Euroleague: μεγάλη εκτός έδρας νίκη του Ολυμπιακού επί της Μπαρτσελόνα

EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός νίκησε 69-67 την Μπαρτσελόνα, μόλις για 2η φορά στην ιστορία του, φτάνοντας το 12-5 και μέχρι την αναμέτρηση της ΤΣΣΚΑ αύριο βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας της Euroleague (σε 17 αγώνες) . Κλειδί η άμυνα και το «καθαρό μυαλό» στο τέλος του αγώνα, σε ένα «ματς επαφής».

Χωρίς τον Σπανούλη ο Έρικ Γκριν πήρε περισσότερες πρωτοβουλίες στο πρώτο ημίχρονο για το σκοράρισμα των ερυθρόλευκων, που είχαν πρόβλημα με τους πόντους του Τόμιτς (μόνον όταν έπαιζε ο Μιλουτίνοφ τον μάτσαρε, αλλά φορτώθηκε νωρίς με 2 φάουλ).

Μάλιστα ο Αμερικανός γκαρντ έβαλε ένα τρομερό buzzer beater στο φινάλε του α δεκαλέπτου, όμως ο Ολυμπιακός ήταν πολύ άστοχος: 3/9 β., 7/19 2π., 4/11 3π.

Μπόρεσε πάντως να είναι κοντά στο σκορ παίζοντας καλή περιφερειακή άμυνα και αναγκάζοντας την Μπαρτσελόνα σε αρκετά «τραβηγμένα σουτ».

Στο γ 10λεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε συγκεντρωμένος και συνδύασε την καλή άμυνα και την ευστοχία στην επίθεση (27 πόντους, ενώ σε όλο το πρώτο ημίχρονο είχε 29) με εκφραστές αρχικά τους Παπανικολάου (δύο μαζεμένα τρίποντα) και τον Πρίντεζη (14 π.) και στο φινάλε τον Γουότερς με 6 πόντους.

4016869

(Καλάθι του Πρίντεζη - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Πήρε έτσι δυο φορές διαφορά 5 πόντων και η Μπαρτσελόνα έμεινε κοντά στο σκορ μόνο με τον Κόπονεν να απειλεί και ένα κάρφωμα του Ντόρσεϊ στην εκπνοή, έχοντας όμως κάνει βήματα.

Ξέσπασμα έκανε και η Μπαρτσελόνα στην αρχή της τελευταίας περιόδου τρέχοντας ένα σερί 10-2 στα πρώτα πέντε λεπτά και περνώντας μπροστά αυτή με 6 πόντους, όμως ένα τρίποντο του Μάντζαρη, δύο βολές του Πρίντεζη και ένα κάρφωμα του Μιλουτίνοφ έκαναν το 64-65 και το ματς έγινε ντέρμπυ στο τελευταίο 2λεπτο.

4016859

(Ο Μιλουτίνοφ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Η Μπαρτσελόνα αστόχησε στις επιθέσεις της και ο Λοτζέσκι με ένα παλικαρίσιο ριμπάουντ και δίποντο έκανε το 64-67 πριν το τρίποντο του Κόπονεν διαμορφώσει το 67-67 στα 26’’ πριν το τέλος.

Η Μπαρτσελόνα έκανε φάουλ στο Μάντζαρη (7,4’’), που ήταν εύστοχος για το 67-69, και ο Ράις έχασε την τελευταία επίθεση βλέποντας μπροστά του τον Μιλουτίνοφ για να φύγει ο Ολυμπιακός νικητής από το Παλάου μπλαουγκράνα.

4016883

(Μοιραίος στο τέλος για την Μπαρτσελόνα ο Ράις - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Κλειδί του αγώνα η άμυνα του Μιλουτίνοφ στον Τόμιτς, το ξέσπασμα του Πρίντεζη (πρώτος σκόρερ και αφιέρωσε τη νίκη στον πρώην συμπαίκτη του Παναγιώτη Βασιλόπουλο, που έχασε τον πατέρα του) και του Παπανικολάου και τα καθοριστικά καλάθια στο τέλος των Λοτζέσκι και Μάντζαρη.

Τα 10λεπτα: 20-17, 33-29 (13-12), 54-56 (21-27), 67-69 (13-13)

Ήττες για Φενέρ και Μπασκόνια

Ο Ολυμπιακός μπορεί να επωφεληθεί πέρα από την δική του νίκη, και από τις ήττες απόψε της Μπασκόνια από τη Νταρουσάφακα και της Φενέρ από τον Ερυθρό Αστέρα (με τάπα του Κούζμιτς στον Ούντοχ στην τελευταία φάση) και εφόσον την ερχόμενη εβδομάδα κερδίσει και τους Βάσκους (για 2η φορά) τότε κρατά την τύχη στα χέρια του για να τερματίσει στην πρώτη 4άδα και να έχει πλεονέκτημα έδρας στα νοκ άουτ.