Euroleague: έσωσε την παρτίδα στην παράταση ο Παναθηναϊκός Superfoods

Πανηγυρικό φινάλε για τον Παναθηναϊκό με την Εφές EUROKINISSI / ICONPRESS / ΑΝΔΡΕΑΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Ο Παναθηναϊκός Superfoods δεν πλήρωσε τα λάθη του στην κανονική διάρκεια του αγώνα και ισοφαρίζοντας στο φινάλε την Εφές με τον Τζέιμς να έχει 5/5 βολές, πήρε μια μεγάλη νίκη στην παράταση με 92-81, που τον σταθεροποιεί στην 6η θέση της βαθμολογίας της Euroleague μετά από 17 αγώνες και κυρίως του "δίνει αέρα" δύο νικών από την Τουρκική ομάδα, που είναι στην 9η θέση και κυνηγά την 8άδα.

Παρότι η Εφές βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει το καλό ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ, ο Τζεντίλε ήταν το κεντρικό πρόσωπο του πρώτου 10λεπτου βάζοντας τους 13 από τους 21 πόντους του τριφυλλιού, που στηρίχθηκε στην άμυνα του, για να ανοίξει την διαφορά.

4017242

(καυτός Τζεντίλε στο ξεκίνημα - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Το ίδιο έγινε και στην δεύτερη περίοδο με την διαφορά να αγγίζει διψήφιο αριθμό, την Εφές και πάλι να μειώνει κάποια στιγμή στους 4, και τον Παναθηναϊκό σφίγγοντας την άμυνά του εκ νέου να πηγαίνει και στο +13 (38-25).

Mε καλά ποσοστά και από την περιφέρεια (ο Κέι Σι Ρίβερς έφτασε γρήγορα τους 8 πόντους) την κράτησε άλλα κάποια διαδοχικά λάθη και ένα σερί 6-0 της Τουρκικής ομάδας στο τέλος μάζεψαν και πάλι την διαφορά.

4017331

(Ο Κέι Σι Ρίβερς - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Η απόδοση του Παναθηναϊκού είχε και πάλι σκαμπανεβάσματα βγαίνοντας από τα αποδυτήρια και η Εφές με μαζεμένα τρίποντα και την τριάδα Χάνεϊκατ, Γκρέιντζερ και Τόμας να σκοράρει (ενώ ο Ντάνστον είχε 3 κοψίματα), μαζεύοντας και επιθετικά ριμπάουντς, έφερε απόλυτη ισορροπία.

4017339

(Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Το ματς κύλησε σαν το απόλυτο ντέρμπυ μέχρι το τέλος, καθώς ο Παναθηναϊκός και πάλι δεν είχε «καθαρό μυαλό» σε όλο το 10λεπτο, αλλά έκανε και βιαστικές επιλογές, που μεταφράζονταν σε λάθη, παρότι ο Πασκουάλ ζητούσε επίμονα την μπάλα στον Μπουρούση (12 π.).

4017327

(Προσπάθεια του Μπουρούση - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Με τρίποντο του Κέι Σι Ρίβερς το ματς πήγε στο 65-63 μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό, για να απαντήσει με τον ίδιο τρόπο ο Ερτέλ. Οι «πράσινοι» σπατάλησαν την δική τους επίθεση και ο Μπράουν έβαλε ένα απίστευτο δίποντο (είχε κάνει και ένα θεαματικό κάρφωμα λίγο πριν) στην εκπνοή της επίθεσης των φιλοξενούμενων για το +3.

4017354

(Κόψιμο του Ντάνστον - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

Δύο εύστοχες βολές του Τζέιμς στα 9.6’’ διαμόρφωσαν το 67-68, για να απαντήσει ο Μπράουν με το ίδιο νόμισμα, και στη συνέχεια η Εφές να κάνει λάθος με φάουλ σε προσπάθεια 3 πόντων του Τζέιμς. Ο Αμερικανός ήταν εύστοχος (συνολικά 5 στις 5 μαζεμένες) και με το 70-70 έστειλε το ματς στην παράταση (όπως στην Πόλη, όπου το ματς κρίθηκε στη 2η παράταση), αφού βγήκε η άμυνα 4 δευτερολέπτων.

4017418

(Ψύχραιμος ο Τζέιμς στο τέλος στις βολές - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Στην παράταση ένα σερί 13-2 με τρίποντα του Ρίβερς και του Γκέιμπριελ (που έκανε ένα ακόμη καταπληκτικό κάρφωμα) και βολές από τον Μπουρούση τελείωσαν όποιες βλέψεις της Εφές για το ματς.

4017396

(5 τρίποντα ο Ρίβερς - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

Καθοριστική ήταν η ψυχραιμία του Τζέιμς στις βολές στην κανονική διάρκεια, ενώ η τριάδα Τζεντίλε (στην αρχή), Ρίβερς (πρώτος σκόρερ με 23) και Μπουρούσης (σε επίθεση και άμυνα) ήταν εκείνη, που οδήγησε τον Παναθηναϊκό στην 10η νίκη του (αφήνοντας δύο πίσω την Εφές, με την οποία έχει απόλυτη ισοβαθμία, αφού δεν μετρά η διαφορά στις παρατάσεις). Ακόμη και ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος έκανε ποστάρισμα στον λογαριασμό του για τον Ρίβερς με το σχόλιο, "πρέπει να μείνει για πάντα".

Θετική ήταν και η παρουσία του Γκέιμπριελ, και σε επίθεση και σε άμυνα, ο Σίνγκλετον είχε συμμετοχή περισσότερο στην άμυνα, ενώ ο Νικ Καλάθης ήταν σε ένα ακόμη ματς κάτω από τα εφετινά του στάνταρ.

4017434 1

(Κάρφωμα του Γκέιμπριελ στην παράταση - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Τα 10λεπτα: 21-13, 38-32 (17-19), 50-50 (12-18), 70-70 (20-20) / 92-81 (22-11)

(Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά)

Στο άλλο μεγάλο ματς της βραδιάς, η Ρεάλ Μαδρίτης κατάφερε να κάμψει στο β ημίχρονο την αντίσταση της βελτιωμένης Μακάμπι και να είναι μαζί με τον Ολυμπιακό στις 12-5 νίκες, πάντα μία λιγότερη από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, που έκανε περίπατο νωρίς με την Αρμάνι Μιλάνο. Εφόσον οι ερυθρόλευκοι κερδίσουν την άλλη εβδομάδα την Μπασκόνια, τότε μαζί με ΤΣΣΚΑ και Ρεάλ δύσκολα θα χάσουν το πλεονέκτημα έδρας. Μεγάλο ματς και για τον ΠαναθηναΪκό με την ισόβαθμη του Φενέρ στην Πόλη.

Γαλατά-Ζαλγκίρις 87-79
Παναθηναϊκός Superfoods-Εφές 92-81 (70-70)

16. Αρμάνι Μιλάνο 4-13 (-134)

*Στα ματς που κρίθηκαν στην παράταση μετράνε οι βαθμοί αλλά όχι η τελική διαφορά