Super League: ο Ολυμπιακός νίκησε την ΑΕΛ, αλλά χτύπησε ο Ιντέγιε

Άνετο τρίποντο του Ολυμπιακού, τραυματίας ο Ιντέγιε EUROKINISSI / ICONPRESS / ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ

Η 20η αγωνιστική της Super League ξεκίνησε δίχως εκπλήξεις, αφού ο Ολυμπιακός κέρδισε πολύ πιο εύκολα από το τελικό 2-0 την ΑΕΛ, ενώ Πανιώνιος και Ατρόμητος πήραν δίκαια το «διπλό» σε Βέροια και Τρίπολη. Ιστορικό γκολ του Ανδρούτσου για τον Ολυμπιακό, που αγωνιά για τον τραυματισμό του Ιντέγιε.

Τα πάντα κρίθηκαν στα 10 πρώτα λεπτά στο Καραϊσκάκης. Πρώτα ο Ανδρούτσος (από ασσίστ του Σεμπά) έβαλε και αυτός το πρώτο του γκολ με τα ερυθρόλευκα (στην 18η συμμετοχή του) μετά από μόλις 14 δευτερόλεπτα.

4046000

(Ακόμη και οι φωτογράφοι δεν πρόλαβαν το γκολ του Ανδρούτσου - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ)

Το γκολ αυτό είναι το 5ο πιο γρήγορο στην ιστορία του πρωταθλήματος (στα 10’’ έχει σκοράρει ο Νικολόπουλος στο Αιγάλεω-ΠΑΟΚ το 2001-02) και 2ο στην ιστορία του Ολυμπιακού (ο Μητρόπουλος έχει βάλει γκολ μετά από 11’’ στον Λεβαδειακό το 1988-89).

4046137

(Ιστορικό γκολ ο Ανδρούτσος - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ)

Στο 8 ο Αβραάμ βρέθηκε από πλάγια θέση τετ α τετ με τον Καπίνο, που τον σταμάτησε και στην κόντρα επίθεση ο Ιντέγιε με προβολή σε μπέρδεμα στην μικρή περιοχή πέτυχε το 13ο του γκολ και το 2-0.

4046154

(13 γκολ για τον πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος Ιντέγιε Μπράουν - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ)

Η έκβαση του ματς κρίθηκε και στη συνέχεια οι φίλαθλοι παρακολούθησαν τον μονόλογο του τερματοφύλακα Ξενοδόχοφ, που έχασε το μέτρημα από τις φορές, που υποχρεώθηκε με αποκρούσεις να μην δεχθεί τρίτο γκολ.

15 τελικές (9 εντός εστίας) είχε στο πρώτο 45λεπτο ο Ολυμπιακός, που συνέχισε και στο β μέρος να χάνει ευκαιρίες, όχι όμως με τον ίδιο ρυθμό (ολοκλήρωσε με 20/13 προσπάθειες).

4046199

(Ο Ξενοδόχοφ κράτησε χαμηλά το σκορ για την ΑΕΛ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Υπάρχει όμως ένα μελανό σημείο στο ματς και είναι ο τραυματισμός στο 66 του Ιντέγιε Μπράουν, που έβγαλε τον ώμο του και έγινε αλλαγή (με τον Καρντόζο), ενόψει της πρώτης αναμέτρησης με την Οσμανλίσπορ την Πέμπτη για το Europa League.

4046265

(Προσπάθεια του Καρντόζο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Το ματς ολοκληρώθηκε με ένα λάθος στην άμυνα του Ολυμπιακού, αλλά τον Καπίνο να κρατά το μηδέν και οι ερυθρόλευκοι διατήρησαν την διαφορά των 13 πόντων (51-38) από τον Πανιώνιο που κέρδισε την Βέροια.

«Πάνθηρας» και στη Βέροια

Με ένα γκολ του Μοχάμεντ Μπεν στο 8ο λεπτό ο Πανιώνιος πέρασε και από την έδρα της Βέροιας και περιμένει στραβοπάτημα του ΠΑΟΚ αύριο στην Ξάνθη για να μείνει μόνος 2ος στην βαθμολογία. Ο σκόρερ του Πανιωνίου έφτασε τα 5 γκολ σε 18 ματς (όσα τέτματα είχε και ο Ανσαριφάρντ σε 14 ματς)

Στο υπόλοιπο του αγώνα η Βέροια προσπάθησε για την ισοφάριση με περισσότερες προσπάθειες της στο α μέρος, καθώς στο β ημίχρονο ο Πανιώνιος μάλλον κράτησε εύκολα το τρίποντο.

4045489

(Πάντα 2ος στη βαθμολογία ο Πανιώνιος - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Αίσθηση προκάλεσε η κοκορομαχία του Μασούντ με τον αρχηγό του στον Πανιώνιο Παναγιώτη Κόρμπο, που προσπαθούσε να τον ηρεμήσει μετά την κίτρινή, που είδε στο 22, με τους δύο παίκτες πάντως να φεύγουν αγκαλιασμένοι από το γήπεδο και τον Κόρμπο να εξηγεί στον λογαριασμό του στο Facebook ότι δεν υπάρχει κανένα θέμα.

Γκολ και κάτω ο Αστέρας

Ο Ατρόμητος με το Σα Πίντο στον πάγκο του θα είναι πολύ σφιχτός αμυντικά και θα κυνηγά το ένα γκολ, που θα του δίνει το αποτέλεσμα. Αυτό έγινε και στην Τρίπολη, με τους Περιστεριώτες να σκοράρουν στην 2η μεγάλη ευκαιρία με το Νταουντά ακριβώς με τη λήξη του ημιχρόνου για την πρώτη τους νίκη μετά από 5 αγώνες.

4045830

(Σπουδαία νίκη του Ατρόμητου στην Τρίπολη - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Μέχρι εκείνη την ώρα ο Ντοναρούμα είχε σταματήσει εντυπωσιακά τον Ζησόπουλο, ενώ ο Μανιάς για τους γηπεδούχους δεν είχε βρει στόχο στις δικές του φάσεις. Στο β μέρος ο Ατρόμητος αμύνθηκε εύκολα και το μόνο γεγονός, που «ξύπνησε» το γήπεδο ήταν το ντεμπούτο με τον Ατρόμητο του Γιάννη Μανιάτη, τον οποίο αποδοκίμασαν οι φίλαθλοι (λόγω του τελικού Κυπέλλου με τον Ολυμπιακό).