Copa del Rey: Η Μπαρτσελόνα νίκησε την Μπιλμπάο με 3 γκολ των MSN

Reuters / Albert Gea

Η Μπαρτσελόνα ήθελε οπωσδήποτε την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ισπανίας μετά την ήττα με 2-1 στο Μπιλμπάο και τα κατάφερε στο φινάλε της ρεβάνς με την Αθλέτικ του Ερνέστο Βαλβέρδε και γκολ από την μαγική τριάδα Μέσι, Σουάρες, Νεϊμάρ.

Οι «μπλαουγκράνα» δεν πήγαν στο γκαλά της FIFA τη Δευτέρα για να κάνουν προπόνηση και μπήκαν φουριόζοι στο πρώτο 45λεπτο και αποφασισμένοι να καθαρίσουν την πρόκριση.

2017 01 11T205626Z 2081404007 LR1ED1B1M5RMU RTRMADP 3 SOCCER SPAIN CUP

(Το εναέριο του Σουάρες για το 1-0 - Πηγή: Reuters / Albert Gea)

Ο Σουάρες πέτυχε γκολ που ακυρώθηκε λανθασμένα για οφσάιντ του Νεϊμάρ πριν βγάλει την ασσίστ στον Ουρουγουανό, όμως το δίδυμο συνεργάστηκε και πάλι στο 36 με σέντρα του Βραζιλιάνου και ενάεριο σουτ του Σουάρες για το 1-0.

2017 01 11T210929Z 1497990312 LR1ED1B1MRINE RTRMADP 3 SOCCER SPAIN CUP

(Πηγή: Reuters / Albert Gea)

Με το που βγήκαν από τα αποδυτήρια στο β ημίχρονο ο Νεϊμάρ κέρδισε καθαρό πέναλτυ και ευστόχησε μετά από πολύ καιρό για το 2-0, που έδινε την πρόκριση στην Μπαρτσελόνα.

2017 01 11T222431Z 148158578 LR1ED1B1Q8JOI RTRMADP 3 SOCCER SPAIN CUP

Όμως ο Βαλβέρδε είχε ρίξει στο ματς τον Αντούριθ και έκανε πιο επιθετική την Μπιλμπάο σε σχέση με τα πρώτα 45 λεπτά, ξέροντας ότι έπρεπε να σκοράρει για να έχει τύχη και τα κατάφερε στο 51 με καταπληκτική κεφαλιά του Σαμπορίτ.

17484802

(Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / Alejandro Garcia)

Το ματς έγινε ντέρμπυ με την Μπαρτσελόνα να ψάχνει το 3ο γκολ και την Μπιλμπάο να ποντάρει σε παράταση με το υφιστάμενο 2-1 ή κάποιο γκολ σε αντεπίθεση που θα έγερνε την πλάστιγγα υπέρ της. Όμως στο 78, ο Μέσι για τρίτο συνεχόμενο ματς (μετά το πρώτο ματς στο Μπιλμπάο και στο 1-1 με τη Βιγιαρεάλ για το πρωτάθλημα) είχε τη λύση με μια απίστευτη εκτέλεση φάουλ και την μπάλα στη ρίζα του δοκαριού.

17484827

(Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / Quique Garcia)

Η Μπαρτσελόνα με το 3-1 συνεχίζει στους 8 του Copa del Rey, όπου πέρασαν ακόμη η Ατλέτικο Μ., η Αλαβές (με περισσότερα εκτός έδρας γκολ), η Αλκορκόν και η Σοσιεδάδ.