Euroleague: τα λάθη στο τέλος κόστισαν το ματς στον Παναθηναϊκό

Ήττα του Παναθηναϊκού στο Βελιγράδι EUROKINISSI SPORTS

Το κακό ξεκίνημα και το κακό τέλος στο Βελιγράδι κόστισαν τελικά στον Παναθηναϊκό, που έχασε 72-66 από τον Ερυθρό Αστέρα για την 20η αγωνιστική της Euroleague. Ο Παναθηναϊκός μπόρεσε να μπει στο ματς σε μια καυτή έδρα, αλλά στην τελική ευθεία δεν είχε καθαρό μυαλό σε επίθεση και άμυνα και πλέον υποχώρησε στην βαθμολογία.

Ο Παναθηναϊκός έκανε ένα τραγικό ξεκίνημα στο ματς μένοντας χωρίς πόντο για 6.30 λεπτά (!) και ένα 16-0 του Ερυθρού Αστέρα. Όμως στη συνέχεια «ξύπνησε» και παρά το γεγονός ότι δεν ήταν ιδιαίτερα εύστοχος στα δίποντα κατάφερε με τα τρίποντα του να μειώσει το σκορ.

4029957

(Ο Τζεντίλε μοιάζει να μην πιστεύει το κακό ξεκίνημα - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Με 5/9 τρίποντα έκανε το 20-17 στο ξεκίνημα της β περιόδου, αλλά οι Σέρβοι, που είχαν 0/7 από μακριά, άρχισαν να βάζουν και τρίποντα ανοίγοντας πάλι την διαφορά στο 31-21. Ο Γκέιμπριελ με 12 πόντους και ο Τζέιμς με 10 έφεραν ξανά τους «πράσινους» στο καλάθι (33-31) με το φινάλε του ημιχρόνου να βρίσκει τους γηπεδούχους με μικρό προβάδισμα (ο Παναθηναϊκός έχασε δικά του σουτ και δέχθηκε καλάθια στην άμυνα του).

4029944

(Ο Τζέιμς μαζί με τον Γκέιμπριελ έδωσαν το σύνθημα της αντεπίθεσης - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Η αντεπίθεση συνεχίστηκε και στην γ περίοδο με έναν απίστευτο Γκέιμπριελ, που είχε 5/5 τρίποντα πριν χάσει το πρώτο του, ενώ ο Παναθηναϊκός ήθελε σκορ και από τους υπόλοιπους παίκτες, αφού μόνον ο Τζέιμς είχε σταθερή επαφή με το καλάθι. Οι «πράσινοι» έχουν παράπονα και από τους διαιτητές, που χρέωσαν με 4ο φάουλ τον Μπουρούση στο 23.30’’ την ώρα που ο Ερυθρός Αστέρας έκλεισε το δεκάλεπτο με 17 βολές, έναντι μόλις 4 (!) του Παναθηναϊκού (εκτέλεσε τις πρώτες στο 22...).

4029971

(Νωρίς φρτώθηκε με φάουλ ο Μπουρούσης (αρ.), που μονομαχεί με τον Κούζμιτς - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Οι παίκτες του Πασκουάλ κατάφεραν να περιορίσουν το σκορ του Αστέρα από την περιφέρεια (μόλις 3/15 τρίποντα σε 30 λεπτά), και παρότι έπαιρναν ριμπάουντς, δεχόντουσαν πόντους από μέση και κοντινή απόσταση σε ένα ματς που έγινε ντέρμπυ, με τον Παναθηναϊκό να περνά και μπροστά στο σκορ.

4029982

(Καταπληκτικός ο Γκέιμπριελ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Όμως το πρόβλημα με τα επιθετικά ριμπάουντς του Κούζμιτς δεν λύθηκε, ενώ το ματς τελείωσε, όπως ξεκίνησε. Ο Μπουρούσης βγήκε με 5ο φάουλ (σωστό) στο 35 και το σκορ από 64-63 έγινε 70-63 στο 39, αφού οι «πράσινοι» είχαν κάκιστες επιθετικές επιλογές (ο Ερυθρός Αστέρας άφησε σουτ στον Καλάθη, που ήταν πολύ κακός (αστοχώντας ακόμη και σε βολή με air-ball) 4 λάθη (επιθετικά και αμυντικά) και έμειναν δίχως πόντο. Απλά στο τέλος ο Παναθηναϊκός μπόρεσε να προστατέψει την διαφορά 11 πόντων από το 70-59 του ΟΑΚΑ και να έχει πλεονέκτημα σε πιθανή ισοβαθμία.

Ο Γκέιμπριελ έκανε ρεκόρ καριέρας με 23 πόντους, 19 είχε ο Τζέιμς και 12 ο Ρίβερς, αλλά όλοι οι υπόλοιποι (έπαιξαν και οι 12) μόλις 12 πόντους (!): 2 ο Καλάθης, 3 ο Μπουρούσης, 5 ο Σίνγκλετον, 2 ο Παππάς...

Ο Ερυθρός Αστέρας έκανε την 7η συνεχόμενη νίκη του και ανέβηκε στο 12-8, ενώ ο Παναθηναϊκός υποχώρησε στο 11-9 και πλέον πρέπει να κοιτά και πίσω του. Η προσοχή του τώρα στρέφεται στο ντέρμπυ "αιωνίων" την Δευτέρα στο ΟΑΚΑ για την Α1.

Τα 10λεπτα: 20-14, 39-33 (19-19), 57-56 (18-23), 72-66 (15-10)

Στο γήπεδο υπήρχαν και πανό του Ολυμπιακού, καθώς είναι γνωστό ότι οι ερυθρόλευκοι οπαδοί έχουν καλές σχέσεις με τους φιλάθλους του Αστέρα.