Euroleague: πολύτιμη νίκη του Παναθηναϊκού Superfoods με Τζέιμς

Μάικ Τζέιμς ο άνθρωπος του ματς EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ

Ο Παναθηναϊκός Superfoods δεν έπαιξε καλή άμυνα με την Ούνιξ και ρίσκαρε το ματς μέχρι την τελευταία φάση, όπου μίλησε ο Μάικ Τζέιμς και με δικό του τρίποντο στην εκπνοή έδωσε τη νίκη με 83-82. Οι "πράσινοι" παραμένουν έτσι στην 5η θέση μετά την 23η αγωνιστική της Euroleague.

Η εντολή του Πασκουάλ στους παίκτες του για το πρώτο 10λεπτο ήταν να σταματήσουν τον Λάνγκφορντ (πρώτο σκόρερ της Euroleague), όμως η άμυνα ήταν το αδύνατο σημείο. Ο Παναθηναϊκός Superfoods δεν είχε κάνει φάουλ μέχρι το 8’ και έκλεισε την περίοδο με μόλις δύο, ενώ ο Αμερικανός που άρχισε να σκοράρει στο τελευταίο δίλεπτο έφτασε τους 9 και μέχρι εκείνη την ώρα είχε μοιράσει 5 ασσίστ (πολλά καρφώματα από τους ψηλούς της Ούνιξ), ώστε το παθητικό των γηπεδούχων να είναι 25 πόντοι.

4059723

(Φωνές για άμυνα από τον Πασκουάλ στους παίκτες του - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

Ούτε στο β δεκάλεπτο οι πράσινοι βρήκαν λύση στην άμυνα με την Ούνιξ να συντηρεί στο μεγαλύτερο διάστημα μια διαφορά γύρω στους 6 πόντους, ενώ και επιθετικά «κόλλησε» ο Παναθηναϊκός Superfoods, αφού μόνον ο Τζεντίλε με 10 πόντους απειλούσε το αντίπαλο καλάθι.

4059772

(Προσπάθεια του Τζεντίλε - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Βγαίνοντας από τα αποδυτήρια ο Παναθηναϊκός Superfoods έπαιξε για 8 λεπτά πιο σφιχτή άμυνα και κατέβασε την διαφορά στους τρεις (49-52), όμως το πρόβλημα μεταφέρθηκε στην επίθεση, όπου μπήκαν μόνον τρία μακρινά σουτ (2/11 στο α ημίχρονο και 5/20 σε 30 λεπτά), αφού η Ρωσική ομάδα έπαιζε κλειστή άμυνα στην ρακέτα. Έτσι η Ούνιξ ένιωσε δυνατή στο φινάλε για να πάει και στο +9.

Μπουρούσης και Παππάς έδωσαν ενέργεια στην άμυνα μπαίνοντας στο τελευταίο 10λεπτο, ενώ ο σέντερ του «τριφυλλιού» είχε και σκορ στην επίθεση με το σκορ να πηγαίνει στο 65-65, αλλά εμφανίστηκε από το πουθενά ο Ισπανός Κολόν με 8 συνεχόμενους πόντους να ξαναδώσει προβάδισμα στην Ούνιξ.

4059804

(Εξαιρετική η άμυνα του Παππά - Πηγή: EUROKINISSI / ICONPRESS / ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Ο Παναθηναϊκός Superfoods δεν αγχώθηκε και πήγε σε σωστές επιλογές στα μακρινά σουτ, που τον έφεραν στο 79-80, 50’’ πριν το τέλος. Η Ούνιξ έχασε την επίθεση αλλά ο Σίνγκλετον στη συνέχεια είχε 1/2 στις βολές (9/18 οι «πράσινοι») μένοντας 15’’. Ο Πασκουάλ έχοντας εμπιστοσύνη στην ομάδα του και παρότι δεν είχε άλλο τάιμ άουτ, ζήτησε από τους παίκτες του φάουλ στον "χειρότερο" θεωρητικά παίκτη. Ο Γουίλιαμς πάντως ευστόχησε σε δύο βολές και ο Τζέιμς που είχε μόλις 5 πόντους στο ματς, πήρε την ευθύνη και με τρίποντο (μετά από προσποίηση!) 0,9’’ πριν το τέλος, έδωσε τη νίκη στον Παναθηναϊκό Superfoods.

4059882

(Με καλάθι του Τζέιμς στην εκπνοή κρίθηκε το ματς - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

Κορυφαίος του Παναθηναϊκού Superfoods o Μπουρούσης με 15 πόντους, 6 ριμπάουντς, 1 ασσ. , 1 κλ. και κυρίως εξαιρετική άμυνα. 14 ο Σίνγκλετον και 13 ο Κέι Σι Ρίβερς, που μάζεψαν την διαφορά στο τέλος με τα καλάθια τους.

Τα 10λεπτα: 24-25, 39-46 (15-21), 52-61 (13-15), 83-82 (31-21)

(Δείτε τα πλήρη στατιστικά του αγώνα)

Οι «πράσινοι» διατηρούν το προβάδισμα για την 5η θέση με 14-9 και είναι πάντα στο κυνήγι της Φενέρ (15-8) για μια θέση στην πρώτη 4άδα, που δίνει πλεονέκτημα έδρας.

Και "γάμος" στο ΟΑΚΑ

Η αναμέτρηση του Παναθηναϊκού Superfoods με την Ούνιξ είχε και πρόταση γάμου, αφού στην διάρκεια της ανάπαυλας του ημιχρόνου, ένας οπαδός του «τριφυλλιού» πήγε στο κέντρο του γηπέδου και ζήτησε από την κοπέλα του να τον παντρευτεί.

4059838

(Πρόταση γάμου στο ΟΑΚΑ - Πηγή: EUROKINISSI / ICONPRESS / ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Στα μάτριξ υπήρχε και το σχετικό βίντεο, ενώ η όμορφη κοπέλα του απάντησε "ναι", δίπλα στις όμορφες τσιρλίντερς της ομάδας και τον "έκλεψε".

4059833

(Και το πολυπόθητο ναι - Πηγή: EUROKINISSI / ICONPRESS / ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

16. Αρμάνι Μιλάνο 7-16 (-125)

*Στα ματς που κρίθηκαν στην παράταση μετράνε οι βαθμοί αλλά όχι η τελική διαφορά