Α1 μπάσκετ: η ΑΕΚ επικράτησε του ΠΑΟΚ στο φινάλε του ντέρμπυ

Νίκησε η ΑΕΚ στο ντέρμπυ τον ΠΑΟΚ EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ

Η ΑΕΚ μοιάζει να «κλειδώνει» οριστικά την 3η θέση της Α1 μπάσκετ μετά την νίκη της επί του ΠΑΟΚ στο ντέρμπυ Δικεφάλων με 77-71, σε ένα ματς πάντως που κρίθηκε στην τελευταία περίοδο στο κλειστό Nick Galis του ΟΑΚΑ.

Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των γηπεδούχων στις δύο πρώτες περιόδους και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ, αφού η ΑΕΚ έμεινε στο ματς χάρις στα επιθετικά της ριμπάουντς (13, αριθμός ρεκόρ). Ο Κλάντον έκανε πάρτυ για 20 λεπτά με 17 πόντους για τους φιλοξενούμενους.

4060653

(Κάρφωμα του Κλάντον - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

Στην γ περίοδο ο Λαρεντζάκης με έξτρα ενέργεια έδωσε ώθηση στην ΑΕΚ να περάσει μπροστά στο σκορ, ήταν όμως ο Τσόχλας με συνεχή τρίποντα και ο Μακ Φάντεν, που δεν εγκατέλειψαν την προσπάθεια.

Το 73-67, έγινε 73-71 στ τελευταίο λεπτό, αλλά εκεί μίλησε και πάλι η εμπειρία του Ούκιτς, που παρότι έκανε ένα σημαντικό λάθος στην τελευταία επαναφορά, μπόρεσε να οδηγήσει τους συμπαίκτες του στη νίκη.

4060694

(MVP της ΑΕΚ ο Ούκιτς - Πηγή: Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

Ο Κροάτης με 17 πόντους και ο Σάκοτα με 13 ήταν οι πρώτοι σκόρερς, ενώ ο Ελόνου με 8 πόντους, αλλά κυρίως τα επιθετικά ριμπάουντς (6 επιθετικά και 9 σύνολο) εκείνος που κράτησε την ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο. Ντεμπούτο για Μαυροκεφαλίδη, ενώ έπαιξε και πάλι για λίγο ο Νιούλεϊ.

4060549

(Επιστροφή Μαυροκεφαλίδη στην ΑΕΚ - Πηγή: EUROKINISSI / ICONPRESS / ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Ο Κλάντον έμεινε στους 17 πόντους του 20λεπτου (από την καλή άμυνα της ΑΕΚ) και ο Μακ Φάντεν με 16, αλλά και ο Τσόχλας με 11 και 3 τρίποντα, εκείνοι που πάλεψαν μέχρι τέλους, ενώ ο Σάιμπερτ χτύπησε στον ώμο, ενόψει των αναμετρήσεων με την Τενερίφη στο Basket Champions League.