Euroleague: νίκη 4άδας του Ολυμπιακού επί του Παναθηναϊκού Superfoods

EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ

Με κομβικό παίκτη τον Ιωάννη Παπαπέτρου, ο Ολυμπιακός κέρδισε τον Παναθηναϊκό Superfoods 77-69 στην πρεμιέρα του β γύρου της Euroleague και έφτασε στο 11-5 το ρεκόρ (έχοντας πλεονέκτημα για την 4άδα). Ο Παναθηναϊκός Superfoods που είδε μόνον τους Τζέιμς και Ρίβερς να ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις του ντέρμπυ "αιωνίων" έμεινε στο 9-7 υποχωρώντας στην βαθμολογία, με πρώτο στόχο τώρα την πρόκριση στην 8άδα. Η Ρεάλ Μ. κέρδισε 95-85 την ΤΣΣΚΑ Μ. στο άλλο ντέρμπυ της ημέρας.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με παγίδες στην άμυνα σε Σπανούλη-Πρίντεζη, που έφερε 4 λάθη του Ολυμπιακού και 3 κλεψίματα και πρώτους πόντους στον αιφνιδιασμό. Όμως οι «πράσινοι» ήταν άστοχοι στην επίθεση (ο Τζεντίλε πόσταρε συνέχεια στον αντίπαλό του αλλά είχε 0/4), ενώ οι ερυθρόλευκοι βρήκαν λύσεις από τον Μπιρτς (9 πόντοι).

4009379

(Άστοχος ο Τζεντίλε - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Το κακό ποιοτικά πρώτο 10λεπτο έκλεισε με 6 πόντους του Τζέιμς, που μάζεψε τη διαφορά.

Την σκυτάλη πήρε ο Κέι Σι Ρίβερς βάζοντας 10 συνεχόμενους πόντους, μειώνοντας σε 24-23, όμως με ένα έμμεσο και ένα άμεσο τρίποντο του Παπανικολάου η διαφορά άνοιξε και πάλι.

4009559

(Τρίποντο του Ρίβερς - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Ο Αμερικανός όμως ήταν σε πολύ καλή βραδιά χάνοντας μόλις ένα 2ποντο (13 πόντοι με 3/3 3π.) και μαζί με τον Τζέιμς (14 π.) έφεραν το «τριφύλλι» σε απόσταση βολής στο ημίχρονο.

4009459

(Ρίβερς (αρ) και Τζέιμς (δ) έβαλαν ξανά στο παιχνίδι τον Παναθηναϊκό - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Οι δύο Αμερικανοί του Παναθηναϊκού συνέχισαν να τον οδηγούν (με τον Καλάθη σε κακή βραδιά) και τον έβαλαν μπροστά στο σκορ. Ο γηπεδούχοι δεν είχαν καλές επιλογές στην επίθεση και ήταν άστοχοι από μακριά, έμεναν όμως κοντά χάρις στο παιχνίδι κοντά στην ρακέτα και τις εύστοχες βολές.

Μόλις ο Ολυμπιακός βρήκε δύο εύστοχα τρίποντα από Παπαπέτρου και Γκριν (μαζί με ένα δίποντο του Λοτζέσκι, αλλά και την άμυνα του Γουότερς εκείνο το διάστημα στον Τζέιμς) κατάφερε μάλιστα να πάει και με διαφορά 5 πόντων στο τελευταίο 10λεπτο.

4009437

(Παπαπέτρου (αρ) και Γκριν (δ) - Πηγή: EUROKINISSI / ICONPRESS / ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Με εντολή να τρέξει στην επίθεση, αφού ήταν άστοχος, ο Ολυμπιακός βρήκε σκορ και έκανε διψήφια την διαφορά (64-53), την ώρα που ο Τζέιμς έπαιζε ουσιαστικά μόνος του (με τον Καλάθη να μην απειλεί και τον Ρίβερς να έχει αποσυρθεί με 4 φάουλ).

Η επάνοδος του Αμερικανού και ένα σερί 7-0 έκανε το 65-62, όμως ο Παπαπέτρου τιμώρησε τα λάθη των «πράσινων» και με συνεχή τρίποντα διαμόρφωσε το 71-62, 3.30 πριν το τέλος.

4009640

(3/4 τρίποντα ο Παπαπέτρου - Πηγή: EUROKINISSI / ICONPRESS / ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Ούτε η επιστροφή του Τζέιμς μπορούσε να αλλάξει την εικόνα και με ένα τρίποντο του Σπανούλη έγινε το 78-65, που «κλείδωσε» το ματς με τους ερυθρόλευκους να παίρνουν την 6η συνεχόμενη νίκη τους (3η εφέτος) και το πλεονέκτημα σε πιθανή ισοβαθμία.

Κλειδί της νίκης ο Παπαπέτρου με 13 π. (1/1 2π., 3/4 3π., 2/2 β.), πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού, που είχε όμως και άλλους σκόρερς (Σπανούλης 12, Μπιρτς 11, Γκριν 10), αλλά και η ευστοχία του στις βολές (εκτέλεσε πάντως 28 έναντι 15 του Παναθηναϊκού)

4009625

(MVP ο Παπαπετρου - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Αντίθετα ο Παναθηναϊκός είχε 24 πόντους από τον Τζέιμς και 23 του Ρίβερς, ουδείς άλλος όμως συμμετοχή (μόλις 10 ο Σίνγκλετον). Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων στις 16/1 στον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας και πάλι στο ΣΕΦ.

Τα 10λεπτα: 17-11, 38-37 (21-26), 55-50 (17-13), 77-69 (22-19)

(Δείτε τα πλήρη στατιστικά του αγώνα)

4009622

(Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Παρόντες στο γήπεδο ήταν τόσο ο Βαγγέλης Μαρινάκης, όσο και ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού, που πανηγύρισαν μαζί με τους υπόλοιπους φιλάθλους τη νίκη του Ολυμπιακού.

4009335

(Πηγή: EUROKINISSI / ICONPRESS / ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

16. Γαλατά 4-12 (-130)

*Στα ματς που κρίθηκαν στην παράταση μετράνε οι βαθμοί αλλά όχι η τελική διαφορά