Euroleague: η Φενέρ κέρδισε εύκολα τον κακό Παναθηναϊκό

EUROKINISSI SPORTS

Πολύ κακή εμφάνιση και ήττα του Παναθηναϊκού Superfoods από την Φενέρ 84-63 στην Πόλη, για την 18η αγωνιστική της Euroleague. Μάλιστα οι "πράσινοι" έχασαν και την διαφορά των 11 πόντων, που είχαν κερδίσει στην Αθήνα και πλέον υστερούν στην ισοβαθμία με την Φενέρ.

Παρότι η Φενέρ ξεκίνησε δυνατά στην Πόλη (με τρίποντα του Ντατόμε), ο Παναθηναϊκός είχε απάντηση και ήταν κοντά στο σκορ μέχρι τα μέσα της πρώτης περιόδου και το Σίνγκλετον να έχει 10 πόντους. Η άμυνα όμως της ομάδας του Ομπράντοβιτς, με τους διαιτητές να αφήνουν το παιχνίδι επαφής (και πολλές φορές και φάουλ) έσπασε τον ρυθμό των παικτών του Πασκουάλ, δίνοντας τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να χτίσουν διαφορά.

4023417

(Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Η διαφορά άνοιξε ακόμη περισσότερο με τον Αχμέτ Ντεβερίογλου, που αντικατέστησε τον τραυματία Ούντοχ μέσα στην ρακέτα να κάνει ζημιά στους «πράσινους», που είδαν την διαφορά να πάει ακόμη και στο +18 για την Φενέρ. Ο Παναθηναϊκός είχε 8 λάθη, μόνο τον Σίνγκλετον να απειλεί και στο τέλος τον Τζέιμς.

Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στο γ δεκάλεπτο, με την Φενέρ να φτάνει και στο +21 (54-43) και τον Μάικ Τζέιμς μόνο του πλέον να προσπαθεί να την μαζέψει, καθώς κτύπησε και ο Σίνγκλετον στον δικέφαλο (σφίξιμο) και πήγε στον πάγκο (δεν αγωνίστηκε ξανά).

4023641

(Στον πάγκο ο Σίνγκλετον - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Διαδικαστικό χαρακτήρα είχε το ματς και στην τελευταία περίοδο με την Φενέρ να ανεβάζει εκ νέου την διαφορά με άνεση και εκτός του Τζέιμς με τους 25 πόντους και τους 13 του Σίνγκλετον (όσο έπαιξε) κανείς άλλος παίκτης του Παναθηναϊκού δεν ήταν διψήφιος!

4023562

(Απελπιστικά μόνος του ο Τζέιμς - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Η Φενέρ πέρασε 5η στο 11-7, ενώ ο Παναθηναϊκός πλέον υποχώρησε στο 10-8 και υστερεί και στην ισοβαθμία με την Τουρκική ομάδα, ενώ έχει δύσκολα δύο ματς την επόμενη εβδομάδα καθώς υποδέχεται την Μπαρτσελόνα και ταξιδεύει στο Βελιγράδι (με τον Ερυθρό Αστέρα να νικά απόψε στο Τελ Αβίβ και επίσης να έχει 10-8).

Τα 10λεπτα: 27-16, 44-28 (17-12), 60-45 (16-17), 84-63 (24-18)

(Πηγή: You Tube / Euroleague Basketball)