Super League: ο Ατρόμητος κέρδισε στο τέλος μέσα στην Βέροια

Τρίποντο στο 89 για τον Ατρόμητο EUROKINISSI SPORTS

Η Βέροια είχε τις ευκαιρίες, αλλά ο Ατρόμητος την ουσία και με ένα γκολ του Ντιγκινί στο τέλος, απέδρασε με το τρίποντο αφήνοντας σε ακόμη πιο δύσκολη θέση την ουραγό της βαθμολογίας, ομάδα της Ημαθίας, μετά και τα ματς της 22ης αγωνιστικής της Super League.

Οι γηπεδούχοι καίγονταν για τους βαθμούς, ενώ ο Ατρόμητος με το μυαλό και στη ρεβάνς με τον Ολυμπιακό επέλεξε να περιμένει και να ρίχνει το βάρος στην αμυντική του λειτουργία.

4063582

(Ο Σαρπόνγκ δεν μπόρεσε να σκοράρει για την Βέροια - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Σαρπόνγκ, Στόιτσεφ και Καπετάνος είχαν τελικές προς την εστία του Γκορμπούνοφ δίχως όμως επιτυχία, και η καλύτερη στιγμή του 45λεπτου ήταν στις καθυστερήσεις το σουτ του Φυτανίδη (από θέση μέσα δεξιά στην περιοχή), που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Η εικόνα δεν άλλαξε στο β ημίχρονο, που ξεκίνησε με τον Γκορμπουνοφ να σταματά από τα 3 μέτρα (πλάγια πάντως) τον Καπετάνο. Στο τελευταίο 15λεπτο ο Σα Πίντο έβαλε στο ματς Λε Ταλέκ και Ντιγκινί με τον Γάλλο φορ να έχει μια καλή κεφαλιά άουτ, προειδοποίηση για την Βέροια.

4063606

(Ο Ντιγκινί επέστρεψε μετά τον Σεπτέμβριο στην αγωνιστική δράση με γκολ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Στο 83 οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτυ σε μαρκάρισμα του Κάλβο με τον διαιτητή Βάτσιο να καταλογίζει όμως χέρι στο κοντρόλ του Ισπανού (το ριπλέι δεν τον δικαιώνει) και στο 89 ήρθε το καθοριστικό γκολ.

Ο Λε Ταλέκ κέρδισε την κεφαλιά σε γέμισμα, η μπάλα έφτασε δεξιά στον Ούμπιντες (σε κανονική θέση), που έκανε σέντρα σουτ και η προβολή του Ντιγκινί διαμόρφωσε το 0-1.

4063584

(Σε πολύ δύσκολη θέση πλέον η Βέροια - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Η Βέροια παρέμεινε στην ουρά και δύσκολα πλέον θα προλάβει το τρένο της παραμονής, ενώ ο Ατρόμητος ανέβηκε στους 32 βαθμούς και με την 3η σερί νίκη του στο πρωτάθλημα περιμένει την Πέμπτη (19.30) τον Ολυμπιακό για την ρεβάνς του 0-0 στα προημιτελικά του Κυπέλλου.