Euroleague: «καθαρή νίκη» στο Καζάν ο λαβωμένος Ολυμπιακός

Σπαουδαία νίκη του Ολυμπιακού στο Καζάν EUROKINISSI SPORTS

Νίκησε και τις απουσίες στο Καζάν ο Ολυμπιακός και με ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο (όπου έβαλε τις βάσεις) κέρδισε την Ούνιξ με 75-90 και παραμένει σταθερά 3ος στην βαθμολογία μετά από την 21η αγωνιστική της Euroleague.

Παρά τις απουσίες (Σπανούλης, Γιανγκ, Λοτζέσκι) ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με εντυπωσιακό πλουραλισμό στην επίθεση είτε με τρίποντα (7/10), είτε από κοντά στο καλάθι (με τον Μιλουτίνοφ) και καλή άμυνα, που του έδωσαν γρήγορα διψήφια διαφορά στο Καζάν (13-33). Μάντζαρης με 9 και Παπανικολάου με 8 έδωσαν το σύνθημα σε αυτή την περίοδο.

4036917

(Σούπερ επιθετικό το α δεκάλεπτο του Ολυμπιακού - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε για λίγο και στο β δεκάλεπτο εκτοξεύοντας την διαφορά στο +27 (16-43), που υποχρέωσε τους γηπεδούχους να ξυπνήσουν κάπως (κυρίως με τον Λάνγκφορντ) και να μπορέσουν λίγο πριν το τέλος να είναι στο -17 (36-53). Ο Γκριν ήταν ο πρώτος που πέρασε τους 10 πόντους (12), ενώ η 4άδα Παπανικολάου, Πρίντεζη, Μάντζαρη και Μιλουτίνοφ ήταν από κοντά στο σκοράρισμα.

Η Ούνιξ έκανε την καθιερωμένη της αντεπίθεση στο β ημίχρονο (ο Σφαιρόπουλος είχε τονίσει στους παίκτες του ότι στο διάστημα 21-40 η Ούνιξ σκοράρει περισσότερο, για αυτό και ήταν σημαντική η διαφορά, που πήραν στο α μέρος) κατεβάζοντας στους 14 πόντους (49-63), με τον Γκριν πάντως να συνεχίζει να φορτώνει το καλάθι (23 πόντους), ώστε να διατηρήσει το «μαξιλαράκι ασφαλείας» για τον Ολυμπιακό.

4036871

(Εκπληκτική εμφάνιση από τον Γκριν - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Με την κόπωση να κάνει πιο δύσκολο το έργο τους, οι ερυθρόλευκοι έιδαν την Ούνιξ να πλησιάζει ακόμη και στο -8 (61-69), αφού έμειναν δίχως καλάθι για 4 λεπτά. Εκεί πλέον μίλησε ο αρχηγός Γιώργος Πρίντεζης, καθώς με δικούς του 8 πόντους (σε συνδυασμό με καλάθια του Παπανικολάου και του Γκριν) η διαφορά έφτασε και πάλι στο +19 (68-87) για μια πολύ σημαντική νίκη.

Κορυφαίος των νικητών ο Γκριν, που έχασε μόλις 3 σουτ, με 25 πόντους (7/8 2π., 3/5 3π, 2/2 β.),ενώ Πρίντεζης (20π.), Παπανικολάου, Μιλουτίνοφ και Μάντζαρης ήταν οι άξιοι συμπαραστάτες του.

Τα 10λεπτα: 13-33, 36-56 (23-23), 54-69 (18-13), 75-90 (21-21)

Ο Ολυμπιακός πλέον έχει 15-6 και είναι ισόβαθμος με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, που έχασε για 2η φορά από τη Φενέρ του Ομπράντοβιτς με 77-71 στην Πόλη και ακολουθεί με 14-7. Ένα σερί 14-0 στο ξεκίνημα του γ δεκαλέπτου γύρισε το ματς για την Τουρκική ομάδα, που θα έχει και πλεονέκτημα σε πιθανή ισοβαθμία με την πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Τεράστια νίκη και για την Ζαλγκίρις επί της Μπαρτσελόνα με 89-85, ανεβαίνοντας στην 10η θέση με 9-12, ενώ η 8η Νταρουσάφακα έχασε απόψε στο Μιλάνο δικό της ματς (28-14 η Αρμάνι στην τελευταία περίοδο) και έχει ρεκόρ 10-11 (9-11 έχει η Εφές, που παίζει αύριο στο Βελιγράδι).