Euroleague: έχασε από τη Φενέρ, κράτησε τη διαφορά ο Ολυμπιακός

Μπορούσε τη νίκη επί της Φενέρ ο Ολυμπιακός EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία για νίκη μέσα στην Πόλη επί της Φενέρ, μένοντας δίχως σκορ για 7 λεπτά στο φινάλε. Η ήττα του πάντως με 67-64 του επιτρέπει να έχει ακόμη το πλεονέκτημα σε πιθανή ισοβαθμία με την Τουρκική ομάδα, που τον πλησίασε στη μία νίκη (16-7 ο Ολυμπιακός, 15-8 η Φενέρ). Η ομάδα του Ομπράντοβιτς μοιάζει πάντως να "κλειδώνει" την 4άδα της Euroleague που θα έχει πλεονέκτημα στα νοκ άουτ (ΤΣΣΚΑ Μ., Ρεάλ Μ. και Ολυμπιακός οι άλλες τρεις).

Σε ένα χορταστικό πρώτο δεκάλεπτο με τις επιθέσεις του Ολυμπιακού και της Φενέρ να έχουν τον πρώτο λόγο, οι ερυθρόλευκοι είχαν τον Γκριν να είναι «καυτός» με 11 πόντους (με τον Σπανούλη στην Αθήνα) και αν δεν ήταν τα 4 επιθετικά ριμπάουντς των Τούρκων, θα μπορούσε να είναι μπροστά στο σκορ.

4059116

(Εξαιρετικός ο Γκριν στο πρώτο δεκάλεπτο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Με ψηλό σχήμα ο Ομπράντοβιτς κατάφερε να μπλοκάρει επιθετικά τον Ολυμπιακό (ο Γκριν δεν μπόρεσε να σκοράρει), αλλά και να συνεχίσει να έχει σκορ η Φενέρ και από κοντά (όντας ήδη εύστοχη από μακριά) και να πάρει μια μικρή διαφορά, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια.

Το γ δεκάλεπτο όμως ήταν ένα ρεσιτάλ από τον Ολυμπιακό κρατώντας τη Φενέρ στους 7 πόντους και στην επίθεση σκοράροντας και από μακριά (3 τρίποντα ο Παπανικολάου) και από κοντά. Παρότι πήρε το πρώτο επιθετικό ριμπάουντ σε αυτό το διάστημα, ο Ολυμπιακός κατάφερε να προηγηθεί και με +10 (46-56).

4059180

(Καθοριστικός ο Μιλουτίνοφ στην άμυνα του Ολυμπιακού στο διάστημα 20-30 - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Στο 32 ο Ολυμπιακός ήταν στο 50-60, αλλά στη συνέχεια έμειναν 7 λεπτά χωρίς σκορ και η Φενέρ παίζοντας άμυνα επαφής (με την ανοχή και των διαιτητών κάποιες φορές) πέρασε μπροστά με σερί 15-0. Στο τελευταίο 1.30 οι ερυθρόλευκοι μπόρεσαν να κρατήσουν την διαφορά των 9 πόντων από το ΣΕΦ, ώστε να έχουν το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έδωσε εντολή να γίνει φάουλ σε συγκεκριμένους παίκτες, ώστε να διεκδικήσουν όποιες πιθανότητες νίκης, αλλά να μην ρισκάρουν κάποιο αντιαθλητικό και να ρισκάρουν τη διαφορά. Τελικά αυτό το φάουλ δεν έγινε ποτέ.

4059130

(Κορυφαίος του Ολυμπιακού ο Παπανικολάου - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Ο Γκριν με 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ, ενώ καλύτερος παίκτης των ερυθρόλευκων ήταν ο Παπανικολάου με 13 πόντους (3/6 3π.), 8 ριμπάουντς και εξαιρετική άμυνα.

Τα 10λεπτα: 22-22, 40-34 (18-12), 47-56 (7-22), 67-64 (20-8)

(Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά του αγώνα)