Α1 μπάσκετ: θρίαμβος με διαφορά 20 πόντων της ΑΕΚ επί του Άρη

EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΡΟΥΚΑΣ

Προβάδισμα για την 3η θέση στην κανονική περίοδο της Α1 πήρε η ΑΕΚ με το εντυπωσιακό 81-61 επί του Άρη, που τη φέρνει 2 νίκες μπροστά (10-3 έναντι 8-5) και με ικανή διαφορά για την περίπτωση ισοβαθμίας.

Παρότι και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν σφιγμένες, στην συνέχεια λύθηκαν στην επίθεση με την ΑΕΚ να κλείνει την πρώτη περίοδο μπροστά 3 πόντους και τους δύο προπονητές να έχουν παράπονα από την αμυντική προσπάθεια των παικτών τους.

4010087

(Κάρφωμα του Μπάκνερ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΡΟΥΚΑΣ)

Ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα την 2η περίοδο βρίσκοντας λύσεις πάντα κοντά από το καλάθι (ο Ελονού με 2 φάουλ πήγε στον πάγκο και ο νεαρός Τσαλμπούρης δεν είχε βοήθειες στα πικ εν ρολ), όμως η ΑΕΚ αντέδρασε. Με καλή άμυνα, υποχρέωσε σε λάθη τους φιλοξενούμενους και με λογικές επιθέσεις κοντά στο καλάθι, βρήκε διψήφια διαφορά πόντων με τρία συνεχόμενα τρίποντα του Ούκιτς (13 π.).

4010036

(MVP o Ούκιτς - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΡΟΥΚΑΣ)

Η ΑΕΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό επιθετικά βγαίνοντας από τα αποδυτήρια και ήταν εύστοχη αυτή την φορά, και σε συνδυασμό με την καλή της άμυνα, εκτόξευσε την διαφορά στο +15 στο κλείσιμο της γ περιόδου.

4010091

(Πρώτος σκόρερ ο Ντίξον - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΡΟΥΚΑΣ)

Ο Άρης δεν μπόρεσε να γυρίσει στο ματς, αφού η ΑΕΚ συνέχισε την πολύ καλή της άμυνα και με τον Ελονού να αποδεικνύει πόσο σωστή ήταν η αντικατάσταση του Φόλκερ κάτω από τα καλάθια, με την διαφορά των 20 πόντων να είναι η μεγαλύτερη νίκη της επί του Άρη.

4010224

(Πολύ καλή παρουσία του Ελονού για την ΑΕΚ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΡΟΥΚΑΣ))

MVP αναδείχθηκε ο Ούκιτς για την εκτέλεση αλλά και την οργάνωση στο παιχνίδι της ΑΕΚ, ενώ ο Ντίξον (πρώτος σκόρερ με 19 π.), ο Ελονού με 13 και η άμυνα του Λαρεντζάκη στο Τζένκινς ήταν οι παίκτες κλειδιά της νίκης της.

Τα 10λεπτα: 23-20, 46-36 (23-16), 63-48 (18-12), 81-61 (18-13)

(τα πλήρη στατιστικά του αγώνα)

4010355

(Σάκοτα και Ούκιτς - EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΡΟΥΚΑΣ)

«Πρεμιέρα» και για την μασκότ της ΑΕΚ στο μπάσκετ, τον "Panda παντού" και το συνοδό του, τον μπόμπιρα, που θα συνοδεύουν εφεξής την ομάδα.

4010017

(Η μασκότ της ΑΕΚ με τον ιδιοκτήτη της ΚΑΕ Μάκη Αγγελόπουλο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΡΟΥΚΑΣ)

Με το ιστορικό νούμερο 68 στη φανέλα, να παραπέμπει στο πρώτο Ευρωπαϊκό της ομάδας, είχε κέφι και σίγουρα το συμπαθέστατο ζωάκι ανταγωνίζεται επάξια τον δικέφαλο αετό του ποδοσφαίρου.

4010190

(Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΡΟΥΚΑΣ)

Στα άλλα ματς στο φινάλε του πρώτου γύρου, ξεχωρίζει το διπλό της Δόξας Λ. στο Ρέθυμνο, παρότι οι φιλοξενούμενοι κατέβηκαν αποδεκατισμένοι με μόλις 7 παίκτες, στην προσπάθειά της για παραμονή στην κατηγορία.