Κύπελλο Ελλάδας: με Μπεργκ και Λέτο η νίκη του Παναθηναϊκού

Ένα γκολ ο Μπεργκ (δ.) και δύο ο Λέτο (αρ.) EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΡΟΥΚΑΣ

Ο Παναθηναϊκός «καθάρισε» ουσιαστικά την υπόθεση πρόκριση στους 8 του Κυπέλλου Ελλάδας με το 3-0 επί του Κισσαμικού. Το σκορ πάντως διαμορφώθηκε στο β ημίχρονο όταν και οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την απόδοσή τους με τους Μπεργκ και Λέτο να βάζουν τα γκολ.

Τα πρώτα 45 λεπτά στην Λεωφόρο Αλεξάνδρας ήταν μάλλον βασανιστικά για τον λιγοστό κόσμο που επέλεξε να πάει στο γήπεδο και είδε τους φιλοξενούμενους να αμύνονται σωστά και τους «πράσινους» να μην έχουν δημιουργία και να απειλούν ουσιαστικά μία φορά με ένα σουτ του Βιγιαφάνιες από το σημείο του πέναλτυ στο ημίωρο.

4016611

(Ο Βιγιαφάνιες έχει χάσει μια καλή ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Δεν έλειψαν και οι αποδοκιμασίες στην ανάπαυλα με την κερκίδα να παρουσιάζει μάλλον μεγαλύτερο ενδιαφέρον από τις προσπάθειες των 22 ποδοσφαιριστών.

4016566

(Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΡΟΥΚΑΣ)

Στο ξεκίνημα της επανάληψης το «τριφύλλι» άνοιξε νωρίς το σκορ από ωραίο γέμισμα του Βλαχοδήμου και κεφαλιά του Μπεργκ στη γωνία.

4016635

(Το πρώτο γκολ του Παναθηναϊκού με κεφαλιά του Μπεργκ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Ο Κισσαμικός είχε την δική του σημαντική φάση λίγο μετά με γυριστή κεφαλιά του Σεληνιωτάκη, που πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Στιλ με τον Ουζουνίδη να ρίχνει στο ματς και τον Λέτο αντί του Μπουμάλ. Και τον Αργεντινό στο 76 με μια ακόμη κεφαλιά, μετά από φάουλ να διαμορφώνει το 2-0.

4016718

(Συγχαρητήρια στον Λέτο από τους παίκτες του Παναθηναϊκού - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Στις καθυστερήσεις ο Βλαχοδήμος κέρδισε και πέναλτυ από τον γκολκίπερ Λαζαρίδη, στο οποίο ο Λέτο ευστόχησε και πάλι κάνοντας την ρεβάνς απλή διαδικασία.

4016744

(Το πέναλτυ που κερδίζει ο Βλαχοδήμος - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Με τον Παναθηναϊκό έπαιξαν και οι νεαροί Ευαγγέλου (από την αρχή) στην άμυνα με σωστές τοποθετήσεις, και Χατζηγιοβάννης (αντί του Βιγιαφάνιες) στα άκρα, που παραλίγο να σημειώσει και ένα εκπληκτικό γκολ με σουτ.

4016746

(Πηγή: EUROKINISSI / ICONPRESS / ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Λαμία 1964-Ατρόμητος (αναβλήθηκε)
Παναθηναϊκός-Κισσαμικός 3-0 (49 Μπεργκ, 76, 90 πεν. Λέτο)

*Η ΕΠΟ πρέπει τώρα να ορίσιε τις ημερομηνίες για τα ματς που ανέβαλε, και η Πειθαρχική Επιτροπή να αποφανθεί για την τύχη των αναμετρήσεων Ξάνθη--ΟΦΗ και Πλατανιάς-ΠΑΣ Γιάννινα, στις οποίες οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να ταξιδέψουν.