Κύπελλο Ελλάδας: άνετη πρόκριση του ΠΑΟΚ, πρώτο βήμα ο Πλατανιάς

Στα προημιτελικά του Κυπέλλου ο ΠΑΟΚ EUROKINISSI / MOTION TEAM

Με το άνετο 4-1 ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Παναιτωλικό και προκρίθηκε με δύο νίκες στους 8 του Κυπέλλου Ελλάδας, εκεί όπου βρίσκεται από την Τετάρτη και ο Αστέρας Τρίπολης. Ο Πλατανιάς ήταν εκείνος που έκανε το πρώτο βήμα με τη νίκη 1-0 επί του ΠΑΣ.

Με αρκετές αλλαγές στο αρχικό σχήμα ο ΠΑΟΚ μετά τη νίκη με 2-0 στο Αγρίνιο καθάρισε ουσιαστικά την πρόκριση από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, ενώ μέχρι εκείνη τη στιγμή είχαν κάποιες ευκαιρίες και οι δύο ομάδες.

4029895

(Ο ΠΑΟΚ ανοίγει το σκορ με τον Δεληγιαννίδη - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM)

Στο 42 ο Δεληγιαννίδης από σέντρα του Κίτσιου εκτέλεσε μέσα από την περιοχή, ενώ πριν προλάβουν να συνέλθουν οι Αγρινιώτες, δέχθηκαν και 2ο γκολ σε αντεπίθεση του Δικέφαλου, με τον Σακχόφ να βγάζει σε θέση βολής τον Μπίσεσβαρ, που έκανε το 2-0.

4029902

(Μπίσεσβαρ και Δεληγιαννίδης σκόρερς του ΠΑΟΚ στο α μέρος - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM)

Ήταν η σειρά του Σακχόφ στο 53 να βάλει και αυτός γκολ μετά από απόκρουση του Κυριακίδη σε κεφαλιά του Κουλούρη και την μπάλα στο δοκάρι. Στο 65 έκανε το ντεμπούτο του και ο νεοαποκτηθείς Πρίγιοβιτς, που μάλιστα σκόραρε στο 78 από το σημείο του πέναλτυ (το κέρδισε ο Περέιρα από τον Μύγα) για το 4-0.

4029810

(Ντεμπούτο με γκολ για τον Πρίγιοβιτς - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM)

Στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού ο Μάρκους Πάουλο έβαλε το γκολ της τιμής για τον Παναιτωλικό και το τελικό 4-1.

Στα Χανιά το πρώτο ημίχρονο ανάμεσα σε Πλατανιά και ΠΑΣ Γιάννινα δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο με τους γηπεδούχους να έχουν πάντως δοκάρι με το Σίγκνιεβιτς στο 38. Βγαίνοντας όμως από τα αποδυτήρια ο Πλατανιάς βρήκε γκολ με σουτ του Αποστολόπουλου για το 1-0 στο 48.

4029780

(Ο Αποστολόπουλος (ν.77) μόλις έχει σκοράρει - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Ο ΠΑΣ προσπάθησε για την ισοφάριση, ήταν όμως ο Πλατανιάς αυτός που στο φινάλε θα μπορούσε να εδραιώσει το προβάδισμά του, αλλά ο Περιστερίδης με εντυπωσιακές επεμβάσεις κράτησε το 1-0.

4029784

(Ο τερματοφύλακας Περιστερίδης κράτησε τον ΠΑΣ "ζωντανό" - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Η κλήρωση για την προημιτελική φάση θα γίνει αύριο Παρασκευή στις 10:30 χωρίς να ξέρουμε όλες τις ομάδες, αφού η ΕΠΟ όρισε εχθές τα εναπομείναντα παιχνίδια-ρεβάνς για την ερχόμενη εβδομάδα.

Πέμπτη 26/1
Πλατανιάς-ΠΑΣ Γιάννινα 1-0 (49 Αποστολόπουλος)

2η αγωνιστική

Αστέρας Τρίπολης-Τρίκαλα 1-0

Πέμπτη 26/1
ΠΑΟΚ-Παναιτωλικός 4-1 (42 Δεληγιαννίδης, 43 Μπίσεσβαρ, 53 Σακχόφ, 78 πεν. Πρίγιοβιτς / 91 Μάρκους Πάουλο)