Α1 μπάσκετ: ο ΠΑΟΚ νίκησε για 2η φορά τον Άρη

"Αφεντικό" της Θεσσαλονίκης ο ΠΑΟΚ EUROKINISSI / MOTION TEAM

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε και το 2ο φετινό ντέρμπυ της Θεσσαλονίκης με αντίπαλο τον Άρη με 62-58 και ελπίζει ακόμη στην 4η θέση. Η ΑΕΚ γλύτωσε στο τέλος τη γκέλα με την Κύμη στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Στο «κόλπο» μπήκε και το Ρέθυμνο, που επικράτησε του Απόλλωνα Π., ενώ έχασε έδαφος ο Κολοσσός ο οποίος ηττήθηκε στην Πάτρα από τον Προμηθεά.

Στο κλειστό της Πυλαίας ο Άρης ήλεγχε το ματς στο πρώτο ημίχρονο, όμως στην επανάληψη και κυρίως στο τελευταίο 10λεπτο έδειξε έλλειμα ενέργειας και έχασε στο τέλος από τον ΠΑΟΚ, που πέρασε μπροστά με 54-53 2.30 πριν το τέλος.

4038823

(Πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ ο Μαργαρίτης - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM)

Το εκπληκτικό είναι ότι ο ΠΑΟΚ είχε 0/20 τρίποντα (!) και όμως κέρδισε (γράφοντας ιστορία, αφού δεν έχει ξαναγίνει με τέτοιο ποσοστό σε ντέρμπυ να κερδίσει ομάδα) τον Άρη, που έβαλε 9, αλλά είχε πολύ κακά ποσοστά στα 2π. (9/22), και αδυναμία να περάσει την μπάλα στο καλάθι, με αποτέλεσμα να μην πάρει σκορ από τις βολές: ο ΠΑΟΚ είχε 18/22 και ο Άρης μόλις 9/12).

4038902

(Απίστευτη αστοχία των παικτών του ΠΑΟΚ από το τρίποντο παρά τη νίκη τους - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM)

Αυτή ήταν η 2η νίκη του ΠΑΟΚ (μετά και το 66-62 στο Αλεξάνδρειο), που έχει το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία πλέον με τους κίτρινους.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 29-36, 44-45, 62-58

(Δείτε τα πλήρη στατιστικά του αγώνα)

4038947

(Ο Σούλης Μαρκόπουλος και οι παίκτες του πανηγυρίζουν τη 2η νίκη επί του Άρη - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM)

Η ΑΕΚ διατήρησε μεν το αήττητο της έδρας της (8η εφετινή και 10η συνεχόμενη από πέρυσι), αλλά έδειξε άσχημα σημάδια, ενόψει και των πρώτων αγώνων στα play off του Basket Champions League με τη Λιθουανική Γιουβέντους. Ήταν πολύ άστοχη, με 5/32 έξω από τα 6,75 με τον Μακ Γκραθ να βάζει στο τέλος το καθοριστικό (στο 68-65), απέναντι στην μαχητική Κύμη, που ηττήθηκε τελικά 71-65.

4038445 1

(Πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ ο Σάκοτα - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

Κορυφαίος για τους «κιτρινόμαυρους» ήταν ο Ντούσαν Σάκοτα με 20 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους, που έπαιξαν με μόλις τρεις ξένους ο Σταμάτης με 18 και ο πρώην κιτρινόμαυρος Ντάνιελ Όρτον με 15 πόντους ξεχώρισαν.