Α1 μπάσκετ: εύκολες νίκες οι «αιώνιοι», ήττα της ΑΕΚ στο Ρέθυμνο

Η 18η αγωνιστική της Α1 EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΚΑΛΛΙΑΡΑΣ

Η εμβόλιμη 18η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ είχε μόνον την ήττα της ΑΕΚ στο Ρέθυμνο να ξεχωρίζει (παρότι η παράδοση ήταν με τους Κρητικούς), τους δύο «αιώνιους» να κάνουν μια καλή προπόνηση, ενώ Τρίκαλα και Προμηθέας Π. σημείωσαν νίκες, που τους έφεραν πιο κοντά στην σωτηρία.

Άνετη νίκη ο Ολυμπιακός

Οι ερυθρόλευκοι παρέμειναν στην κορυφή νικώντας πολύ εύκολα τον Άρη, παρότι αγωνίστηκαν χωρίς τον Σπανούλη (θα λείψει 15-20 ημέρες με πρόβλημα πάλι στον προσαγωγό) και το Γιανγκ.

4050377

(Σπανούλης (αρ.) με νέο λουκ και Γιανγκ στον πάγκο - Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Οι βάσεις μπήκαν στο πρώτο ημίχρονο όταν ο Ολυμπιακός με όπλο του την άμυνα (οι κίτρινοι έβαλαν 9 και 12 πόντους αντίστοιχα στα δύο δεκάλεπτα) πήγε στα αποδυτήρια με +19 (40-21).

4050381

(Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ο Γκριν - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Ένα μικρό ξέσπασμα του Άρη με πρωταγωνιστή τον Γιάνκοβιτς, μάζεψε λίγο την διαφορά (+11) αλλά ο Ολυμπιακός δεν είχε πρόβλημα και με καλύτερο παίκτη τον Γκριν (14 π.) πήρε την 17η νίκη του.

4050408

(Το μυαλό στον τελικό Κυπέλλου για το Γιάνκοβιτς και τους συμπαίκτες του στον Άρη - Πηγή: Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Ο Άρης είχε φανερά στο μυαλό του τον τελικό Κυπέλλου του Σαββάτου με τον Παναθηναϊκό Superfoods.

Καλή προπόνηση για το «τριφύλλι»

Η πιο αδύναμη ομάδα της Α1, η Δόξα Λευκάδας δεν θα μπορούσε βέβαια να αποτελέσει παρά μια καλή προπόνηση ενόψει Αλεξανδρείου για τον Παναθηναϊκό Superfoods.

4050658

(Εξαιρετική εμφάνιση του Γκέιμπριελ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗ ΣΤΟΛΗΣ)

Με σκορ 51-27 στο ημίχρονο ο Πασκουάλ βρήκε και πάλι την ευκαιρία για ευρύ ροτέισον μοιράζοντας τον χρόνο και είδε παίκτες όπως ο Γκέιμπριελ (πρώτος σκόρερ με 17 π. και 3 τρίποντα) και ο Παππάς (13 π.) να βγαίνουν μπροστά και στο σκοράρισμα.

4050707

(Επιστροφή στις καλές εμφανίσεις για τον Καλάθη - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗ ΣΤΟΛΗΣ)

Στο β μέρος προστέθηκαν και ο Ρίβερς (10 π.), αλλά και ο Νικ Καλάθης (13 π., 4 ασ.), που έσπασε και την «κατάρα» του τρίποντου με 4/6.

«Μίλησε» η παράδοση στην Κρήτη

Το Ρέθυμνο έφτασε στην 4η νίκη του επί της ΑΕΚ σε ισάριθμα ματς, που έχουν γίνει από το 2008 στην Κρήτη και μάλιστα με διαφορά αυτή την φορά (τις προηγούμενες τρεις είχε κερδίσει με 2, 1 και 1 πόντο), αφού είχε επιθετικές λύσεις στην τελική ευθεία.

4050155

(Καταπληκτική εμφάνιση ο Φιτζπάτρικ για το Ρέθυμνο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ)

Εκτός από την 2η περίοδο, που η ομάδα του Νίκου Βετούλα έβαλε μόλις 8 πόντους, οι Κρητικοί είχαν έναν ασταμάτητο φόργουορντ Φιτζπάτρικ (24 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 τάπες) και εξαιρετικό τον Χριστοδούλου με 13.

4050253

(Ο Φιτζπάτρικ σταματά τον πρώτο σκόρερ της ΑΕΚ Μάικλ Ντίξον - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ)

Η ΑΕΚ επιβεβαίωσε ότι περνά αγωνιστική κρίση (είχε κερδίσει στο τέλος Κύμη και Τρίκαλα) και με μέτρια ευστοχία, κυρίως όμως δίχως καθαρό μυαλό και επιλογές στο τέλος, που κρίθηκε το ματς, κυνηγούσε συνέχεια στο σκορ (εκτός από το β δεκάλεπτο, που πέρασε μπροστά). Ο Ντίξον έβαλε 16 πόντους αλλά με τραβηγμένες επιλογές, όπως και οι Ούκιτς (12), Σάκοτα (13).

Νίκες σωτηρίας

Στην μάχη της παραμονής ο Προμηθέας Πάτρας (με κορυφαίο τον Φαγέ με 16 πόντους και 11 ριμπ.) νίκησε στο ντέρμπυ της πόλης τον Απόλλωνα για 2η φορά στη σεζόν και πλέον νιώθει πολύ πιο άνετα.

4050358

(Ο Φαγέ καρφώνει στο καλάθι του Απόλλωνα - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΔΡΕΑΣ ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ)

Το ίδιο και τα Τρίκαλα, που μετά την εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στην ΑΕΚ, νίκησαν άνετα την Κύμη με 76-58 καλύπτοντας και την διαφορά των 11 πόντων, που είχαν χάσει στον α γύρο, με τον Μπάρλοου πρώτο σκόρερ με 13 πόντους.

4050419

(Ο Μπάρλοου (ν.13) οδήγησε τα Τρίκαλα στη νίκη - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΚΑΛΛΙΑΡΑΣ)

Τέλος στην Πυλαία ο ΠΑΟΚ ήταν κακός για 30 λεπτά, όμως στο τέλος μίλησε η εμπειρία του απέναντι στο Λαύριο και με μπροστάρη στον Σάιμπερτ (21 πόντους) έκανε ένα σερί 8-0 και πέρασε μπροστά στο σκορ κρατώντας τη νίκη. Σε συνδυασμό με την ήττα του Άρη, ανέβηκε πάλι 4ος στην ισοβαθμία με τους «κίτρινους».

4050265

(Ο Σάιμπερτ ήταν καθοριστικός στο τέλος για τη νίκη του ΠΑΟΚ - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM)

(Δείτε εδώ τα πλήρη αποτελέσματα και στατιστικά της αγωνιστικής στην σελίδα του ΕΣΑΚΕ)