Europa League: ήττα με 3-0 από την Σάλκε ο ΠΑΟΚ στην Τούμπα

Ήττα 3-0 από την Σάλκε και "τέλος" στο όνειρο της πρόκρισης για τον ΠΑΟΚ EUROKINISSI / MOTION TEAM

Ο ΠΑΟΚ "αποχαιρετά" όπως όλα δείχνουν την διοργάνωση για μια ακόμη φορά (4η) στους 32, αφού η ήττα με 0-3 από την αποτελεσματική Σάλκε μέσα στην Τούμπα (ουσιαστικά με τρεις ευκαιρίες σκόραρε, τιμωρώντας την κακή άμυνα του Δικέφαλου), δεν του αφήνει περιθώρια να ελπίζει παρά μόνον θεωρητικά για τη ρεβάνς.

Η ατμόσφαιρα στην Τούμπα ήταν καταπληκτική από τους οπαδούς του ΠΑΟΚ, που γέμισαν το γήπεδο, αλλά την παράσταση έκλεψε στον αγωνιστικό χώρο πριν το ματς η Γερμανίδα δημοσιογράφος Λάουρα Βοντόρα.

4051877

(Κατάμεστη η Τούμπα - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM)

4051696

(Η δημοσιογράφος της Γερμανικής τηλεόρασης βρέθηκε στο επίκεντρο πριν το ματς - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM)

Με τον ενθουσιασμό της κερκίδας και του κόσμου μπήκε ο ΠΑΟΚ στο ματς και άγγιξε το γκολ στο 5ο λεπτό με κάθετη κίνηση του Μυστακίδη και γύρισμα παράλληλα στην εστία και τον Μάτος από την άλλη πλευρά να σουτάρει στο δοκάρι.

4051854

(Η αντίδραση του Μάτος στην χαμένη του ευκαιρία - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM)

Περνώντας η ώρα η Σάλκε άρχισε να κυκλοφορεί την μπάλα και τα τρεξίματα των παικτών του Δικέφαλου να μειώνονται. Σε ένα από τα στημένα που κέρδισε η Γερμανική ομάδα (27) ήρθε το 0-1 με τον Γλύκο να βγάζει την κεφαλιά του Νάλντο, αλλά τον Μπουργκστάλερ να πετάγεται μόνος μπροστά από τους αμυντικούς και να τη στέλνει στα δίχτυα.

4051933

(Πολύ εύκολο γκολ για τον Μπουργκστάλερ (ν.19) - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM)

Οι παίκτες της Σάλκε πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-1 και στο β ημίχρονο απλά επέλεξαν να το διατηρήσουν. Ο ΠΑΟΚ από την πλευρά του πίεσε αρκετά και είχε κατοχή, δίχως όμως να κάνει ούτε μία τελική.

4051916

(Προσπάθεια του Μπίσεσβαρ - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM)

Και σε αυτό το τέμπο χρειαζόταν μία φάση πάλι η Σάλκε για να σκοράρει για 2η φορά από σέντρα του Χέβεντες και κεφαλιά του αφύλακτου Μέγιερ από το σημείο του πέναλτυ.

4051932

(Το 0-3 "δίνει" πρόκριση στη Σάλκε - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM)

Το 0-3 με τον Χούντελαρ στο 90, με τον Ολλανδό να έχει μόλις μπει αλλαγή και να εκτελεί μέσα από την περιοχή μετά από απόκρουση του Γλύκου και πάλι σε φάουλ, απλά κάνει τη Γερμανική ομάδα να σκέφτεται με άνεση πια την κλήρωση για τους 16.

4051964

(Οι παίκτες της Σάλκε στους φιλάθλους τους - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM)

Ο ΠΑΟΚ θα αγωνιστεί στην ρεβάνς της ερχόμενης Τετάρτης (22/2, 19.00) χωρίς τους δύο πλάγιους μπακ, Λέοβατς και Μάτος, αλλά και τον Βαρέλα, που συμπλήρωσαν κίτρινες κάρτες.

4051919

(Ο Λέοβατς έχασε μια καλή ευκαιρία στο πρώτο 20λεπτο του αγώνα - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM)

"Ζωντανός" για την πρόκριση ο ΑΠΟΕΛ

Ο ΑΠΟΕΛ θα παλέψει για την πρόκριση κόντρα στην Μπιλμπάο παρά την ήττα του με 3-2 στην χώρα των Βάσκων. Η Κυπριακή ομάδα άνοιξε το σκορ με τον Ευφραίμ στο 36 και παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-1 (1-1 στο ημίχρονο) κατάφερε να σκοράρει στο 89 με το Γιαννιώτα και με τα εκτός έδρας γκολ να ελπίζει σε ανατροπή στην ρεβάνς την επόμενη εβδομάδα.