Α1 μπάσκετ: Άνετη νίκη του Ολυμπιακού πριν το ντέρμπυ "αιωνίων"

Συνδύασε νίκη και θέαμα ο Ολυμπιακός στο ματς με τον Κόροιβο EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ

Άνετη νίκη για τον Ολυμπιακό με 85-62 επί του Κόροιβου με στο φινάλε της 14ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ και επιστροφή στην κορυφή της βαθμολογίας, με το ντέρμπυ «αιωνίων» να είναι προ των πυλών. Οι ερυθρόλευκοι θα πάνε στο ΟΑΚΑ να υπερασπιστούν το 88-63 του πρώτου γύρου από τον Παναθηναϊκό Superfoods, που εχθές γλίτωσε στο τέλος την ήττα από τον Προμηθέα στην Πάτρα.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος άφησε εκτός ομάδας για να ξεκουραστούν Παπανικολάου και Γιανγκ (που είχαν και κάποιους μικροτραυματισμούς) και κατέβασε 11 παίκτες, κάνοντας και το απαραίτητο ροτέισον, αφού η επόμενη εβδομάδα στην Euroleague έχει δύο ματς (με Αρμάνι εκτός της Τετάρτη και την Μπάμπεργκ στο ΣΕΦ την Παρασκευή) πριν το ντέρμπυ την επόμενη Δευτέρα με τον Παναθηναϊκό Superfoods στο ΟΑΚΑ.

4026314

(Σπανούλης και Μπιρτς επανέφεραν την τάξη στο α 10λεπτο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν στο ξεκίνημα και προηγήθηκαν ακόμη και με 8-17 στο 7λεπτο, αλλά ένα ξέσπασμα με Σπανούλη και Μπιρτς επανέφερε την τάξη. Με την παρουσία και του Παπαπέτρου (11 π.) στο β 10λεπτο όλα έγιναν πιο εύκολα για τους ερυθρόλευκους.

4026373

(Πολύ καλή εμφάνιση από τον Παπαπέτρου - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Το ματς ήταν ουσιαστικά τυπική διαδικασία στο β ημίχρονο με την διαφορά να φτάνει και στο +26 (80-54), τους φιλοξενούμενους να μην τα παρατούν, τους βασικούς παίκτες του Ολυμπιακού να ξεκουράζονται για αρκετή ώρα και να δίνεται η ευκαιρία και σε άλλους ερυθρόλευκους να παίξουν αρκετή ώρα.