Euroleague: νίκη πρόκρισης στην Πόλη ο Παναθηναϊκός

Σπουδαίο διπλό στην Πόλη ο Παναθηναϊκός EUROKINISSI SPORTS

Το καλύτερο δώρο για την επέτειο της ίδρυσης του συλλόγου έκαναν οι παίκτες του Πασκουάλ και ο Παναθηναϊκός Superfoods με νίκη 79-84 στην Πόλη επί της Γαλατά εδραιώθηκε στην πρώτη 8άδα της Euroleague μετά και την 21η αγωνιστική. Ρεσιτάλ τριπόντων (16/31 και 13/30 2π.) και εκπληκτικοί οι Τζέιμς και Φελντέιν στη νίκη και ψυχολογίας μέσα στην Τουρκία.

Παρότι ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε ιδανικά (για την ψυχολογία) το ματς με τρίποντο του Φελντέιν, είχε πολύ κακή συνέχεια: δίχως καλές επιλογές και ευστοχία και άμυνα που δεν προβλημάτισε καθόλου την Γαλατά, έμεινε χωρίς καλάθι για 4.30 λεπτά και δέχθηκε ένα σερί 12-0, που «έχτισε» μια διαφορά για τους γηπεδούχους. Μόνο κάποια ατομικά τρίποντα (Φελντέιν 2 και Τζέιμς) κατάφεραν να τον βοηθήσουν να την μαζέψει κάπως.

4037464

(Ο Πλάις (ν.21) έκανε "ζημιά" στο πρώτο δεκάλεπτο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Ο Πασκουάλ έβαλε στο ματς Παππά και Σίνγκλετον και μετά το 3λεπτο η άμυνα του Παναθηναϊκού ήταν αυτή που έπρεπε, δίνοντας του την δυνατότητα για ένα σερί 12-0 αρχικά και 22-9 (τρίποντα του Σίνγκλετον και του Ρίβερς και δύο εκπληκτικά καρφώματα από Τζέιμς και Παππά) μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, που τον έστειλε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ.

4037448

(Εντυπωσιακό κάρφωμα από τον Παππά - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Το ξεκίνημα της γ' περιόδου ήταν απίστευτο για τον Παναθηναϊκό με ρεσιτάλ τριπόντων: 3 από τον Φελντέιν, που έφτασε τα 5/5 (!) και άλλα δύο του Καλάθη δημιούργησαν γρήγορα μια διαφορά 14 πόντων (46-60). Ο ενθουσιασμός όμως έκανε τους «πράσινους» να σταματήσουν να παίζουν άμυνα και ο Σιλμπ με 10 μαζεμένους πόντους έβαλε τους Τούρκους και πάλι στο ματς (έφτασαν ακόμη και στον πόντο, 64-65).

4037485

(5 στα 5 τρίποντα ο Φελντέιν πριν αστοχήσει στο 6ο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Την σκυτάλη πήρε ο Μάικ Τζέιμς στην τελική ευθεία, που ήταν ασταμάτητος είτε από μακριά, είτε σε αιφνιδιασμό, παίζοντας και άμυνα και δίνοντας πάλι ανάσα 11 πόντων (66-77) στον Παναθηναϊκό.

4037457

(Ασταμάτητος ο Τζέιμς - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Όμως η Γαλατά βρήκε τον τρόπο να πάει στο τελευταίο 4λεπτο κοντά στο σκορ με ένα μικρό σερί 6-0 και κάνοντας το ματς ντέρμπυ. Καλάθης και Ρίβερς έδωσαν λύση ανεβάζοντας πάλι στο +10 και η τελευταία αντεπίθεση των γηπεδούχων δεν είχε τύχη.

MVP του Παναθηναϊκού ο Τζέιμς με 18 πόντους (4/4 2π., 2/3 3π., 4/5 β. 2 ασσ., 1 κλ. και 0 λάθη) και από κοντά η 4άδα Φελντέιν (15 πόντοι με 5/6 τρίποντα), Καλάθης (10 πόντοι με δύο τρίποντα, 7 ασσίστ και μετά από 5 αγώνες ξανά διψήφιος), Σίνγκλετον (15 πόντοι με τρία τρίποντα) και Ρίβερς (με 8 πόντους αλλά σε καθοριστικά σημεία).

4037441

(Ο Μάικ Τζέιμς - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Τα 10λεπτα: 24-18, 40-43 (16-25), 64-68 (24-25), 79-84 (15-16)

Ο Παναθηναϊκός με τη νίκη του αυτή (3η εκτός έδρας μετά το Μπάμπεργκ και το Μιλάνο) και ρεκόρ 12-9 σταθεροποιείται στις θέσεις 5-7 (ισόβαθμος με Μπασκόνια και Ερυθρό Αστέρα που έχασαν απόψε) με απόσταση δύο νικών πλέον από την Εφές (8η, κέρδισε στο Βελιγράδι) και τη Νταρουσάφακα.

16. Γαλατά 6-15 (-98)

*Στα ματς που κρίθηκαν στην παράταση μετράνε οι βαθμοί αλλά όχι η τελική διαφορά