Super League: η ΑΕΚ με 3-0 την ΑΕΛ πάλι στην 5άδα

Δίκαιο τρίποντο της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ

Η ΑΕΚ νίκησε δίκαια την ΑΕΛ με 3-0 στο ΟΑΚΑ, παρότι τα δύο γκολ μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα και επέστρεψε στην 5άδα της Super League μετά τις αναμετρήσεις της 22ης αγωνιστικής, με την μάχη των play off να «φουντώνει».

Το πρώτο 45λεπτο ανήκει αποκλειστικά στην ΑΕΚ, που είχε κατοχή μπάλας και ωραία κυκλοφορία με τον Μπακαάκη από τα δεξιά να δίνει τον έξτρα παίκτη στην ανάπτυξη. Το γκολ ήρθε με ωραία γυριστή κεφαλιά του Πέκχαρτ σε σένταρ του Βάργκας, ενώ συνολικά ο Δικέφαλος είχε 7 τελικές.

4061544

(Ο Πέκχαρτ (ν.14) αποδίδει τα εύσημα στον Βάργκας για την σέντρα του στο γκολ - Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΔΗΜΗΤΗΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Το β μέρος ξεκίνησε με τον ίδιο τρόπο και τον Μπακάκη να πατάει την μπάλα για τον Χριστοδουλόπουλο, που είχε σουτ στο δοκάρι, αλλά τον αμυντικό της ΑΕΚ να παθαίνει μυϊκό τραυματισμό και να αποχωρεί.

4061570

(Δοκάρι για τον κεφάτο Χριστοδουλόπουλο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Δίχως άλλον μπακ ο Χινμένεθ επέλεξε να μεταθέσει δεξιά τον Κολοβέτσιο, βάζοντας τον Τσιγκρίνσκι δίπλα στον Λαμπρόπουλο, και τον Αϊντάρεβιτς αντί του Βάργκας, με την ΑΕΚ για 25 λεπτά να απορυθμίζεται. Η ΑΕΛ βγήκε δειλά στην επίθεση και στο 72 ο Αβραάμ υποχρέωσε με μακρινό σουτ τον Ανέστη να πεταχτεί εντυπωσιακά στο «παραθυράκι» της εστίας του για να αποκρούσει.

4061756

(Ο τραυματισμός του Μπακάκη στέρησε από την ΑΕΚ το ματς από τα άκρα - Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΔΗΜΗΤΗΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Αυτή ήταν η φάση που αφύπνισε την ΑΕΚ, που ανέβασε ρυθμό και έφτασε σε δύο ακόμη γκολ με κεφαλιά του Τσιγκρίνσκι σε κόρνερ του Λαμπρόπουλου και ωραία κίνηση του Αλμέιδα (αντικατέστησε τον Πέκχαρτ) που πρόλαβε στον αέρα τον τερματοφύλακα Θεοδωρόπουλο για το τελικό 3-0.

4061694

(Αλμέιδα (ν.9) και Τσιγκρίνσκι τα δύο γκολ της ΑΕΚ στο β μέρος - Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΔΗΜΗΤΗΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Με το τρίποντο η ΑΕΚ έφτασε τους 36 βαθμούς, περνώντας στην ισοβαθμία την Ξάνθη στην 5η θέση, έχοντας 2 βαθμούς λιγότερους από τον Παναθηναϊκό, ενώ στους 35 είναι ο Πλατανιάς. Οι δύο «μεγάλοι» πάντως έχουν πολύ πιο δύσκολο πρόγραμμα στην συνέχεια (όλα τα ντέρμπυ) με την μάχη για την είσοδο στην 5άδα και τα play off να μεγαλώνει.