Euroleague: η Αρμάνι κέρδισε εύκολα τον Ολυμπιακό

EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός έπαθε καθίζηση στο Μιλάνο και η Αρμάνι διέλυσε το μεγάλο του όπλο, την άμυνα του φορτώνοντας την με περισσότερους από 20 πόντους από το μέσο όρο των ερυθρέολευκων μέχρι σήμερα στη Euroleague (ήταν η πρώτη άμυνα) και έχασε με 99-83 για την 19η αγωνιστική. Παρέμεινε έτσι 3ος την ώρα που η Ρεάλ Μαδρίτης έπιασε στην κορυφή την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ορμή και μαζεύοντας επιθετικά ριμπάουντς μπόρεσε να περάσει μπροστά στο σκορ, αλλά δεν ήταν εύστοχος στα περιφερειακά σουτ.

4029303

(Κάρφωμα του Μιλουτίνοφ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Το πρόβλημα με το σουτ συνεχίστηκε και στο β δεκάλεπτο (ο Ολυμπιακός έκλεισε το ημίχρονο με 13/28 2π. και 3/12 3π.) και σε συνδυασμό με την κακή του άμυνα έδωσε το δικαίωμα στην Αρμάνι, που έπαιζε ελεύθερα να περάσει και μπροστά με 37-30. Τα επιθετικά ριμπάουντς (14 έναντι 8 αμυντικών και με μέσο όρο στις σεζόν τα 11 επιθετικά) έδιναν επιπλέον κατοχές στους ερυθρόλευκους, που βρήκαν το καθαρό μυαλό στο τελευταίο 1.30 λεπτό ισοφαρίζοντας.

4029326

(Πρώτος σκόρερ της Αρμάνι ο Σιμόν με 16 π. - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Πρίντεζης, Παπανικολάου και Μάντζαρης έδωσαν σύνθημα αντεπίθεσης για τον Ολυμπιακό στο ξεκίνημα της γ περιόδου. Η άμυνα του Ολυμπιακού όμως συνέχισε να έχει πρόβλημα (η Αρμάνι άγγιξε τους 72 πόντους, παθητικό, που είχαν οι ερυθρόλευκοι μέχρι τώρα στη διοργάνωση, μόλις σε 30 λεπτά), ενώ συνέχισαν να λείπουν οι πόντοι του Γκριν και του Λοτζέσκι, που είχαν 0/9 και οι δύο).

4029312

(Μόνον ο Πρίντεζης διασώθηκε από τον Ολυμπιακό - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Όμως στην τελευταία περίοδο επήλθε καθίζηση των ερυθρόλευκων, που δέχτηκαν 99 πόντους από την Αρμάνι και είδε ακόμη και τον άγνωστο Ιταλό Πάσκολο να κάνει ρεκόρ καριέρας με 15 πόντους!

Οι ερυθρόλευκοι έχασαν έτσι την ευκαιρία να βρεθούν στην κορυφή μαζί με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και την Ρεάλ Μαδρίτης, που έκανε τη νίκη της βραδιάς στη Γερμανία επί της Μπάμπεργκ με απίθανο καλάθι του Γιουλ στο τέλος. Ο Ζήσης και η παρέα του θα είναι ο επόμενος αντίπαλος των ερυθρόλευκων την Παρασκευή, που θα πρέπει να αντιδράσουν, που έχουν χάσει από τις τρεις τελευταίες ομάδες της διοργάνωσης, Αρμάνι, Μακάμπι και Γαλατά.

4029325

(Καλάθι του Μακλίν - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Τα 10λεπτα: 15-21, 41-41 (26-20), 67-71 (26-20), 99-83 (32-22)

16. Αρμάνι Μιλάνο 6-13 (-113)

*Στα ματς που κρίθηκαν στην παράταση μετράνε οι βαθμοί αλλά όχι η τελική διαφορά