Super League: Νίκες Ολυμπιακού, Πανιώνιου και Δικεφάλων

Γλέντι στην πλατεία της Νέας Σμύρνης για τη 2η θέση EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ

Ο Ολυμπιακός δεν είχε πρόβλημα να διατηρήσει το +13 νικώντας τον Ηρακλή στο Καραϊσκάκης. Κερδισμένος της αγωνιστικής ήταν ο Πανιώνιος, που παρέμεινε 2ος νικώντας την Ξάνθη, ενώ ματσάρα έγινε στην Τούμπα για το 3-2 του ΠΑΟΚ επί του Αστέρα. Τέλος η ΑΕΚ έβαλε και στην Βέροια 6 γκολ και αρχίζει να κλείνει την διαφορά.

Χαλαρά 3-0 ο Ολυμπιακός

Δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα ο Ολυμπιακός με τον Ηρακλή όντας αρκετά αποτελεσματικός στις ευκαιρίες που έφτιαξε, και με τον γκολκίπερ Χουάντερσον να κρατά χαμηλά το δείκτη του σκορ.

4040148

(Πρώτο γκολ του Βιάνα με τον Ολυμπιακό - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Μετά το γρήγορο γκολ του Βιάνα με κεφαλιά σε κόρνερ(το πρώτο του νεαρού Βραζιλιάνου) μεσολάβησαν 5 ακόμη τελικές εντός εστίας πριν κλείσει το ημίχρονο με τον ίδιο τρόπο, με γκολ κεφαλιά του Ελιονούσι από σέντρα του Φιγκέιρας.

4040206

(Το δύσκολο γκολ του Ελιονούσι - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Ο Ολυμπιακός ήθελε και άλλα γκολ, αλλά πέτυχε μόλις ένα ακόμη με τον Φορτούνη στο 56, για ένα άνετο τρίποντο των ερυθρόλευκων, που διατηρούν απόσταση ασφαλείας από την 2η θέση.

4040384

(Πανηγυρικό των παικτών του Ολυμπιακού μετά το γκολ του Φορτούνη - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Ο «γηραιός» δεν κλείστηκε στην άμυνα του και είχε και εκείνος τις ευκαιρίες του να σκοράρει (ιδιαίτερα μετά το 3-0) υποχρεώνοντας τον Καπίνο σε δύο καλές αποκρούσεις, και έδειξε ότι έχει τύχη να αναζητήσει στο υπόλοιπο του πρωταθλήματος τους βαθμούς της σωτηρίας.

4040360

(Εξαιρετικές επεμβάσεις ο Χουάντερσον - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Ακόμη τραγουδούν στην Πλατεία

Ο Πανιώνιος ήταν καλύτερος από την Ξάνθη στο πρώτο ημίχρονο και δίκαια προηγήθηκε με την γκολάρα του Κόρμπου, ενώ ο Ζίβκοβιτς έκανε δύο σημαντικές αποκρούσεις.

4039694

(Ο Κόρμπος (αρ) έχει στείλει από δύσκολη θέση την μπάλα στα δίχτυα - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Η σωστή αποβολή με 2η κίτρινη του Ντε Λούκας στο 42 έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων και παρότι η Ξάνθη στις αρχές της επανάληψης προσπάθησε έστω και με 10 παίκτες να κινηθεί, ήρθε το πέναλτυ του Μπεν στο 66 (πολύ δύσκολη φάση η ανατροπή του Μαχμούτοβιτς από τον Καρασαλίδη, που ήταν ελάχιστα έξω από την γραμμή, όπως φάνηκε μόνο από την κάμερα, με τον Σιδηρόπουλο πάντως να έχει κλείσει νωρίτερα τα μάτια σε δύο τραβήγματα του Λισγάρα στον Ρισβάνη σε κόρνερ).

4039961

(Ο Μπεν ευστοχεί στο πέναλτυ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Το ματς έκλεισε με το Γιαννιώτη να ίπταται σε σουτ του Πιτσέλι στο 86 για να στείλει την μπάλα δοκάρι και κόρνερ και τους κυανέρυθρους να πανηγυρίζουν την παραμονή στην 2η θέση στην ισοβαθμία με τον ΠΑΟΚ (τον έχουν κερδίσει 1-0 στον α γύρο).

4040067

(Τρελλό γλέντι στην Νέα Σμύρνη - EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ)

Ματσάρα στην Τούμπα

Ο Δικέφαλος πήρε το τρίποντο σε ματσάρα με τον Αστέρα στην Τούμπα, που το πάλεψε μέχρι τέλους, ενώ προηγήθηκε με τον Μανιά.

4039765

(Ο Μανιάς άνοιξε το σκορ για τον Αστέρα Τρ. - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM / ΦΑΝΗ ΤΡΥΨΑΝΗ)

Η γρήγορη ισοφάριση του Σακχόφ δεν άλλαξε την εικόνα του ματς (ο ΠΑΟΚ έχασε ευκαιρίες, χωρίς όμως σαρωτική υπεροχή, αφού ο Αστέρας αμυνόταν καλά) και το 2-1 ήρθε στο 70 από τον Πρίγιοβιτς μόλις είχε μπει στο ματς αλλαγή.

4040122

(Με καρφωτή κεφαλιά το γκολ του Πρίγιοβιτς - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM / ΦΑΝΗ ΤΡΥΨΑΝΗ)

Οι Αρκάδες όμως δεν το έβαλαν κάτω και ισοφάρισαν πάλι με τον Μανιά στο 80 για ένα φινάλε γκραν γκινιόλ. Ήταν ο Πέδρο Ενρίκε με δυνατό σουτ, που λύτρωσε τους οπαδούς, αλλά και ο Γλύκος στο 87, που σταμάτησε τον Στανισάβλιεβιτς. Ο Βραζιλιάνος μάλιστα έδωσε και διευκρινήσεις (με ανάρτησή του στο Facebook) για την επιλογή του να πανηγυρίσει με υψωμένο χέρι (κάποιοι το παρερμήνευσαν με ναζιστικό χαιρετισμό) λέγοντας ότι μιμείται τον ίδιο τρόπο, που πανηγυρίζει ο πρωταθλητής του MMA Κόνορ Μακ Γκρέγκορ.

4040069

(Πρίγιοβιτς και Ενρίκε "καθάρισαν" για τον ΠΑΟΚ - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM / ΦΑΝΗ ΤΡΥΨΑΝΗ)

Πέδρο Ενρίκε

(Η ανάρτηση του Πέδρο Ενρίκε / Πηγή: Facebook)

«Εξάσφαιρο» και πάλι η ΑΕΚ

Μετά το ματς με τον Λεβαδειακό για το Κύπελλο, η ΑΕΚ έριξε άλλα εξι γκολ στη Βέροια. Με Μάνταλο-Χρσιτοσδουλόπουλο στα άκρα και Αραούχο πίσω από τον Πέκχαρτ έκανε ονειρικό πρώτο ημίχρονο με 5 γκολ.

4039248

(Πάρτυ για τους πάικτες της ΑΕΚ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Μετά το 1-0 με σουτάρα του Χριστοδουλόπουλου (έχει προηγηθεί πάντως φάουλ του Πέκχαρτ, που σήκωσε ψηλά το πόδι για να στρώσει τη μπάλα), ακολούθησαν δύο ακόμη γρήγορα γκολ από τον Λαμπρόπουλο (με τελείωμα σέντερ φορ) και το Μάνταλο (εξαιρετική κεφαλιά).

Το 4-0 ήταν αυτογκόλ με προβολή του Τόμας σε κόρνερ, ενώ το 5ο γκολ ήρθε με τον Βράνιες να κινείται σαν φορ σε σέντρα από τα αριστερά, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

4039327

(Ο Βράνιες σκοράρει με στυλ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Στο β ημίχρονο η ΑΕΚ κατέβασε ρυθμούς την ώρα που το κοινό της (κοντά στους 15.000) χόρευε στην κερκίδα και επεφύλασσε το «κερασάκι» στο τέλος με τον Πατίτο να σερβίρει στον Χριστοδουλόπουλο το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

4039174

(Δύο γκολ ο Χριστοδουλόπουλος - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Η 19η αγωνιστική

Σάββατο 4/2

ΑΕΛ-Κέρκυρα 1-1
Παναιτωλικός-Ατρόμητος 2-0
ΠΑΣ Γιάννινα-Παναθηναϊκός 1-1

Κυριακή 5/2

ΑΕΚ-Βέροια 6-0 (12, 89 Χριστοδουλόπουλος, 15 Λαμπρόπουλος, 25 Μάνταλος, 36 αυτ. Τόμας, 40 Βράνιες)
ΠΑΟΚ-Αστέρας Τρ. 3-2 (28 Σακχόφ, 70 Πρίγιοβιτς, 84 Ενρίκε / 18, 80 Μανιάς)
Πανιώνιος-Ξάνθη 2-0 (22 Κόρμπος, 66 πεν. Μπεν)
Ολυμπιακός-Ηρακλής 3-0 (2 Βιάνα, 42 Ελιονούσι, 56 Φορτούνης)