Βόλεϊ: νικητής ο Ολυμπιακός στο ντέρμπυ «αιωνίων» του Λιγκ Καπ

Τελικός για τον Ολυμπιακό στο Λιγκ Καπ Βόλεϊ EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ

Ο Ολυμπιακός θα είναι ο πρώτος φιναλίστ του εφετινού τελικού στο Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς στο βόλεϊ, νικώντας με 3-1 σετ στον πρώτο ημιτελικό τον Παναθηναϊκό. ΠΑΟΚ και Ηρακλής θα διεκδικήσουν αύριο το 2ο εισιτήριο στην Πυλαία.

Ο Παναθηναϊκός με εκπληκτικό τον Γκονζάλες (τελείωσε με 23 πόντους) πήρε το πρώτο σετ στου Ρέντη με 21-25 δείχνοντας ικανός να κάνει την έκπληξη και να σπάσει τα πολύ κακό σερί ηττών (πλέον έχει 1 νίκη στα τελευταία 23 ματς, τον Μάρτιο του 2015).

4028043

(Ο Γκονζάλες (ν.10) καρφώνει - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Ο Ολυμπιακός βρήκε όμως την ηρεμία να γυρίσει στο ματς με τον Αγκάμεζ να "πυροβολεί" από το σερβίς και με τα καρφιά του (τελείωσε με 25 πόντους), αλλά και τον Κοκκινάκη εξαιρετικό σε επίθεση (16 πόντοι) και στην υποδοχή (ποσοστό 62%). Κέρδισε 25-23 (παρά την αντεπίθεση του Παναθηναϊκού) το 2ο σετ και κυρίως με 25-8 το 3ο.

4027919

(Σούπερ Αγκάμεζ για τον Ολυμπιακό - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Στο φινάλε είχαμε ντέρμπυ πόντο-πόντο, αλλά στο τέλος οι ερυθρόλευκοι ήταν πιο ψύχραιμοι και κέρδισαν με 25-21 για τη νίκη με 3-1 σετ.

Ο ΠΑΟΚ υποδέχεται αύριο (19.00) στην Πυλαία τον Ηρακλή στο 2ο ημιτελικό, ενώ ο τελικός θα γίνει το Σάββατο στις 19.30 στου Ρέντη (οι έδρες των αγώνων προέκυψαν μετά από κλήρωση λόγω της ματαίωσης του fianl-4 στην Κύπρο για λόγους ασφαλείας) με τον Ολυμπιακό να εμφανίζεται για 4η φορά (2013, 2015 και 2016) στην διεκδίκηση του τροπαίου.