Super League: ήττα του ΠΑΟ στα Χανιά, ισοπαλία για Πανιώνιο και ΠΑΣ

Οι παίκτες του Πλατανιά μόλις έχουν σκοράρει στην εστία του Παναθηναϊκού EUROKINISSI SPORTS

Κακό ξεκίνημα στο 2017 για τον Παναθηναϊκό, που γνώρισε την ήττα με 1-0 από τον Πλατανιά, που ήταν καλύτερος από τον μέτριο μεσοεπιθετικά αντίπαλο του (ολοκλήρωσε με 4 τελικές το 90λεπτο), με τους "πράσινους" πλέον 12 βαθμούς πίσω από την κορυφή. Δίκαιη η ισοπαλία για Πανιώνιο και ΠΑΣ στη Νέα Σμύρνη.

Πολύ κακό το πρώτο 45λεπτο με τον Πλατανιά να προσπαθεί μόνον να δημιουργήσει φάσεις και να έχει την καλύτερη στιγμή του αγώνα με δυνατό σουτ του Γιακουμάκη εκτός περιοχής, που έβγαλε εντυπωσιακά ο Βλαχοδήμος.

4008469

(Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Ο Παναθηναϊκός με τεράστια προβλήματα ακόμη και στο να κρατήσει την μπάλα είχε μία και μοναδική τελική στο 43 από φάουλ του Βιγιαφάνιες και προβολή α λα Ζλάταν του Μπεργκ ψηλά πάνω από την εστία.

Η εικόνα δεν διαφοροποιήθηκε ιδιαίτερα στο πρώτο 15λεπτο της επανάληψης με τον Πλατανιά να προσπαθεί μέσα στις δυνατότητες που έχει και τον Παναθηναϊκό να βγάζει πάντως μια εξαιρετική αντεπίθεση στο 55 με Μπεργκ και Μπουμάλ και τον Αφρικανό επιθετικό να εκτελεί από το σημείο του πέναλτυ και τον Σωτηρίου να διώχνει με τα πόδια.

4008549

(Μεγάλη ευκαιρία του Μπουμάλ - Πηγή: EUROKINISSI / ICONPRESS / ΑΝΔΡΙΑΝΟΣ ΜΕΛΤΖΑΝΗΣ)

Η είσοδος του Λέτο αντί του Ρέις με οπισθοχώρηση του Λουντ δίπλα στον Κουρμπέλη, που έκανε ντεμπούτο, έδειχνε να δίνει μια ζωντάνια στους φιλοξενούμενους με τον Αργεντινό να βρίσκει τον Μπεργκ στην μικρή περιοχή, αλλά το τελείωμα του Σουηδού να είναι αδύναμο.

4008571

(Ο Μπεργκ δεν βρήκε γκολ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Από το πουθενά στο 74, σε ένα συνηθισμένο γέμισμα στην περιοχή του Βλαχοδήμου, η άμυνα του τριφυλλιού «κόλλησε» και ο Μπανανά με ωραίο γυριστό ψηλοκρεμαστό άνοιξε το σκορ για τους Χανιώτες.

4008569

Ούτε ο Βλαχοδήμος, ούτε ο Ρινάλντι μπόρεσαν να προσφέρουν κάτι περισσότερο στον Παναθηναϊκό με τον Μπεργκ να έχει μια ακόμη ευκαιρία με σουτ από θέση μέσα δεξιά, που έδιωξε ο Σωτηρίου κρατώντας την πολύτιμη νίκη του Πλατανιά. Ο Μαρίνος Ουζουνίδης μάλιστα έδωσε συγχαρητήρια στον αντίπαλο του, λέγοντας ότι κέρδισε δίκαια καθώς η εικόνα της ομάδας του ήταν κακή.

Μοιρασμένα όλα στη Νέα Σμύρνη

Το μεσημέρι Πανιώνιος και ΠΑΣ είχαν από ένα ημίχρονο δικό τους και στο τέλος μοιράστηκαν γκολ και βαθμούς. Οι Νεοσμυρνιώτες ήταν καλύτεροι στα πρώτα 45 λεπτά και με ωραία συνεργασία των δύο Ιρανών, ο Μασούντ την μεταβίβαση στην πλάτη της άμυνας και ο Ανσαριφάρντ την εκτέλεση, άνοιξαν το σκορ λίγο πριν πάνε στα αποδυτήρια.

4008056

(Οι κυανέρυθροι αγκαλιάζουν τον σκόρερ Ανσαριφάρντ - Πηγή: EUROKINISSI / ICONPRESS)

Οι Γιαννιώτες άλλαξαν σχηματισμό σε 4-3-3 και πίεσαν περισσότερο στο β μέρος και κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το γεγονός ότι ο Πανιώνιος ήταν φλύαρος στις αντεπιθέσεις του (με τον Μασούντ και πάλι να ταλαιπωρεί την μπάλα) και με κεραυνό του Τζημόπουλου (η μπάλα βρήκε λίγο και στο κεφάλι του Οικονόμου) έξω από την περιοχή νίκησαν το Γιαννιώτη για το τελικό 1-1.