Α1 μπάσκετ: Ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε με τον Απόλλωνα Π.

Πάντα πρώτος στην Α1 ο Ολυμπιακός EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΔΡΕΑΣ ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ

Μόνον στην 2η περίοδο ανησύχησε ο Ολυμπιακός στην Πάτρα από τον Απόλλωνα, που κατάφερε να μειώσει σε μονοψήφια την διαφορά του από τους ερυθρόλευκους. Με το 70-87 ο Ολυμπιακός παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας μετά από 19 ματς στην Α1 μπάσκετ, έχοντας πολυφωνία στην επίθεση και 22 ασσίστς.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς με φόρα και έμοιαζε να το «καθαρίζει» από το ξεκίνημα, μεταφέροντας την μπάλα στην ρακέτα, ή μαζεύοντας του επιθετικό ριμπάουντς σε άστοχο σουτ. Έκλεισε το 10λεπτο με μια άνετη διαφορά 11 πόντων.

4063406

(Κάρφωμα του Μιλουτίνοφ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΔΡΕΑΣ ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ)

Για 5 λεπτά συνέχισε στο ίδιο τέμπο εκτοξεύοντάς την στο +22 (18-40), αλλά κάπου εκεί αφυπνίστηκε ο Απόλλωνας με μακρινά σουτ. Είχε 6 τρίποντα (ενώ μέχρι εκείνη την ώρα είχε ευστοχήσει μόλις σε ένα) με τους Χίκι (3), Βεργίνη (2) και Κουζέλογλου και η διαφορά πήγε ακόμη και στους 6 (40-46) δίνοντας ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

4063413

(Ένα από τα τρίποντα του Βεργίνη - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΔΡΕΑΣ ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ)

Ο Απόλλωνας άντεξε λίγο ακόμη, αλλά το 4ο φάουλ του Διαμαντάκου, άνοιξε διαδρόμους στον Ολυμπιακό, που μετέτρεψε το 48-55 σε 48-66, την ώρα που τα τρίποντα των γηπεδούχων δεν έμπαιναν και το ματς ουσιαστικά τελείωσε.

4063400

(Πολύ καλή δουλειά ο Διαμαντάκος για τον Απόλλωνα - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΔΡΕΑΣ ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ)

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος δοκίμασε συστήματα στο τελευταίο δεκάλεπτο, ενώ ο Θανάσης Σκουρτόπουλος θα περιμένει τα ματς με τις ομάδες που παλεύουν για την παραμονή τους (αρχή με τον Κόροιβο την επόμενη εβδομάδα), ώστε να βρει τους βαθμούς και να φύγει από τη ζώνη του υποβιβασμού.

4063410

(Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ο Παπαπέτρου - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΔΡΕΑΣ ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ)

Πέντε παίκτες του Ολυμπιακού (Γκριν, Μπιρτς, Παπανικολάου, Παπαπέτρου και Μιλουτόνοφ) ήταν διψήφιοι, ενώ επέστρεψε στο τελευταίο 3λεπτο και ο Γιανγκ στην δράση, πριν το ταξίδι στο Τελ Αβίβ (το οποίο δεν θα κάνει πιθανότατα ο Βασίλης Σπανούλης, αφού ξεπέρασε τον τραυματισμό του, αλλά δεν έχει ακόμη αγωνιστικό ρυθμό). Μόνον ο Χίκι ήταν διψήφιος για τους γηπεδούχους.

Τα 10λεπτα: 15-26, 40-48 (25-22), 53-70 (13-22), 70-87 (17-17)

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στην πρώτη θέση με 37 βαθμούς και στην ισοβαθμία με τον Παναθηναϊκό Superfoods, που νωρίτερα πέρασε από την έδρα του Κολοσσού στην Ρόδο.