Α1 μπάσκετ: ο Κολοσσός Ρόδου μπαίνει σφήνα στην 4άδα

Ο Κολοσσός Ρόδου κέρδισε στην έδρα του και τον δεύτερο Δικέφαλο EUROKINISSI SPORTS / ΧΑΡΗΣ ΖΑΜΠΕΤΟΥΛΑΣ

Ο Κολοσσός Ρόδου πέτυχε τη νίκη της 15ης αγωνιστικής με 73-68 επί του ΠΑΟΚ και διεκδικεί επάξια να τερματίσει στην πρώτη 4άδα. Την Δευτέρα το απόλυτο ντέρμπυ της Α1 μπάσκετ με τον Παναθηναϊκό Superfoods να υποδέχεται τον Ολυμπιακό.

Ο Κολοσσός χτίζει ένα απόρθητο κάστρο στην Ρόδο και μετά την ΑΕΚ κερδίζει και τον ΠΑΟΚ με κορυφαίο παίκτη του τον Αμερικανό Λάνγκστον Χολ με 28 πόντους (8/13 2π. και 2/4 3π), παρότι στο ημίχρονο έχανε με διαφορά 14!

4031292

(Ο Χολ (ν.34) πρώτος σκόρερ στη νίκη επί του ΠΑΟΚ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΧΑΡΗΣ ΖΑΜΠΕΤΟΥΛΑΣ)

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη είναι ισόβαθμη με τον Άρη, τον οποίο υποδέχεται στον β γύρο και ελπίζει ότι μπορεί να κάνει την μεγάλη έκπληξη και να μπει στην 4άδα της Α1 μπάσκετ (λογικά πάντως δεν θα έχει τις ισοβαθμίες, αφού δεν κάλυψε το +8 του Δικέφαλου, ενώ έχει χάσει 24 από τους κίτρινους).

4031288

(Πολύ καλή δουλειά από τον Άρη Λυκογιάννη - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΧΑΡΗΣ ΖΑΜΠΕΤΟΥΛΑΣ)

Η ΑΕΚ παραμένει 3η, αλλά και πάλι προβλημάτισε με την απόδοσή της στο Λαύριο, καθώς χρειάστηκαν οι εύστοχες βολές του Μακ Γκραθ στα 7’’ πριν το φινάλε και να αστοχήσει σε τρίποντο ο Νίξον (δεν έκαναν φάουλ οι παίκτες του Ζντοβτς) για να κερδίσει.

4031498

(Δύσκολη νίκη της ΑΕΚ στο Λαύριο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Εντυπωσιακός ο Άρης επικράτησε με +48 πόντους του Ρεθύμνου, ενώ στην μάχη της ουράς είχαμε δύο κερδισμένους. Τον Κόροιβο αρχικά που νίκησε με 30 πόντους την Κύμη καλύπτοντας την διαφορά των 23 πόντων του α γύρου.

4031216

(Άλμα σωτηρίας για τον Κόροιβο του Ντίνου Καλαμπάκου - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΠΥΡΟΥΝΗΣ)

Κερδισμένα και τα Τρίκαλα με την 2η νίκη τους επί του Απόλλωνα Πάτρας, που μπαίνει πλέον σε περιπέτειες. Ο γιος του Τζον Στόκτον έκανε ντεμπούτο στην Α1 παίζοντας μόλις 10 λεπτά για τους γηπεδούχους με 2 πόντους και 1 ασσίστ.

4031470

(Ντεμπούτο με ήττα ο Στόκτον (ν.1) στον Απόλλωνα Πάτρας - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)