Κύπελλο Ελλάδας: 2-0 και πρόκριση του Ολυμπιακού επί του Άρη

Εύκολη πρόκριση του Ολυμπιακού EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ

Εύκολη πρόκριση του Ολυμπιακού στα προημιτελικά του Κυπέλλου με το 2-0 επί του Άρη (στη ρεβάνς του 1-1) κλείνοντας έτσι τις ομάδες της 8άδας (θα αντιμετωπίσει τον Ατρόμητο).

Με αλλαγές παρατάχθηκε ο Άρης στον Πειραιά, καθώς έχει ένα ακόμη ντέρμπυ μπροστά του (Κυριακή 15.00 στη Λαμία) για τη Football League και σαφή αμυντική τακτική. Με τον Ολυμπιακό έκανε ντεμπούτο και ο Παρέδες, ενώ στο 4-4-2 βασικός ήταν ο Σισοκό αριστερά στην άμυνα και ο Ανσαριφαρντ μαζί με τον Καρντόζο στην επίθεση.

4036781

(Ο Παρέδες (αρ) σε μονομαχία με τον Μπαργκάν που έχασε τις καλύτερες ευκαιρίες στο τέλος του Άρη - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Όμως στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να βάλει γκολ έχοντας 8 τελικές (έναντι καμιάς του Άρη, που έβγαλε απλά δύο αντεπιθέσεις με το Ντούνη, που πρόλαβε ο Λεάλι), αλλά το έκανε με τον Σισοκό και ωραίο διαγώνιο σουτ στο 50 για το 1-0.

4036975

(Ο Σισοκό πλασάρει για το 1-0 του Ολυμπιακού - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν την πίεση στην εστία του Αναγνωστόπουλου (δεν έπαιξε ο Διούδης) έχοντας και δοκάρι με τον Καρντόζο, που συνδυάστηκε καλά στο 90λπετο με τον Ανσαριφάρντ.

4037029

(Κυνήγησε το γκολ και πάλι ο Καρντόζο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Ο Άρης είχε ένα καλό 10λεπτο στο τέλος με δύο σπουδαίες ευκαιρίες του Μπαργκάν να ισοφαρίσει (και να στείλει το ματς στην παράταση), που σούταρε δίπλα από το δοκάρι στο 79 από το ύψος του πέναλτυ και στο 82 καθυστέρησε και τον πρόλαβε ο Ρομαό, πριν σουτάρει από τα 5 μέτρα).

4037049

(Με αυτή την κεφαλιά το πρώτο γκολ του Νικολάου με τον Ολυμπιακό - Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Ήρθε και το 2ο γκολ του νεαρού Νικολάου στο 86 (πρώτο του με τη φανέλα των μεγάλων) με ωραία κεφαλιά, σε κόρνερ του Σεμπά για να σφραγίσει την παρουσία στους 8 του Κυπέλλου Ελλάδας.