Super League: νίκη γοήτρου και ουσίας της ΑΕΚ επί του Ολυμπιακού

Τρίποντο γοήτρου και ουσίας η ΑΕΚ EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΡΟΥΚΑΣ

Σε ένα κακό ντέρμπυ η ΑΕΚ πήρε το τρίποντο από τον Ολυμπιακό, καθώς βρήκε γκολ στις λίγες ευκαιρίες που έκανε, την ώρα που οι ερυθρόλευκοι ολοκλήρωσαν το 90λεπτο χωρίς ουσιαστική φάση. Ο Δικέφαλος μπήκε στην 5άδα μετά την 21η αγωνιστική της Super League.

Στο πρώτο ημίωρο του ντέρμπυ οι ερυθρόλευκοι έβρισκαν χώρους από το κέντρο και δεξιά με Ελιονούσι και Φιγκέιρας, δίχως πάντως να κάνουν κάποια σπουδαία ευκαιρία.

4055611

(Ο Μπάρκας προλαβαίνει μπαλιά στον Ελιονούσι - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Η ΑΕΚ πίεζε ψηλά και βρέθηκε απέναντι στο γκολ στο 30 με τον Αραούχο να αστοχεί στο τετ α τετ με τον Λεάλι έχοντας όμως ξεκινήσει από εμφανώς αντικανονική θέση – οφσάιντ, που έχασε ο βοηθός.

4055616

(Το τελείωμα του Αραούχο κατέληξε πάνω από την εστία - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Από την φάση εκείνη υπήρξε μεγάλος εκνευρισμός στους ερυθρόλευκους σε ένα ματς με πολλά δυνατά μαρκαρίσματα και κίτρινες και το φάουλ του Μποτία στον Πατίτο, που έκρινε τελικά το ματς (ξεκίνησε από λάθος απομάκρυνση του Λεάλι).

4055559

(Η εκτέλεση φάουλ του Αϊντάρεβιτς - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Κίτρινη στον Ισπανό και εκτέλεση του Αϊντάρεβιτς με την μπάλα να αλλάζει πορεία από χτύπημα στο κεφάλι του Ντα Κόστα για το 1-0.

4055562

(Χρυσό γκολ του Αϊντάρεβιτς - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΡΟΥΚΑΣ)

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ο Ολυμπιακός δεν έβγαλε αντίδραση, κάτι που έκανε στα πρώτα 15 λεπτά του β μέρους με πίεση και κατοχή, αλλά και πάλι είχε ως μοναδική φάση ένα σουτ εκτός περιοχής του Μαρτίνς, που μπλόκαρε ο Μπάρκας.

Η ΑΕΚ βρήκε λύση και θα μπορούσε να πετύχει και 2ο γκολ στο 65 με το σουτ του Αραούχο που έβγαλε εντυπωσιακά ο Λεάλι, αλλά συνέχισε να κάνει λάθος απομακρύνσεις στην μπάλα.

4055714

(Ο Λεάλι νίκησε για 2η φορά τον Αραούχο - Η κόκκινη κάρτα στον Μποτία - Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Στο 75 ήρθε και η κόκκινη κάρτα (μετά τις τόσες κίτρινες και στις δύο ομάδες) στον Μποτία για τράβηγμα στον Χριστοδουλόπουλο.

4055586

(Η κόκκινη κάρτα στον Μποτία - Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Το κλείσιμο του αγώνα έγινε με την ΑΕΚ να έχει τρομερό άγχος και να μην εκμεταλλεύεται το αριθμητικό πλεονέκτημα με βεβιασμένες ενέργειες, αλλά να κρατά εύκολα το μηδέν στην άμυνα, διότι ο Ολυμπιακός επέλεξε να κυνηγήσει το γκολ μόνο με γεμίσματα.

4055724

(Μπήκε στην 5άδα η ΑΕΚ - Η κόκκινη κάρτα στον Μποτία - Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Η ΑΕΚ βρίσκεται πλέον στην 5η θέση στην ισοβαθμία με την Ξάνθη (νίκη και ισοπαλία) και δικαιούται να γελά (μόνον όμως για τους βαθμούς), ενώ στον Ολυμπιακό πρέπει να είναι προβληματισμένοι με τον τρόπο που επιχείρησε στο ματς να δημιουργήσει φάση.

4055701

(Ο διαιτητής Μάνταλος (κ) και οι βοηθοί του - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Οι ερυθρόλευκοι έχουν παράπονα για την φιλοξενία της ΑΕΚ και για την διαιτησία (για τον πειθαρχικό έλεγχο και ένα τράβηγμα στον Μποτία του Λαμπρόπουλου (περίπτωση πέναλτυ) σε κόρνερ στο 50), ενώ από την Ένωση καταγγέλουν φραστική επίθεση του διευθυντή επικοινωνίας του Ολυμπιακού στο διαιτητή Μάνταλο.