183832Z 126383912 MT1ACI14717285 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND WHU MUN

(Ο Μάτα σκοράρει - Πηγή: Action Images via Reuters / John Sibley Livepic)

Οι δύο αλλαγές του Μουρίνιο, Ράσφορντ και Μάτα συνδυάστηκαν για το 0-1 του Ισπανού (63) και στο 78 ο Ιμπραΐμοβιτς σημείωσε το 13ο γκολ στη σεζόν (από αντικανονική καθαρά θέση) για το 0-2 και την 6η συνεχόμενη νίκη της Γιουνάιτεντ (λίγο μετά είχε δοκάρι και ο Ράσφορντ).

2017 01 02T185549Z 126384949 MT1ACI14717326 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND WHU MUN

(18 γκολ στη σεζόν σε ολες τις διοργανώσεις ο Ζλάταν - Πηγή: Reuters / Eddie Keogh Livepic)

Η Λίβερπουλ θα είναι σίγουρα 2η μετά την ολοκλήρωση της τελευταίας αγωνιστικής της Boxing Day, η Σίτυ προσωρινά πέρασε στην 3η θέση του πίνακα, καθώς η Άρσεναλ παίζει αύριο, ενώ η Γιουνάιτεντ έπιασε την Τότεναμ.

Στην βαθμολογία (20 αγ.): Τσέλσι 49 (19), Λίβερπουλ 44, Μάντσεστερ Σ. 42, Άρσεναλ 40 (19), Τότεναμ 39 (19), Μάντσεστερ Γ. 39.