NBA: λύγισε στην παράταση ο Αντετοκούνμπο από τους Σέλτικς (vid)

Μόνος απέναντι στους Σέλτικς ο Αντετοκούνμπο Reuters / Benny Sieu-USA TODAY Sports

Κόντρα στις "βαριές φανέλες" του NBA ο Γιάννης Αντετοκούνμπο κάνει τις καλύτερες εμφανίσεις του και το ίδιο συνέβη και με τους Μπόστον Σέλτικς, που όμως κατάφεραν να φύγουν νικητές από το Μιλγουόκι με 112-108 στην παράταση.

Η ομάδα του Μιλγουόκι δεν ξεκίνησε καλά το ματς αλλά γύρισε από το -16 (28-44) στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Με ένα ακόμη σερί 11-0 μείωσε σε 64-69 και μπόρεσε να μείνει κοντά στο σκορ έως το τέλος του αγώνα και να πάει στην παράταση με 102-102, καθώς ο Τόμας αστόχησε σε τρίποντο. Στο έξτρα πεντάλεπτο όμως οι Σέλτικς με δύο σερί τρίποντα πήραν σημαντικό προβάδισμα και τελικά έφτασαν στην νίκη.

2017 01 29T041920Z 1062510360 NOCID RTRMADP 3 NBA BOSTON CELTICS AT MILWAUKEE BUCKS

(Προσπάθεια του Αντετοκούνμπο απέναντι σε όλους τους Σέλτικς - Πηγή: Reuters / Benny Sieu-USA TODAY Sports)

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σε 45 λεπτά είχε 21 πόντους (8/16 2π., 2/3 3π., 3/4 β.) , 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ,1 κόψιμο και 2 λάθη και ήταν ο καλύτερος των Μπακς, ενώ double double έκανε και ο Μονρό (14π., 13 ρ.). Ο Αϊζάια Τόμας ήταν από την άλλη πλευρά εξαιρετικός με 37 πόντους (6/11 3π.). και 8 ασίστ.

Η έλλειψη εμπειρίας ήταν το σημείο κλειδί όπως παραδέχθηκε ο Giannis για την ήττα στην παράταση. Πάντως ο Greek Freak βρέθηκε στο Top-10 της αγωνιστικής του NBA (στο ν.5 με μια εξαιρετική ασσίστ), με τον Στεφ Κάρι να είνει στην κορυφή, καθώς σκόραρε 43 π., μάζεψε 9 ρ. και είχε 6 ασ. στο 144-98 του Γκόλντεν Στέιτ επί των Κλίπερς, βάζοντας καλάθι και από το κέντρο!

(Πηγή: You Tube / NBA)

Η ήττα πάντως του Μιλγουόκι ήταν η 3η συνεχόμενη και 8η στα τελευταία 9 ματς, έχοντας μείνει στο 21-26 (μαζί με τους Πίστονς) στην 9η θέση της Ανατολής. Επόμενο ματς για την ομάδα του Τζέισον Κιντ είναι τώρα ξημερώματα Πέμπτης (04.00) στην Γιούτα με τους Τζαζ με τηλεοπτική μετάδοση από τον COSMOTE TV.